zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karty kredytowe - poradniki » Karta kredytowa, a debetowa. Czym się różnią i która jest najlepsza?

Karta kredytowa, a debetowa. Czym się różnią i która jest najlepsza?

2 mar 2020 Komentarze ok. 6 minut czytania 3.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Karta kredytowa, a debetowa. Nie ma chyba użytkownika konta bankowego, który nie zastanawiał się nigdy, czym właściwie różnią się od siebie te dwa środki płatnicze. Z poniższego poradnika dowiesz się o zasadniczych różnicach pomiędzy nimi oraz, które z obecnych ofert są najlepsze?

Karta kredytowa, a debetowa.

karta kredytowa

Karta kredytowa

Karta kredytowa kojarzona jest zwykle z dobrze zarabiającymi klientami, którzy płacąc za luksusowe zakupy używają właśnie kredytówki. Wiele osób obawia się tego środka płatniczego, traktując go jako pokusę i łatwy sposób na zadłużenie się. Po prawdzie mają w tym trochę racji, ponieważ korzystając z karty kredytowej nie wydajemy swoich pieniędzy, a korzystamy z tzn. limitu udostępnionego nam przez bank. Limit ten ustalany jest na początku i zależy od naszej zdolności kredytowej. Taka zdolność jest już weryfikowana na etapie wnioskowania o kartę, a od jej wyniku zależy, czy bank udostępni nam w ogóle kartę.

Karty kredytowej nie można nadpłacić własnymi środkami. Dokonując płatności pomniejszamy nasz limit, który musimy następnie spłacić. Zobowiązanie to jest oprocentowane (wysokość różni się od banku). Na szczęście istnieje tzw. „okres bezodsetkowy”. Jest to termin, w którym możemy spłacić kartę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Tyle ile wydajemy, tyle oddajemy.

Najważniejszą różnicą pomiędzy kartą kredytową, a debetową jest to, że w przypadku tej pierwszej nie musimy zakładać konta osobistego w banku, który nam ją udostępnił. Możemy zatem posiadać podstawowe konto oraz kredytówkę w dwóch różnych bankach.

Dodatkową zaletą karty kredytowej jest jej ubezpieczenie. Na czym to polega? Oferowane w Polsce karty Visa i MasterCard posiadają usługę chargeback – tzn. obciążenie zwrotne. Jest to dodatkowe zabezpieczenie konsumenta. Jeśli bank uzna, że sprzedawca nie wywiązał się z umowy lub to nie posiadacz karty autoryzował transakcję, wówczas może zwrócić nam środki, a kosztami obciąży sklep.

Wysokość ewentualnego oprocentowania powstałego zadłużenia podawana jest przez bank w RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Jest to nic innego jak całkowity, rzeczywisty koszt kredytu, który klient musi ponieść, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w skali roku.

Kartą kredytową można płacić w terminalach, zupełnie jak debetową. Warto zwrócić uwagę na to, że możemy jej również użyć do wybrania gotówki z bankomatu. Nie jest to na pewno optymalne rozwiązanie, ponieważ o ile płatność kredytówką przy kasie sklepu nie odbiega od tego kartą debetową, to obsługa operacji na bankomacie najczęściej nie należy do najtańszych. Prowizja może się okazać wyjątkowo wysoka.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Coraz więcej banków, aby zachęcić klientów do wyrabiania kart kredytowych i do korzystania z nich oferuje karty zwolnione z jakichkolwiek opłat w zamian za spełnienie prostych warunków aktywności miesięcznie. Dodatkowo, aby przekonać potencjalnych klientów banki oferują rozmaite premie rzeczowe lub pieniężne uzależnione od spełnienia wskazanych warunków, jak np. wykonanie w określonym czasie transakcji kartą na konkretną kwotę. Przed wybraniem właściwej oferty warto porównać je w Rankingu kart kredytowych.

Najlepsza karta kredytowa

Najlepsza karta kredytowa to karta, za której posiadanie nie zapłacimy miesięcznej prowizji. Dlaczego? Ponieważ nie każdy użytkownik kredytówki chce z niej korzystać robiąc zakupy w sklepie na co dzień. Spora część konsumentów posiada ten środek płatniczy, aby móc dokonywać rezerwacji hotelowych, a przez większość czasu karta leży na dnie szuflady. Aby bank zwolnił nas z opłaty za utrzymanie karty należy wykazać się określoną aktywnością, która polega na dokonywaniu nią transakcji. Zatem najkorzystniejszą ofertą karty będzie to, która będzie od nas wymagała jak najmniejszej aktywności za zwolnienie z opłat 🙂

Warto zwrócić uwagę na długość okresu bezodsetkowego. Jeśli nie zmieścimy się w tym terminie, to kolejnym jakże ważnym czynnikiem jest wysokość wspomnianego wcześniej RRSO, jeśli przyjdzie nam spłacać zadłużenie karty wraz z odsetkami. Jako parametr ułatwiający podjęcie decyzji można również przyjąć rodzaj i wysokość ewentualnego dodatkowego profitu za wyrobienie karty oraz aktywne korzystanie z niej.

Nie przegap

Karta debetowa

Karta debetowa nazywana często „bankomatową”, „płatniczą” czy też „podstawową” jest już najczęściej nieodłącznym elementem/usługą przypisaną do konta osobistego. Trudno się temu dziwić, ponieważ czasy tradycyjnych form płatności już dawno minęły. Ponadto, aby mieć przy sobie zawsze trochę gotówki trzeba by ją najpierw „wyjąć” z bankomatu. O ile skorzystamy z urządzenia należącego do naszego banku, to taka operacja będzie zawsze darmowa, lecz za wypłaty z „obcych ATMów” wciąż wiele banków obciąży nas kosztami prowizji.

Podstawowa zaleta posiadania karty debetowej jest oczywista i polega przede wszystkim na możliwości płacenia nią w sklepie oraz wybierania gotówki z bankomatów. Dotyczy to zarówno operacji w kraju jak i zagranicą. Są jednak pewne ograniczenia. Kartką debetową nie zawsze zarezerwujemy sobie np. nocleg w hotelu na popularnym serwisie booking.com, czy biletu na samolot.

Pierwszą kartę debetową zwykle otrzymamy za darmo wraz z otwartym kontem. Jeśli jednak ją zgubimy przed upływem jej ważności, to bank najczęściej pobierze od nas jakąś symboliczną opłatę. Ciekawym rozwiązaniem od kliku lat jest możliwość graficznego spersonalizowania naszej karty. Możemy wybrać, któryś z dostępnych w banku szablonów lub nawet wgrać własną grafikę na etapie wnioskowania o konto z kartą.

Ile kosztuje karta debetowa?

To zależy od banków. Niekiedy może się okazać, że wyrobienie oraz utrzymanie podstawowej karty płatniczej będzie bezwarunkowo bezpłatne, jak np. oferta Konta Proste Zasady Getin Banku, czy Nest Konta od Nest Banku.

Teoretycznie większość ofert przewiduje jednak nieznaczną opłatę miesięczną za utrzymanie takiej karty, ale w praktyce wystarczy spełnić proste warunki aktywności, aby tego uniknąć. Należy po prostu z niej korzystać. Może to być konieczność np. wykonania konkretnej ilości transakcji kartą w miesiącu, lub na konkretną kwotę, a czasami nawet zapewnienie wpływów na konto.

Warto wspomnieć, że karty debetowe zawsze towarzyszą kontom osobistym, które to z kolei często objęte są atrakcyjnymi akcjami promocyjnymi.

Najlepsza karta debetowa z kontem osobistym

Trudno jest oceniać kartę debetową w oderwaniu od oferty konta osobistego, które jest jej nieodłącznym elementem. Najkorzystniejszą ofertą będzie na pewno ta, która przewiduje jak najmniej opłat za prowadzenie konta oraz utrzymanie karty lub jak najłatwiejsze warunki aktywności, aby z tych opłat być zwolnionym. Jeśli przyjdzie nam wybrać środki z bankomatów, to również cennik takich operacji będzie dla nas miał znaczenie. W zdecydowanej większości klienci poniżej 26 roku życia zwolnieni są z wszelkich opłat automatycznie. Warto również zwrócić uwagę na promocje bankowe, w których dana oferta obecnie występuje.

Nie przegap

Komentarze (0)

BNP Paribas Standard
BNP Paribas Standard
Utrzymanie karty

12 zł lub 0 zł za wydanie kartą min. 1000 zł w miesiącu.

0-12 zł

Okres bezodsetkowy

56 dni

Oprocentowanie

18,5%

RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla przykładu reprezentatywnego dla limitu karty kredytowej Mastercard® Standard na 5.10.2023 r. wynosi 26,85%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 4 604,88 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku 18,5%, całkowity koszt kredytu 604,88 zł, (w tym: odsetki 460,88 zł, miesięczna opłata za kartę 12 zł), 11 miesięcznych rat równych w wysokości po 383,71 zł, 12 rata w wysokości 384,07 zł. Bank uzależnia każdorazowe udzielenie kredytu oraz warunki kredytu od analizy zdolności kredytowej Klienta.

26,85%

Czy premia?
  • Do 29.02.2024 wyrób kartę kredytową w Banku BNP Paribas;
  • wyraź zgody marketingowe przy wnioskowaniu o kartę;
  • po otrzymaniu karty aktywują ją nadając numer PIN;
  • w każdym z kolejnych 3 miesięcy wydaj kartą min. 1000 zł.

(szczegóły)

300 zł do Biedronki

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część