zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak zapłacić za autostradę?

Jak zapłacić za autostradę?

21 lut 2024 Komentarze ok. 11 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Wile osób lubi podróżować. Zarówno zagranicę, jak i w Polsce. Jeśli planujemy podróż własnym środkiem lokomocji to warto się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy sprawdzić trasę oraz to, czy przebiega ona przez odpłatne odcinki. Podpowiadamy, jak zapłacić za autostradę podróżując samochodem osobowym.

Jak zapłacić za autostradę

Ile kilometrów autostrad mamy w Polsce?

Choć do naszch zachodnich sąsiadów jeszcze nam daleko w kwestii ilości autostrad to w każdym roku w Polsce dodawane są do użytku kolejne kilometry. Obecnie możemy korzystać z nieco ponad 5000 km autostrad. Ich przebieg jest tak zaplanowany, aby umożliwiały szybką i bezpieczną podróż w kierunkach północ-południe (liczby nieparzyste, jak A1) oraz wschód-zachód (liczby parzyste, jak A2 i A4).

Właścicielem oraz operatorem części z autostrad jest Skarb Państwa, który powierza administrowanie nimi utworzonej w 2002 roku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Część z autostrad wciąż należy do podmiotów prywatnych, które opiekują się tymi trasami i pobierają opłaty od wszystkich kierowców. Mowa tutaj o Autostradzie Wielkopolskiej (A2) oraz Autostradzie Małopolskiej (A4). Opłaty za przejazd odcinek autostrady AmberONE (A1) dla kierowców aut osobowych są wstrzymane.

Źródło: Wikipedia

Jakie obowiązują opłaty za autostrady w Polsce w 2024?

Obecnie płatne autostrady dla wszystkich w Polsce to odcinki zarządzane przez koncesjonariuszy: Autostrada Wielkopolska A2: Konin – Świecko (255 km) oraz Autostrada Małopolska A4: Katowice – Kraków (60 km). Opłata za przejechanie nimi zależy od długości pokonanych odcinków, ale zakładając, że podróżujemy autem osobowym na pełnej długości trasy w jedną stronę to za pokonanie płatnego odcinka A2 zapłacimy 108 zł, a w przypadku dużo krótszego odcinka A2 30 zł.

Które autostrady są darmowe w 2024?

Obecnie, czyli w 2024 roku spora część sieci dróg autostradowych w Polsce jest bezpłatna. Na taki stan rzeczy duży wpływ miała decyzja o wstrzymaniu pobierania opłat od 1 lipca 2023 roku za przejazdy wszystkimi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Ogłoszenie przez ówczesny rząd darmowych autostrad dotyczy jednak wyłącznie kierowców samochodów osobowych, dostawczych o dopuszczalnej macie całkowitej nie przekraczającej 3,5t oraz jednośladów. Obecnie decyzja o zwolnieniu z opłat dotyczy 3 odcinków autostrad:

 • A2: odcinek Stryków – Konin o długości 99 km (opłaty aktualne dla pojazdów powyżej 3,5t);
 • A4: odcinek Wrocław – Sośnica o długości 162 km (opłaty aktualne dla pojazdów powyżej 3,5t);
 • A1: odcinek Rusocin – Nowa Wieś o długości 162 km (opłaty aktualne dla pojazdów powyżej 3,5t).

Kiedy należy zapłacić za autostradę? – opłaty autostradowe

Jeśli planujemy przejazd płatną autostradą to przed podróżą warto sprawdzić, jak najłatwiej zapłacić za skorzystanie z niej. Jeszcze do niedawna koniecznym było wystanie w kolejce przy wjeździe na płatny odcinek, aby pobrać bilet autostradowy. W okresach natężonego ruchu (np. w piątki), aby przyspieszyć wydawanie biletów autostradowych nie były one dystrybuowane w tradycyjny sposób za pomocą maszyny, a przez pracownika operatora punktu poboru opłat ręcznie.

Kończąc przejazd płatnym odcinkiem drogi należało zatrzymać się przed szlabanem, przekazać papierowy bilet pracownikowi i uiścić opłatę gotówką lub kartą bankową. Teraz w przypadku bramek autostradowych, gdzie obowiązuje e-toll, Autopay lub inna forma automatycznego poboru opłat można przejechać nie zatrzymując się, ale oczywiście zwalniając (aktualnie do 50 km/h) przed bramką. Żeby jednak skorzystać z automatycznego poboru opłat należy wcześniej zasilić konto e-toll lub w przypadku innych operatorów autostrad konto w Autopay.

Na płatnych odcinkach dróg wciąż istnieją alternatywne metody płatności, aby nie utrudnić kierowcom korzystanie z autostrad.

Jak zapłacić za przejazd autostradą w Polsce? – aktualne metody płatności

Technologia zrewolucjonizowała metody płatności w różnych branżach. Nowoczesne rozwiązania dotarły w końcu do systemów poboru opłat drogowych. Obecnie na tych odcinkach gdzie obowiązują opłaty za

 • płatności automatyczne (opłaty e-toll, Autopay)
 • płatności elektroniczne zbliżeniowe (kartą bankową, urządzeniem mobilnym)
 • płatności gotówką (w PLN oraz obca walutą)
 • płatności kartami paliwowymi
 • płatność winietami (stacje Orlen)

Co to jest aplikacja e – toll?

System e-toll to elektroniczny system poboru opłat za korzystanie z dróg i autostrad. Jest to nowoczesna metoda pobierania opłat, która miała zastąpić tradycyjny system oparty o płatność gotówkową oraz bezgotówkową przy zjeździe z płatnego odcinka.

System ten był systematycznie wprowadzany w życie od czerwca 2021 roku i zaczął ostatecznie obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku na płatnych odcinkach autostrad A2 oraz A4. System e-toll wykorzystuje technologię elektroniczną do automatycznego identyfikowania pojazdów i pobierania opłat za przejechany odcinek drogi.

Usługa e-toll skierowana jest do właścicieli oraz kierowców samochodów osobowych oraz zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Wykorzystywana jest przy regulowaniu opłat za korzystanie z płatnych odcinków dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Podstawą działania opłaty za przejazd z wykorzystaniem e-toll jest sprawdzanie sygnału GPS pojazdu oraz stosowne obciążenie konta użytkownika za odcinki płatnego przejazdu. W przypadku przewozów komercyjnych kierowcy mogą wyposażyć się w przenośne urządzenia pokładowe OBU (On Board Unit) oraz Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne (ZSL) oferowane przez różnych operatorów.

Do szerokiego zastosowania operator dróg udostępnił również aplikację mobilną na każdy telefon, którą można pobrać z Google Play oraz AppStore. Wystarczy:

 • zainstalować aplikację;
 • założyć konto użytkownika oraz zarejestrować swój pojazd;
 • zasilić konto użytkownika, z którego będą pobierane opłaty za przejazd.

W praktyce przed wjazdem na płatny odcinek autostrady powinniśmy włączyć aplikację i kliknąć „konfiguruj przejazd”, a następnie „Rozpocznij przejazd”. Aby aplikacja mobilna e-TOLL PL działała poprawnie należy upewnić się, że telefon jest połączony z internetem, nadać aplikacji uprawnienia do pozyskiwania lokalizacji oraz wyłączyć optymalizację baterii dla systemu operacyjnego Android. Po dotarciu do celu naszej podróży należy „Zakończyć przejazd” w aplikacji. Automatycznie nasze konto zostanie obciążone stosowną opłatą.

System e-toll ma wiele korzyści, takich jak zwiększenie płynności ruchu drogowego, eliminacja konieczności zatrzymywania się na punktach poboru opłat, a także ograniczenie kosztów administracyjnych związanych z obsługą tradycyjnych systemów poboru opłat. Wprowadzenie systemu e-toll może również przyczynić się do redukcji emisji spalin poprzez zminimalizowanie czasu spędzanego przez pojazdy w kolejce na punktach poboru opłat. Już w pierwszych dniach po udostępnieniu tej metody płatności można było zaobserwować znaczny spadek kolejek samochodów w oczekiwaniu na uiszczenie opłaty metodą tradycyjną.

Co to jest aplikacja Autopay?

Autopay to aplikacja mobilna, dzięki której możemy automatycznie płacić za autostrady A1 i A4 oraz parkingi, myjnie i winiety. Korzystanie z usługi przez użytkowników indywidualnych jest darmowe. Aby zacząć korzystać z Autopay należy pobrać za pośrednictwem Google Play lub AppStore aplikacje oraz zarejestrować konto. Następnie trzeba zalogować się do aplikacji i dodać swój pojazd:

 • wybieramy „Więcej” i „Pojazdy”;
 • dalej możemy dodać lub usunąć pojazd (konkretny pojazd może być przypisany wyłącznie do jednego konta użytkownika);
 • wybieramy markę, model oraz kategorię pojazdu;
 • aby korzystać z usługi należy włączyć lub wyłączyć usługę Autopay na wybranych autostradach lub parkingach;
 • wybieramy formę płatności dla danego pojazdu (każdy pojazd może mieć inną metodę płatności).

Przed podróżą płatnymi odcinkami dróg należy uruchomić aplikację i za pomocą suwaków wybrać właściwą autostradę (A1 AmberGO lub A4). Podczas wjazdu, jak i zjazdu z autostrady należy wybrać bramkę o właściwym oznaczeniu i następnie zwolnić przed szlabanem, tak aby kamera była w stanie sczytać numer tablicy rejestracyjnej naszego pojazdu. Opłata zostanie pobrana automatycznie, a szlaban się podniesie.

Istnieją 3 formy finansowania przejazdów za pomocą Autopay:

 • Karta płatnicza (debetową/kredytową) – poprzez powiązanie danych karty płatniczej z kontem w usłudze Autopay;
 • Zapłać z Play – poprzez doliczenie kosztów przejazdu do rachunku telefonicznego od operatora sieci Play;
 • bankowość elektroniczna – poprzez uruchomienie usługi Autopay w swojej bankowości elektronicznej.

Istnieją dwie możliwości korzystania z usługi Autopay: poprzez autorską aplikację mobilną dostawcy usługi lub dzięki aplikacji mobilnej naszego banku. Wystarczy z listy dostępnych usług dodatkowych wybrać usługę np. „Autostrady” i ją aktywować wskazując numer rachunku, który ma zostać obciążany przy przejazdach płatnymi autostradami. Do tej pory z tej możliwości mogą skorzystać klienci 7 banków:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Pocztowy,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Dodatkowo dla osób podróżujących za granicą ułatwieniem jest możliwość wykupienia w Autopay winiet do Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i na Węgry. Winietę do Austrii możemy nabyć w markecie Autopay, a do pozostałych krajów zarówno w markecie, jak i aplikacji mobilnej. Po zakupie winiety zostanie ona wysłana w załączniku na skrzynkę mailową w formie pliku .pdf.

Tradycyjne metody płatności za przejazd polskimi autostradami

Jak płacić za autostrady w Polsce podróżując autem osobowym lub motocyklem, jeśli nie posiadamy telefonu z aplikacją e-toll czy nawet konta bankowego? Operatorzy płatnych odcinków autostrad nie mogą przecież wykluczyć z ich użytkowania osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z płatności za autostrady aplikacją. Naturalnie istnieje możliwość uregulowania należność za przejazd zarówno poprzez płatność gotówką, jak i płatność kartą.

W przypadku Autostrady Wielkopolskiej (A2) jest to:

 • Płatność gotówką w PLN, USD i EUR. Przy płatnościach obcą walutą operator nie przyjmuje bilonu, natomiast resztę wydaje w PLN.
 • Płatność kartą płatniczą takich organizacji płatniczych jak: VISA, VISA Electron, VPAY, MasterCard, Maestro, JCB, Diners Club.
 • Płatność kartami paliwowymi typu: ROUTEX, DKV, UTA, ARIS, FLOTA, OPEN DRIVE, SHELL, E100, LOGPAY, MULTI SERVICE TOLLS CARD, AS24, LOTOS, EUROWAG.

W przypadku Autostrady Małopolskiej (A4) jest to:

 • elektroniczny pobór opłat A4Go, Telepass (należy upewnić się, czy posiadane urządzenie może być wykorzystywane na A4 Katowice-Kraków).
 • kartyA4 – do wyczerpania ważnych impulsów.
 • videotolling (opłata na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej) z wykorzystaniem aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO, mPay.
 • videotolling z wykorzystaniem kart flotowych ORLEN (typu „S”).
 • Płatność kartami wydanymi przez organizacje VISA, Mastercard, Maestro.
 • Płatność kartami flotowymi i paliwowymi: PKN ORLEN – Flota i Open Drive, karty ROUTEX wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil, karty UTA, karty SHELL, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100,
 • Płatność gotówką: PLN, EURO, USD (Podobnie, jak na A2 przy płatności w EURO i USD akceptowane tylko banknoty, a reszta wydawana jest w PLN).

Płatne autostrady w Europie

Oczywiście Polska nie jest jedynym krajem, w którym funkcjonują płatne autostrady. Za przejazdy wybranymi drogami trzeba uiścić opłaty w takich krajach, jak Francja, Hiszpania, Austria, czy Czechy. Najczęściej opłaty pobierane są na odcinkach, gdzie występują tunele, których zbudowanie jest o wiele droższe od zwykłej drogi autostradowej. Przed planowaniem podróży warto zapoznać się z cennikiem oraz metodami poboru opłat w danym kraju. Prawdopodobnie w większości przypadków będzie można wykupić winietę przez internet.

Przykładowo w Niemczech znanych z bardzo rozbudowanej sieci autostrad (w tym wiele odcinków bez ograniczeń prędkości) nie są pobierane opłaty za przejazdy. Kwestia ewentualnego rozpoczęcia poboru opłat za autostrady w tym kraju jest systematycznie podnoszona od kilku lat, ponieważ utrzymanie i remonty tego typu dróg są bardzo kosztowe. A to właśnie z poboru opłat głównie finansowane jest utrzymanie autostrady.

Czym grozi jazda bez biletu autostradowego?

Jazda płatną autostradą bez wniesionej opłaty może okazać się niezwykle kosztowna. Zwłaszcza w krajach, w których obowiązuje EUR. W przypadku Polski kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli i tak podróżują za darmo, chyba że korzystają z odcinków koncesjonowanych (A2 i A4). W przypadku przejechania tych odcinków „na gapę” można liczyć się z mandatem w wysokości od 500 zł dla kierowców aut osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t oraz motocykli, do 1500 zł w przypadku kierujących ciężarówkami .Alternatywnie można omijać płatne drogi i wybierać wyłącznie bezpłatne autostrady.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część