Dane udostępniane przez Narodowy Bank Polski przeanalizowali eksperci firmy Tavex. Z analizy wynika, że w ubiegłym miesiącu NBP dokonał zakupów niemal 29 ton złota. Oznacza to, że jego aktualne zasoby w rezerwach wynoszą już łącznie 480 ton. To obecnie ponad 19% całego stanu rezerw. Z tej przyczyny lutowe zakupy mogą być już ostatnią tak dużą transakcją.
„Złoto od zawsze postrzegane jest jako jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Nic więc dziwnego, że w taki właśnie sposób swoje rezerwy budują banki centralne. Historia pokazuje, że długoterminowo, jego cena rośnie, szczególnie w czasie napięć geopolitycznych, katastrof czy epidemii, co może mieć szczególne znaczenie, mając na uwadze niestabilną sytuację polityczną. Postawienie złota jako filaru strategii zarządzania rezerwami przez Narodowy Bank Polski jest z pewnością przemyślaną decyzją” – podkreśla Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
Inwestycje Polski w złoto robią wrażenie pod względem wielkości. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota na koniec 4 kw. 2024 roku wielkość rezerw w tym kruszcu była dziesiątą na świecie. Ich większy stan posiadają jedynie Stany Zjednoczone Ameryki, Niemcy, Włochy, Francja, Chiny, Szwajcaria, Indie, Japonia oraz Holandia.
240 zł
Osoby nieposiadające konta osobistego Alior Banku, walutowego, Karty Kibica od przynajmniej 3 lat.
3 lata
240 zł zwrotu za płatności mobilne w formie zwrotu po 20 zł przez 12 miesięcy.
240 zł
Łatwy