zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak zapłacić kartą płatniczą w paczkomacie oraz innych automatach paczkowych?

Jak zapłacić kartą płatniczą w paczkomacie oraz innych automatach paczkowych?

6 lip 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

jak zapłacić kartą płatniczą

Pojawienie się paczkomatów zrewolucjonizowało proces dostarczania produktów zakupionych w sieci. Zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców przekazywanie towarów za pomocą charakterystycznych kontenerów z wbudowanymi skrytkami stało się najczęściej wybieraną metodą. Za tym trendem podążają również inne firmy świadczące usługi kurierskie wprowadzając swoje automaty paczkowe.

Kiedy i jak zapłacić kartą płatniczą na przykładzie paczkomatu InPost?

Są dwie sytuacje, w których możemy zapłacić karta płatniczą w paczkomacie:

 • Kiedy odbieramy paczkę z metodą płatności „za pobranie”
 • Kiedy nadajemy przesyłkę, ale nie opłaciliśmy jej wcześniej

W pierwszym przypadku, jeśli oczywiście sprzedawca przewiduje metodę płatności za pobraniem to po otrzymaniu informacji (smsem, mailowo czy w aplikacji mobilnej InPost Mobile) należy udać się do wybranego wcześniej paczkomatu. Z poziomu aplikacji lub za pomocą dotykowego ekranu wbudowanego w paczkomat należy podać swój numer telefonu oraz kod odbioru. Zanim jednak otworzy się właściwa skrytka trzeba będzie uiścić opłatę za pomocą jednej z dostępnych metod:

 • BLIK
 • Google Pay
 • dotpay (szybki przelew)
 • Karta płatnicza (VISA, Mastercard)

Jak zapłacić kartą płatniczą w paczkomacie InPost?

Paczkomaty nie mają wbudowanych terminali płatniczych, dlatego pomimo, że do wyboru mamy metodę płatności kartą to nie wykonamy takiej transakcji fizyczną kartą płatniczą. Wybierając tę metodę należy podać dane karty, czyli procedura wygląda identycznie, jak w przypadku każdej płatności kartą za zakupy w Internecie. Aby wykonać transakcję tą metod należy podać następujące dane:

 • Imię
 • Nazwisko
 • Adres e-mail
 • Numer karty płatniczej
 • Datę (miesiąc i rok) ważności karty
 • Numer zabezpieczający CVC/CVV

Na końcu należy zaakceptować regulamin oraz klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.

Czy transakcje kartą płatniczą w Internecie są bezpieczne?

Jak widać płatności kartą płatniczą w paczkomacie InPostu nie różnią się niczym od standardowych transakcji kartą podczas zakupów online. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa można śmiało korzystać z tej metody płatniczej, jeśli np. nie mamy zainstalowanej aplikacji mobilnej naszego banku i nie możemy dokonać płatności BLIKiem.

Warto zauważyć, że na poziom bezpieczeństwa w przypadku płatności kartą wpływa miejsce wykonania tej transakcji. Jeśli jesteśmy nadającym paczkę to przed wydrukowaniem specjalnej etykiety będziemy poproszeni o uiszczenie zapłaty. A więc płatność możemy zrealizować w odosobnionym i względnie bezpiecznym miejscu. Jeśli natomiast odbieramy paczkę, którą zamówiliśmy z metodą płatności „za pobraniem” to przed otwarciem skrytki trzeba będzie jeszcze zrealizować tę płatność. Prawdopodobnie mało, kto z nas zna na pamięć pełny numer swojej karty płatniczej, jej datę ważności oraz numer zabezpieczający CVC/CVV. Trzeba będzie zatem mieć kartę ze sobą i wpisać wymagane dane do aplikacji mobilnej InPost mobile.

Firmy świadczące usługi na zasadach automatów paczkowych:

Paczkomaty InPost

InPost to firma najbardziej kojarzona z paczkomatami. Jest tak ze względu na to, że bała pionierem tego rozwiązania w Polsce, a maszyny należące do InPostu należą do najczęściej spotykanych w naszym kraju.

jak zapłacić kartą płatniczą w paczkomatach InPost

Firma, do której należą najpopularniejsze automaty do paczek szczyci się 22-letnią historią, ale pierwsze paczkomaty, których liczba przekracza już 20 000 sztuk pojawiły się w 2009 roku w Krakowie. Usługi kurierskie świadczone w oparciu o automaty dzięki stałemu rozwojowi doprowadziły do możliwości dostarczania zakupionych produktów na drugi dzień (czasami za dodatkową opłatą), a w niektórych lokalizacjach realizacja dostawy możliwa jest nawet tego samego dnia.

Automaty paczkowe Allegro One Box

Maszyny, do których kierowane są przesyłki należący do najpopularniejszej w Polsce platformy sprzedażowej Allegro pojawiły się po raz pierwszy pod koniec 2021 roku. Firma promuje swoje automaty do wydawania paczek jako przyjazne środowisku, ponieważ pomimo, że są zasilane energią elektryczną pochodzącą z tradycyjnego przyłącza to jest ona poświadczona certyfikatami pochodzenia od dostawcy. Certyfikaty te wskazują, że do sieci energetycznej wprowadzono zamówiony wolumen energii odnawialnej (z wiatru czy wody), który pokrywa zapotrzebowanie niezbędne do zasilania automatów paczkowychAllegro. Dodatkowo tam, gdzie to było możliwe firma zasadziła z tyłu One Boxów rośliny, które pną się po instalacji. Automaty do paczek One Box, których liczba przekroczyła już dawno 2 000 sztuk w całym kraju posiadają także czujniki jakości powietrza.

jak zapłacić kartą płatniczą w paczkomatach allegro

Dla osób chcących dokonać płatności w automatach paczkowych Allegro One Box również pozostaje możliwość podania danych karty, ponieważ wyposażone są one w dotykowy monitor bez terminala płatniczego.

Automaty paczkowe AliExpress

AliExpress to należąca do azjatyckiego giganta ecommerce Alibaba platforma sprzedażowa. Pochodzący z Chin serwis szturmem wdarł się w rynek sprzedaży internetowej naszego kraju, jak i całej Europy. Sukces AliExpress jest dowodem na rosnącą globalizację. Kupując produkty z tej platform wyprodukowane w Państwie Środka drogą morską, kolejową, a w niektórych przypadkach nawet powietrzną towar trafia pod nasz adres.

Od pewnego czasu AliExpress udostępniał w naszym kraju pojedyncze automaty paczkowe własnej produkcji charakteryzujące się czerwonym kolorem. W przypadku jednak tych maszyn przesyłki odbierane są już opłacone, dlatego płatności kartą nie występują.

Nie przegap

Przeczytaj też: Czy podawanie numery karty jest bezpieczne?

Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część