zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Twój bank zwiększa opłaty? Sprawdzamy, jak dziś nie płacić za konto w tych 8 bankach!

Twój bank zwiększa opłaty? Sprawdzamy, jak dziś nie płacić za konto w tych 8 bankach!

8 lut 2024 Komentarze ok. 9 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

W ostatnim czasie kilka banków w Polsce podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian w tabelach opłat i prowizji. Oczywiście takie zmiany oznaczają jedno – podwyżki. Dotyczą one w zasadzie wszystkich produktów bankowych, ale nas interesują konta osobiste, które posiada największe grono osób.


Aktualne opłaty za konta osobiste bez spełnionych warunków aktywności:

KONTOKONTOKARTABANKOMAT OBCYWPŁATOMAT OBCY 
Przekorzystne0 zł4 zł2,3% min. 5 zł0,4% min. 2 zł Złóż wniosek
Jakże Osobiste10 zł5 zł2,5 zł0,35-0,60%, min 1 zł Złóż wniosek
eKonto0 zł7 zł2,5 zł0,5%, min. 5 zł Złóż wniosek
CitiKonto0 zł0 zł8 zł Złóż wniosek
Santander6 zł9 zł3 zł Złóż wniosek
VeloKonto0 zł7 zł5 zł0,8%, min. 1 zł Złóż wniosek
Za Zero0 zł10 zł10 zł0,5%, min. 2 zł Złóż wniosek
Millennium 3600 zł5-11 zł5 zł Złóż wniosek
Otwarte na Ciebie0 zł2-7 zł7 zł0,5%, min. 10 zł/5 zł Złóż wniosek
Direct0 zł10 zł10 zł Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Przekorzystne Banku Pekao SA?

Samo utrzymanie Konta Przekorzystnego Banku Pekao SA jest bezwarunkowo darmowe. Aby jednak uniknąć opłaty za kartę do konta wynoszącą 4 zł wystarczy zapewnić min. 500 zł jednorazowego wpływu na konto oraz wykonanie min. 1 płatność kartą lub PeoPay, Apple Pay lub Google Pay bez względu na jej wartość. Warunek wpływu możesz spełnić podając numer konta pracodawcy do przelania wypłaty lub jeśli jest to twoje dodatkowe konto i przykładowo jesteś beneficjentem programu Rodzina+ to możesz wskazać Konto Przekorzystne do przelewów świadczenia. Warunek płatności jest bardzo prosty. Wystarczy jedna dowolna transakcja w sklepie.

Niestety nie ma możliwości uniknięcia prowizji za korzystanie z bankomatów obcych. Nawet skorzystanie z BLIKA niewiele nam pomoże, poza tym że rezygnując z karty płatniczej nie będziemy musieli pamiętać o aktywności i wciąż będziemy mogli wypłacać gotówkę. Jeśli jednak spełnimy warunek potrzebny do uniknięcia opłaty za kartę to będziemy mieli prawo do 2 darmowych wypłat z bankomatów obcych w miesiącu.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Jakże Osobiste Alior Banku?

Aby uniknąć 10 zł opłaty za utrzymanie samego Konta Jakże Osobistego Alior Banku wystarczy zapewnić min. 1500 zł jednorazowego wpływu. Jeśli jest to nasze podstawowe konto to prawdopodobnie spełnimy ten warunek, jeśli używamy go np. do pobierania wynagrodzenia. Jeśli jednak jest to nasz kolejny rachunek to warunek ten można spełnić przelewając 1500 zł z innego naszego konta prowadzonego w innym banku. Żeby nie musieć pamiętać o konieczności wykonania takiego przelewu warto ustawić sobie zlecenie stałe.

W przypadku karty płatniczej do Konta Jakże Osobistego, aby uniknąć 5 zł opłaty trzeba wydać kartą, lub mobilnie Google Pay/Apple Pay min. 300 zł w miesiącu. Można spełnić ten warunek płacąc za codzienne zakupy, które i tak byśmy wykonali w kilku transakcjach lub pojedynczo.

Aby nie zapłacić 2,5 zł prowizji za korzystanie z bankomatów obcych możesz skorzystać z kodu BLIK. Wówczas za wypłatę gotówki nie zapłacisz żadnej prowizji.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za eKonto mBanku?

O utrzymanie samego eKonta nie musimy się martwić, ponieważ mBank nie pobiera za nie opłaty. Jeśli zdecydujemy się na fizyczną kartę płatnicza to trzeba liczyć się z miesięczną opłatą na poziomie 7 zł (od 3 kwietnia 2024 10 zł). Unikniemy jej wydając bezgotówkowo min. 350 zł w miesiącu. Możemy wykonać płatności samą kartą, BLIKIEM lub mobilnie.

Na razie wypłaty z bankomatów obcych są darmowe, jeśli użyjemy usługi BLIK. Po 3 kwietnia 2024 roku wypłata musi wynieść min. 300 zł. W przeciwnym razie nawet korzystając z BLIKA zapłacimy 2,5 zł prowizji (bankomaty mBank i Planet Cash) lub 5 zł (wszystkie pozostałe).

Złóż wniosek

Jak nie płacić za CitiKonto Banku Citi Handlowego?

W przypadku CitiKonta w Banku Citi Handlowym sprawa jest prostsza, ponieważ zarówno utrzymanie samego konta, jak i karty płatniczej do niego jest bezwarunkowo darmowe.

Sieć bankomatów własnych Citibanku nie należy do najbardziej rozbudowanych, dlatego do dyspozycji mam 4 darmowe wypłaty z wszystkich krajowych bankomatów w miesiącu. Każda kolejna wypłata to koszt 8 zł. Nie ma tutaj znaczenia, czy użyjemy karty do konta czy kodu BLIK.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Santander w Santader Banku Polska?

Samo posiadanie Konta Santander to koszt 6 zł miesięcznie, a jeśli zdecydujemy się na wyrobienie fizycznej karty płatniczej to jest to kolejne 9 zł. Wystarczy jednak spełnić jeden warunek aktywności, aby uniknąć od razu obu tych opłat. Chodzi mianowicie o wydanie w miesiącu min. 300 zł płacąc bezgotówkowo.

Aby nie ponosić kosztów 3 zł prowincji za wypłaty z bankomatów obcych wystarczy używać w tym celu kodu BLIK. Istnieje też możliwość wykupienia za 5 zł miesięcznie pakietu darmowych wypłat z wszystkich bankomatów krajowych bez limitu.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za VeloKonto VeloBanku?

Jeśli zdecydujemy się na otwarcie samego VeloKonta to VeloBank nie będzie od nas pobierał żądnej opłaty. W przypadku wyrobienia karty płatniczej należy zaakceptować opłaty miesięczne w wysokości 7 zł. Jednak wystarczy wykonać min. 5 płatności bezgotówkowych w miesiącu, aby uniknąć tego kosztu. Możemy przykładowo udać się do najbliższego sklepu spożywczego , wybrać 5 drobnych produktów i za każdy zapłacić osobno.

Korzystanie z bankomatów obcych zostało wycenione na 5 zł prowizji. Jeśli jednak spełnimy warunek polegający na wykonaniu 5 płatności bezgotówkowych to korzystanie z bankomatów należących do obcych sieci będzie bez limitów darmowe w danym miesiącu. Korzystanie z BLIKA zamiast karty niczego tutaj nie zmienia.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Za Zero Banku PKO BP?

Jak sama nazwa sugeruje za utrzymanie Konta Za Zero nie poniesiemy żadnych kosztów. W przypadku karty płatniczej 10 zł miesięcznie unikniemy, jeśli wykonamy min. 5 transakcji karta lub BLIKIEM w miesiącu. Kwota płatności nie ma tutaj znaczenia. Wystarczy robiąc zakupy zapłacić za 5 produktów osobno

Jeśli skorzystamy z bankomatu obcego to poniesiemy koszt aż 10 zł prowizji. Korzystając w tym celu z BLIKA zamiast karty nie zapłacimy nic 🙂

Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Millennium 360 Banku Millennium?

Bank Millennium zmienił jakiś czas temu strategię i zrezygnował z pobierania opłaty za obsługę Konta Millennium 360. Posiadanie karty do konta jest jednak wciąż odpłatne i wynosi 11 zł lub 5 zł dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Osoby te muszą wykonać jedynie jedną transakcję bezgotówkową dla uniknięcia opłaty, a osoby po 26 roku życia pięciu – wszystkie o dowolnej wartości.

Jeśli spełnimy te same warunki aktywności to korzystanie z wszystkich bankomatów w Polsce będzie darmowe. W przeciwnym wypadku zapłacimy 5 zł prowizji. Alternatywnie korzystając z kodu BLIK nie poniesiemy żadnej opłaty.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Otwarte na Ciebie Banku BNP Paribas?

Konto Otwarte na Ciebie to bezwarunkowo darmowy rachunek bankowy. Podstawowa karta płatnicza do niego to koszt 7 zł. Jeśli wykonamy w ciągu miesiąca min. 3 płatności bezgotówkowych i raz zalogujemy się do aplikacji mobilnej to zredukujemy opłatę do 2 zł. Jeśli dodatkowo wyrazimy zgody marketingowe to unikniemy wszelkich opłat za taką kartę. Zgody marketingowe pozwolą pracownikom banku na kontaktowanie się z nami w celu oferowania innych produktów i usług Banku BNP Paribas. Nie jesteśmy jednak zobowiązani do rozmowy z konsultantami..

Korzystanie z bankomatów obcych to koszt 7 zł prowizji. Jeśli w tym celu użyjemy kodu BLIK to zredukujemy ten koszt do 5 zł.

Złóż wniosek

Jak nie płacić za Konto Direct ING Banku Śląskiego?

Konto Direct ING jest bezwarunkowo darmowym rachunkiem osobistym. Opłata za kartę na poziomie 10 zł nie zostanie pobrania, jeśli wydamy kartą lub Apple Pay/Google Pay min. 300 zł w miesiącu. Należy spełnić ten warunek płacąc za dowolne zakupy i usługi.

Korzystanie z bankomatów obcych zostało wycenione na tym samym poziomie. Możemy zredukować 10 zł prowizji do 5 zł korzystając z kodu BLIK przy wypłacie gotówki. Dodatkowo pierwsza taka wypłata BLIKIEM w miesiącu jest darmowa!

Alternatywnie można wykupić za 30 dni pakiet wszystkich darmowych wypłat z bankomatów krajowych za 25 zł miesięcznie.

Złóż wniosek

Najczęściej pojawiający się powód – inflacja

Chociaż rządzący już jakiś czas temu „odwołali inflację”, a analitycy finansowi przepowiadają wzrosty w polskiej gospodarce to banki argumentując swoje decyzję o podniesieniu opłat jako główną przyczynę podają rosnące koszty dostarczania usług, czyli inflację. Po części jest to prawda, ponieważ sam koszt utrzymania pracowników banku systematycznie rośnie chociażby z powodu ustawowego podnoszenia minimalnej płacy.

Które banki podniosły ceny za popularne usługi?

Pod koniec stycznia o zamiarze podniesienia opłat, głównie za usługi związane z obrotem gotówkowym, zakomunikował mBank. Najwięcej takich zmian doświadczyliśmy w 2023 roku, kiedy to w czerwcu korekty cennika dokonał największy bak w Polsce, czyli PKO Bank Polski. W lipcu opłaty wzrosły w Banku Pekao SA i oraz Santander Bank Polska (wraz z reorganizacją oferty produktowej). W sierpniu podwyżki wprowadził ING Bank Śląski, a we wrześniu Credit Agricole.

Za to najczęściej płacimy korzystając z kont osobistych

Większość banków nie pobiera opłat za samo utrzymanie konta osobistego. Wyjątkiem może być np. Alior Bank, który jeśli nie spełnimy warunków aktywności to może pobrać nawet 10 zł miesięcznie. W przypadku Santander Konta w Santander Banku Polska jest to 6 zł.

W sytuacji, kiedy utrzymanie samego konta jest darmowe to najczęściej banki pobierają opłatę za obsługę karty płatniczej do konta. Oczywiście można jej uniknąć spełniając warunki aktywności w miesiącu rozliczeniowym. Obecnie 3 banki nie pobierają opłat zarówno za konto, jak i kartę: Nest Bank, Bank Citi Handlowy i Raiffeisen Digital Bank.

Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie samego konta bez karty płatniczej. Do płatności w sklepach stacjonarnych można używać płatności mobilnych np. płatności zbliżeniowe BLIK. Korzystanie z bankomatów oraz wpłatomatów również możliwe jest bez użycia karty (kodem BLIK). W takiej sytuacji większość kont osobistych jest darmowych, a wybierając właściwą ofertę zwracajmy uwagę na opłaty za takie usługi, jak korzystanie z bankomatów oraz wpłatomatów innych sieci (obcych).


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część