Podstawą do opinii analityków banku są dane Głównego Urzędu Statystycznego. Najnowsze dotyczą dynamiki wynagrodzeń w Polsce. W ocenie ekspertów trwały spadek w okolice 7-8 proc. to argument dla Rady Polityki Pieniężnej, by wprowadzać stopniowe obniżki stóp procentowych.
Dla porównania, ich obecny poziom organ utrzymywał w okresie, w którym dynamika wzrostu płac wynosiła od 10 do 12 proc.
To nie jedyna przesłanka, która miałaby decydować o zmianie postawy RPP. Zdaniem analityków Banku Pekao organ ma coraz więcej przesłanek do konkretnych działań. Na tej podstawie wyrażają oni pogląd, że do obniżek dojdzie już w maju i w czerwcu.
„Przy towarzyszącym procesom na rynku pracy osłabieniu globalnej koniunktury, pozytywnych odczytach inflacji CPI z perspektywą uplasowania się w celu RPP na przełomie roku oraz słabszych niż oczekiwano wynikach przemysłu i budownictwa za marzec, Rada ma do dyspozycji więcej niż kiedykolwiek gołębich przesłanek. Naszym zdaniem obniżki stóp w maju i czerwcu (2x 50pb) są już przesądzone. Pytanie, które sami sobie zadajemy to, czy pojawi się przestrzeń na jeszcze więcej cięć w bieżącym roku. Na razie decydujemy się nie formułować jednoznacznej odpowiedzi” – głosi treść komunikatu Pekao.
Jeśli prognozy analityków Pekao się sprawdzą, to będzie to pierwsze tego typu działanie Rady Polityki Pieniężnej od października 2023 roku.
300 zł + 7%
Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.10.2022 do 31.03.2025.
od 01.10.2022
150 zł + 150 zł
Bardzo łatwy