zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Lekcje finansowe w wieku 10, 20 i 30 lat. Co chciałbyś usłyszeć?

Lekcje finansowe w wieku 10, 20 i 30 lat. Co chciałbyś usłyszeć?

19 lut 2024 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Historie wielu milionerów pokazują, że wcale nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia ekonomicznego, aby osiągnąć finansowy sukces. Często wystarczy dobra intuicja, cierpliwość i konsekwencja. No i oczywiście odrobina szczęścia. Tym niemniej warto już w młodym wieku przyswajać dobre nawyki dotyczące odpowiedzialnego zarządzania swoimi oszczędnościami. Dużą rolę w tym odgrywają rodzice i opiekunowie.

lekcje finansowe

Co chciałbym usłyszeć mając 10 lat?

Osoby w wieku 10 lat zgodnie z przepisami nie posiadają zdolności prawnej, a zatem nie mogą samodzielnie zawierać umów o prowadzenie konta (aż do 13 roku życia). Wobec tego za wszelkie zawierania umów odpowiedzialni są rodzice lub opiekunowie takiej osoby. W zależności od oferty banku, już dla tak młodych osób możemy znaleźć propozycję konta bankowego, które tak w rzeczywistości, jest dodatkowych subrachunkiem otwieranym w ramach posiadanego przez rodzica konta osobistego.

Osoba w tak młodym wieku posiadając już narzędzie finansowe pełniące rolę konta bankowego już kształtuje sobie świadomość posiadania pewnych oszczędności oraz odpowiedzialności za nie. Dodatkowo, jeśli młody człowiek ma jakieś większe oszczędności np. z tytułu regularnie otrzymywanego kieszonkowego, świadczeń typu 800+ czy okazjonalnych prezentów to opiekun może w jego imieniu zdeponować je na koncie oszczędnościowym lub lokacie.

W przypadku dziecka to po stronie rodzica leży inicjatywa wprowadzenia młodej osoby w świat finansów osobistych i rozpoczęcie edukacji ekonomicznej. Nie jest tajemnicą, że to rodzic jest wzorem do naśladowania dla dziecka i to od niego czerpie dobre i złe wzorce. Jeśli rodzic mądrze zarządza pieniędzmi to dziecko najprawdopodobniej przejmie schemat.

Najważniejsza jest edukacja już od wczesnych lat i uświadomienie dziecku, w jakich czasach żyjemy. Nie warto się zadłużać na drobne rzeczy, a zamiast tego lepiej jest wyznaczać sobie cele oszczędnościowe. Nie mniej istotnym jest zabezpieczanie się przed oszustami. W celach edukacyjnych warto korzystać np. z platform dokształcających, jak https://finansiaki.pl/#artykuly, czy https://www.ing.pl/wiem/bankowosc-codzienna/edukacja-finansowa-dla-dzieci-gra. Inwestycja czasu oświęconego na naukę odpowiedzialnego zarządzania finansami na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Konto osobiste dla rodzina i dziecka z premią:

BANKKONTOWIEKPREMIA
DLA DZIECKA
PREMIA
DLA DOROSŁEGO
 
Bank Pekao SAPrzekorzystneod 1 do 18 r.ż.150 zł200 złZłóż wniosek
Santander Bank PolskaKonto Santanderod 7 do 17 r.ż.150 zł900 złZłóż wniosek
mBankeKonto Juniordo 13 r.ż.100 zł520 złZłóż wniosek
ING Bank ŚląskiKonto Mobi 13-17 r.ż.100 zł500 złZłóż wniosek

Co chciałbym usłyszeć mając 20 lat?

Mając 20 lat prawdopodobnie większość z nas ukończyła już szkołę średnią i wkroczyła w życie dorosłe. Część osób pewnie zdecydowała się na kontynuację edukacji na studiach (dziennych lub zaocznych). W tym wieku niezależnie od podjętej decyzji każdy posiada już swoje konto osobiste, na którym gromadzi środki z tytułu wynagrodzenia, czy stypendiów oraz wykonuje transakcje za codzienne zakupy lub opłatę czesnego.

Jest to wiek, w którym jeszcze zwykle nie dysponuje się dużymi środkami, więc nie spoglądamy w kierunku zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych. Jednak koto oszczędnościowe, które najczęściej towarzyszy rachunkowi osobistemu może być świetnym przykładem rozpoczęcia przygody z produktami inwestycyjnymi. Odkładając nadwyżkę środków na koncie oszczędnościowym możemy na nich zarobić, a dodatkowo w razie potrzeby nie tracimy do nich dostępu.

Choć 20latek jest już osoba dorosłą to rola rodzica wciąż jest istotna. Jako opiekun może on wciąż wpływać na postawę swojego dziecka np. poprzez zachęcanie do dalszego poszukiwania wiedzy z zakresu finansów. Książki, podcasty, filmy na YouTube to tylko kilka z wielu możliwości. W tym wieku można dowiedzieć się jak zarabiać na bankach chociażby korzystając z promocji bankowych 🙂 Facebook, TikTok

TOP 3 kont oszczędnościowych:

BANKRODZAJOPROCENTOWANIEKWOTAOKRESWARUNEK 
ING Bank ŚląskiKonto oszczędnościowe6%Do 200 000 zł3 miesiąceNowy lub obecny klient Złóż wniosek
Bank Pekao SAKonto oszczędnościowe7%Do 100 000 zł5 miesięcyNowy lub obecny klientZłóż wniosek
VeloBankElastyczne Konto Oszczędnościowe7%Do 50 000 zł3 miesiąceNowy klientZłóż wniosek

Co chciałbym usłyszeć mając 30 lat?

30 lat to wiek, w którym można założyć, że skończyliśmy już studia i wkroczyliśmy w okres wykorzystania z dobytej wiedzy w celu budowania swojej kariery zawodowej oraz stabilizacji finansowej. Możemy już w tym czasie dysponować większą ilością oszczędności, które możemy zainwestować.

Sposobów na zainwestowanie jest bardzo dużo, a korzystanie z nich wymaga często specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Doradzanie w kwestiach inwestycyjnych wymaga też specjalnych uprawnień, ponieważ większość form inwestowania wiąże się z ryzykiem potencjalnego poniesienia strat w części lub nawet w całości wniesionego wkładu. Wśród metod inwestycyjnych do najczęstszych należą:

 • Drogocenne kruszywa
 • Obce waluty
 • Dzieła sztuki
 • Nieruchomości
 • Fundusze inwestycyjne
 • Kryptowaluty
 • Depozyty bankowe

Wśród depozytów bankowych mamy oczywiście na myśli konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. Korzystając z lokat bankowych musimy liczyć się z powierzeniem bankom naszych środków na umówiony czas bez wybierania ich w międzyczasie. Oczywiście możemy to zrobić przed zakończeniem lokaty, ale możemy stracić wypracowany zysk z odsetek.

Lokaty możemy zakładać na krótki oraz długi czas. W ofertach banków znajdziemy lokaty w PLN, jak i w walutach obcych. Posiadając już poważną pracę i większe oszczędności częściej możemy pozwolić sobie na taką formę inwestowania, która jest stosunkowa bezpieczna. Wszystkie depozyty bankowe w Polsce (konta oszczędnościowe i lokaty bankowe) objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do wartości równej 100 000 EUR.

TOP 3 lokat bankowych:

BANKRODZAJOPROCENTOWANIEKWOTAOKRESWARUNEK 
Bank MillenniumLokata „Lubię to polecam”7%Do 25 000 zł3 miesiącePolecenie konta 360Złóż wniosek
Bank Citi HandlowyTwoja Lokata6%Do 20 000 zł5 miesięcyZ CitiKontemZłóż wniosek
VeloBankLokata Mobilna7%Do 50 000 zł3 miesiąceUruchomienie aplikacjZłóż wniosek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Oprocentowanie

7%

Wysokość depozytu

do 100 000 zł

Okres depozytu

5 miesięcy (152 dni)

5 miesięcy

Kapitalizacja odsetek

miesięczna

Warunki dostępności
 • promocja dla dowolnych środków jest dostępna do 13.06.2024
 • oferta dla nowych klientów, którzy dotychczas nie posiadali żadnych produktów Pekao S.A. oraz dla obecnych klientów banku, których suma średniomiesięcznych sald na rachunkach w każdym badanym miesiącu w okresie od 01.07.2023 do 03.04.2024 nie była wyższa niż 2 000 zł
 • wymagane Konto Przekorzystne;
 • oprocentowanie środków powyżej 100 tys. zł oraz po zakończeniu promocji zgodnie z aktualnym cennikiem (obecnie 2%)

z Kontem Przekorzystnym

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część