zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak wpłacić pieniądze bez karty?

Jak wpłacić pieniądze bez karty?

5 lut 2024 Komentarze ok. 8 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Obrót gotówkowy w życiu codziennym odchodzi do lamusa. Mało kto posługuje się gotówką, chociaż czasami zdarza się, że w różnych sytuacjach dysponujemy większą ilością fizycznych pieniędzy, które chcielibyśmy wpłacić na konto. Jak to zrobić, skoro palcówek bankowych z obsługą kasową jest co raz mniej, a na dodatek za wpłatę na rachunek „przy okienku” naliczane są prowizje? Odpowiedź jest prosta – wpłatomaty. Jednak tutaj pojawia się kolejne pytanie: jak wpłacić pieniądze na konto bez karty do konta? Fizyczne karty płatnicze podobnie do gotówki powoli wypadają z obiegu. Coraz więcej ludzi decyduje się nie wyrabiać karty, ponieważ mogą używać wirtualnych kart powiązanych z urządzeniami mobilnymi lub płatności BLIKIEM (kodem oraz zbliżeniowych).

Jak wpłacić pieniądze

Czym jest i jak działa wpłatomat?

Wpłatomat analogicznie do dobrze znanego od dekad bankomat służy do wpłaty fizycznych środków na nasz rachunek bankowy zamiast je wypłacać. Fizycznie obie maszyny niewiele odróżnia. Są tych samych rozmiarów, posiadają dotykowy wyświetlacz, miejsce na kartę bankomatową, otwór na gotówkę oraz oczywiście zbiornik na pieniądze. Nawet procedury korzystania z bankomatów oraz wpłatomatów są niemal identyczne, tylko efekt odwrotny 🙂

Jak wpłacić pieniądze na konto bez karty bankomatowej?

Aby wpłacić pieniądze bez karty wystarczy udać się do placówki naszego banku i poprosić pracownika o przyjęcie gotówki. Aby jednak wpłata bez karty była możliwa musimy posiadać ze sobą dowód osobisty, aby konsultant mógł zweryfikować naszą tożsamość i powiązać ją z właściwym rachunkiem bankowym.

Niestety obecnie niemal każdy bank pobiera prowizję zarówno za wpłaty, jak i wypłaty gotówki zlecane pracownikowi banku. Niektóre oferty zezwalają np. do jednorazowej tego typu operacji bez naliczania opłaty, ale w większości przypadków banki oczekują, że ich klienci będą samodzielnie wpłacać i wypłacać środki korzystając z bankomatów oraz wpłatomatów. Takie maszyny rozlokowane są w popularnych miejscach publicznych, jak np. centra handlowe oraz oczywiście przy placówkach bankowych.

Nie w każdym oddziale banku możliwa będzie wpłata bez karty, ponieważ obecnie nie każda placówka bankowa posiada obsługę kasową. Oznacza to, że w tego typu oddziale realizowane są zlecenia dotyczące obsługi samych produktów i usług bankowych, ale bank nie posiada fizycznej kasy z gotówką. W oddziałach bez obsługi kasowej zrealizujemy wpłaty i wypłaty gotówki, ale przy pomocy zlokalizowanych tam wpłatomatów i bankomatów.

Jak wpłacić gotówkę używając kod BLIK?

Wpłata przy użyciu kodu BLIK możliwa jest w każdym wpłatomacie niezależnie od operatora. Dzięki usłudze BLIK możemy wpłacić lub wypłacić gotówkę bez konieczności posiadania karty bankomatowej. Aby jednak zrealizować wpłatę BLIK potrzebny jest telefon wraz z zainstalowaną aplikacja mobilną banku oraz aktywowaną usługa BLIK. Jeśli mamy przygotowany telefon z aplikacją to wystarczy wtedy:

 1. znaleźć najbliższy wpłatomat i na ekranie urządzenia wybrać opcję „wpłaty BLIK”;
 2. następnie po wejściu do aplikacji naszego banku należy wygenerować kod blik, który standardowo aktywny będzie 120 sekund i wprowadzić go na ekranie wpłatomatu oraz potwierdzić operację w smartfonie;
 3. do otwartej skrytki można włożyć gotówkę, która zostanie przeliczona i wyświetlona na ekranie wpłatomatu. Jeśli kwota się zgadza to akceptujemy operację.
 4. wpłacone środki natychmiast powinny znaleźć się na koncie bankowym.

Czy wpłata z wykorzystaniem kodu BLIK jest bezpieczna?

Usługa wpłat BLIKIEM pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas oraz gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa naszych oszczędności. Możliwość zrezygnowania z fizycznej karty bankomatowej chroni ją przez nieuprawnionym przejęciem jej przez osoby trzecie. Wygenerowany kod BLIK jest unikalny i jednorazowy. Nikt więcej nie będzie w stanie się nim ponownie posłużyć.

Wpłaty kodem BLIK nie wymagają logowania się do wpłatomatu/bankomatu poprzez wprowadzanie karty bankomatowej do urządzenia oraz podawania kodu PIN. Ta metoda jest obarczona większym ryzykiem, ponieważ karta może zostać „wciągnięta” przez maszynę lub możemy jej zapomnieć, ewentualnie może zostać skradziona. To samo dotyczy kodu PIN, który co prawda możemy w dowolnej chwili zmienić, ale jest on relatywnie stałym zabezpieczaniem, podczas gdy kod BLIK jest jednorazowy.

Chociaż jednorazowy kod BLIK jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem to należy uważać, aby nie udostępniać go osobom niepowołanym. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie wygenerowanego i wciąż aktywnego kodu BLIK to może posłużyć się nim do oszukania nas. oszuści posiadając kod BLIK mogą bez problemu wypłacić środki z naszego konta. Co prawda wcześniej musimy potwierdzić transakcję, jednak jeśli ktoś podszywa się pod naszego znajomego lub członka rodziny to możemy dać się na to nabrać. Na stronie Polskiej Policji możemy znaleźć komunikat ostrzegający przed oszustwami przy pomocą kodu BLIK.

Jak wypłacić gotówkę używając kodu BLIK?

Wypłatę kodem BLIK można zrealizować w dowolnym bankomacie na podobnej zasadzie, jak wpłatę gotówki BLIKIEM. Aby Wypłacać pieniądze BLIKIEM należy również posiadać telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją mobilną i aktywowaną usługą BLIK. I ponownie dysponując takim smartfonem:

 1. znaleźć najbliższy bankomat i na ekranie urządzenia wybrać opcję „wypłaty BLIK”;
 2. na ekranie wybieramy wysokość kwoty, jaką chcemy wypłacić kwotę;
 3. następnie po wejściu do aplikacji naszego banku należy wygenerować kod blik, który aktywny będzie 120 sekund i wprowadzić go na ekranie bankomatu oraz potwierdzić operację kodem PIN w smartfonie;
 4. zabieramy odliczoną kwotę z bankomatu.

Jak znaleźć wpłatomat lub bankomat z obsługą usługi BLIK

Aby znaleźć najbliższy wpłatomat lub bankomat, w którym możliwe będzie zrealizowanie wpłaty lub wypłaty BLIKIEM można otworzyć aplikację mobilną naszego banku i odszukać mapę z lokalizacją najbliższych maszyn. Oczywiście w pierwszej kolejności pokazywane będą urządzenia własne banku, ale po odpowiednim ustawieniu filtrów można znaleźć wpłatomaty i bankomaty sieci Euronet, czy Planet Cash

Jakie są koszty wpłaty gotówki BLIKIEM?

Podobnie, jak w przypadku korzystania z bankomatów obcych również używanie wpłatomatów należących do innych banków, czy sieci nie współpracujących z naszym bankiem mogą być naliczane prowizje. Inne wysokości prowizji zwykle dotyczą wpłat realizowanych przy pomocy karty bankomatowej i inne przy użyciu kodu BLIK. Te realizowane za pomocą BLIKA zwykle są tańsze lub w ogóle darmowe. Naturalnie korzystanie z wpłatomatów należących do naszego banku nie są pobierane żadne prowizje.

Płatności BLIK coraz częściej wybierana metodą płatniczą

Płatności BLIK zostały udostępnione klientom bankowym w 2015 roku. Główną usługą były płatności BLIK w sklepach internetowych oraz stacjonarnych za pomocą jednorazowego i unikalnego kodu BLIK generowanego dla każdej transakcji osobno. W przypadku płatności stacjonarnych kod podaje się na klawiaturze terminala płatniczego, a w przypadku płatności internetowych w specjalnym polu strony transakcyjnej. W obu przypadkach jednorazowy kod BLIK generuje się za pomocą aplikacji mobilnej banku, w którym posiadamy konto. Wcześniej należy aktywować usługę BLIK.

Usługa Blik to nie tylko szybkie i bezpieczne płatności w sklepach, ale także przelew BLIK na telefon. Jest to darmowa usługa polegająca na przekazie środków pomiędzy dwoma rachunkami bankowymi przelewem typu natychmiastowego. Aby taka transakcja się powiodła nadawca i odbiorca przelewu BLIK na telefon muszą posiadać aktywowaną usługę BLIK oraz powiązany aktualny numer telefonu z kontem bankowym. Nadawca przelewu musi podać numer telefonu odbiorcy i autoryzować operację w aplikacji.

Płatności BLIKIEM zbliżeniowym

Do listy dostępnych płatności jako ostatnia dołączyła możliwość płatności zbliżeniowej BLIKIEM. Aby skorzystać z tej funkcji należy pobrać i aktywować aplikację mobilną naszego banku. Następnie w ustawieniach płatności należy odszukać płatności BLIK i aktywować płatności zbliżeniowe. Po zaakceptowaniu regulaminu trzeba jeszcze aktywować moduł NFC (jeśli nasz telefon jest w niego wyposażony). Ostatnim krokiem jest ustawienie blokady ekranu (na odcisk palca, twarz, numer PIN). Jest to podyktowane bezpieczeństwem naszych środków. Tylko my powinniśmy być w stanie autoryzować dokonywanie płatności zbliżeniowych. Płatność przy użyciu terminala przypomina korzystanie z karty bankowej. Informujemy sprzedawcę o zamiarze skorzystania z płatności zbliżeniowej i przykładamy telefon do terminala.

Płatności BLIKIEM w promocjach bankowych

Jednym z najczęściej pojawiających się warunków aktywności w promocjach kont osobistych, jest wykonywanie płatności bezgotówkowych. O ile w regulaminie promocji nie jest dokładnie wskazany sposób wykonywania tych transakcji to zwykle banki pod terminem płatności bezgotówkowych rozumieją: płatności kartą, płatności BLIK, zbliżeniowe Google Pay, Apple Pay.

Idąc dalej, jeśli regulamin tego nie zabrania to po otwarciu konta bankowego w promocji możemy zrezygnować z posiadania fizycznej karty płatniczej (za której posiadanie zwykle naliczana jest opłata) i spełniać warunek wykonywania płatności BLIKIEM. To samo dotyczy warunku zasilenia konta minimalną ilości środków. Można go zrealizować wpłacając gotówkę na konto BLIKIEM lub wykonywać przelewy BLIKIEM z innego konta.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

900 zł premii +5% na lokacie

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 400 zł za otwarcie konta i spełnienie warunków aktywności:
  150 zł za: otwarcie konta z kartą w promocji i zgodami marketingowymi oraz w kwietniu i maju zapewnisz min. 1000 zł wpływów (min. 300 jeśli masz poniżej 26 lat).
  150 zł za: w czerwcu i lipcu zapewnisz min. 1000 zł wpływów (min. 300 jeśli masz poniżej 26 lat) i zapłacisz raz kartą lub BLIKIEM i zalogujesz się do aplikacji.
  100 zł za: spełnienie wszystkich warunków promocji i w każdym z miesięcy kwiecień, maj, czerwiec i lipiec wykonasz min. 3 płatności kartą o wartości min. 10 zł każda.
 • 100 zł za Kantor Santander
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

900 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część