Wpłatomat analogicznie do dobrze znanego od dekad bankomat służy do wpłaty fizycznych środków na nasz rachunek bankowy zamiast je wypłacać. Fizycznie obie maszyny niewiele odróżnia. Są tych samych rozmiarów, posiadają dotykowy wyświetlacz, miejsce na kartę bankomatową, otwór na gotówkę oraz oczywiście zbiornik na pieniądze. Nawet procedury korzystania z bankomatów oraz wpłatomatów są niemal identyczne, tylko efekt odwrotny 🙂
Aby wpłacić pieniądze bez karty wystarczy udać się do placówki naszego banku i poprosić pracownika o przyjęcie gotówki. Aby jednak wpłata bez karty była możliwa musimy posiadać ze sobą dowód osobisty, aby konsultant mógł zweryfikować naszą tożsamość i powiązać ją z właściwym rachunkiem bankowym.
Niestety obecnie niemal każdy bank pobiera prowizję zarówno za wpłaty, jak i wypłaty gotówki zlecane pracownikowi banku. Niektóre oferty zezwalają np. do jednorazowej tego typu operacji bez naliczania opłaty, ale w większości przypadków banki oczekują, że ich klienci będą samodzielnie wpłacać i wypłacać środki korzystając z bankomatów oraz wpłatomatów. Takie maszyny rozlokowane są w popularnych miejscach publicznych, jak np. centra handlowe oraz oczywiście przy placówkach bankowych.
Nie w każdym oddziale banku możliwa będzie wpłata bez karty, ponieważ obecnie nie każda placówka bankowa posiada obsługę kasową. Oznacza to, że w tego typu oddziale realizowane są zlecenia dotyczące obsługi samych produktów i usług bankowych, ale bank nie posiada fizycznej kasy z gotówką. W oddziałach bez obsługi kasowej zrealizujemy wpłaty i wypłaty gotówki, ale przy pomocy zlokalizowanych tam wpłatomatów i bankomatów.
Wpłata przy użyciu kodu BLIK możliwa jest w każdym wpłatomacie niezależnie od operatora. Dzięki usłudze BLIK możemy wpłacić lub wypłacić gotówkę bez konieczności posiadania karty bankomatowej. Aby jednak zrealizować wpłatę BLIK potrzebny jest telefon wraz z zainstalowaną aplikacja mobilną banku oraz aktywowaną usługa BLIK. Jeśli mamy przygotowany telefon z aplikacją to wystarczy wtedy:
Usługa wpłat BLIKIEM pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas oraz gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa naszych oszczędności. Możliwość zrezygnowania z fizycznej karty bankomatowej chroni ją przez nieuprawnionym przejęciem jej przez osoby trzecie. Wygenerowany kod BLIK jest unikalny i jednorazowy. Nikt więcej nie będzie w stanie się nim ponownie posłużyć.
Wpłaty kodem BLIK nie wymagają logowania się do wpłatomatu/bankomatu poprzez wprowadzanie karty bankomatowej do urządzenia oraz podawania kodu PIN. Ta metoda jest obarczona większym ryzykiem, ponieważ karta może zostać „wciągnięta” przez maszynę lub możemy jej zapomnieć, ewentualnie może zostać skradziona. To samo dotyczy kodu PIN, który co prawda możemy w dowolnej chwili zmienić, ale jest on relatywnie stałym zabezpieczaniem, podczas gdy kod BLIK jest jednorazowy.
Chociaż jednorazowy kod BLIK jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem to należy uważać, aby nie udostępniać go osobom niepowołanym. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie wygenerowanego i wciąż aktywnego kodu BLIK to może posłużyć się nim do oszukania nas. oszuści posiadając kod BLIK mogą bez problemu wypłacić środki z naszego konta. Co prawda wcześniej musimy potwierdzić transakcję, jednak jeśli ktoś podszywa się pod naszego znajomego lub członka rodziny to możemy dać się na to nabrać. Na stronie Polskiej Policji możemy znaleźć komunikat ostrzegający przed oszustwami przy pomocą kodu BLIK.
Wypłatę kodem BLIK można zrealizować w dowolnym bankomacie na podobnej zasadzie, jak wpłatę gotówki BLIKIEM. Aby Wypłacać pieniądze BLIKIEM należy również posiadać telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją mobilną i aktywowaną usługą BLIK. I ponownie dysponując takim smartfonem:
Aby znaleźć najbliższy wpłatomat lub bankomat, w którym możliwe będzie zrealizowanie wpłaty lub wypłaty BLIKIEM można otworzyć aplikację mobilną naszego banku i odszukać mapę z lokalizacją najbliższych maszyn. Oczywiście w pierwszej kolejności pokazywane będą urządzenia własne banku, ale po odpowiednim ustawieniu filtrów można znaleźć wpłatomaty i bankomaty sieci Euronet, czy Planet Cash
Podobnie, jak w przypadku korzystania z bankomatów obcych również używanie wpłatomatów należących do innych banków, czy sieci nie współpracujących z naszym bankiem mogą być naliczane prowizje. Inne wysokości prowizji zwykle dotyczą wpłat realizowanych przy pomocy karty bankomatowej i inne przy użyciu kodu BLIK. Te realizowane za pomocą BLIKA zwykle są tańsze lub w ogóle darmowe. Naturalnie korzystanie z wpłatomatów należących do naszego banku nie są pobierane żadne prowizje.
Płatności BLIK zostały udostępnione klientom bankowym w 2015 roku. Główną usługą były płatności BLIK w sklepach internetowych oraz stacjonarnych za pomocą jednorazowego i unikalnego kodu BLIK generowanego dla każdej transakcji osobno. W przypadku płatności stacjonarnych kod podaje się na klawiaturze terminala płatniczego, a w przypadku płatności internetowych w specjalnym polu strony transakcyjnej. W obu przypadkach jednorazowy kod BLIK generuje się za pomocą aplikacji mobilnej banku, w którym posiadamy konto. Wcześniej należy aktywować usługę BLIK.
Usługa Blik to nie tylko szybkie i bezpieczne płatności w sklepach, ale także przelew BLIK na telefon. Jest to darmowa usługa polegająca na przekazie środków pomiędzy dwoma rachunkami bankowymi przelewem typu natychmiastowego. Aby taka transakcja się powiodła nadawca i odbiorca przelewu BLIK na telefon muszą posiadać aktywowaną usługę BLIK oraz powiązany aktualny numer telefonu z kontem bankowym. Nadawca przelewu musi podać numer telefonu odbiorcy i autoryzować operację w aplikacji.
Do listy dostępnych płatności jako ostatnia dołączyła możliwość płatności zbliżeniowej BLIKIEM. Aby skorzystać z tej funkcji należy pobrać i aktywować aplikację mobilną naszego banku. Następnie w ustawieniach płatności należy odszukać płatności BLIK i aktywować płatności zbliżeniowe. Po zaakceptowaniu regulaminu trzeba jeszcze aktywować moduł NFC (jeśli nasz telefon jest w niego wyposażony). Ostatnim krokiem jest ustawienie blokady ekranu (na odcisk palca, twarz, numer PIN). Jest to podyktowane bezpieczeństwem naszych środków. Tylko my powinniśmy być w stanie autoryzować dokonywanie płatności zbliżeniowych. Płatność przy użyciu terminala przypomina korzystanie z karty bankowej. Informujemy sprzedawcę o zamiarze skorzystania z płatności zbliżeniowej i przykładamy telefon do terminala.
Jednym z najczęściej pojawiających się warunków aktywności w promocjach kont osobistych, jest wykonywanie płatności bezgotówkowych. O ile w regulaminie promocji nie jest dokładnie wskazany sposób wykonywania tych transakcji to zwykle banki pod terminem płatności bezgotówkowych rozumieją: płatności kartą, płatności BLIK, zbliżeniowe Google Pay, Apple Pay.
Idąc dalej, jeśli regulamin tego nie zabrania to po otwarciu konta bankowego w promocji możemy zrezygnować z posiadania fizycznej karty płatniczej (za której posiadanie zwykle naliczana jest opłata) i spełniać warunek wykonywania płatności BLIKIEM. To samo dotyczy warunku zasilenia konta minimalną ilości środków. Można go zrealizować wpłacając gotówkę na konto BLIKIEM lub wykonywać przelewy BLIKIEM z innego konta.
650 zł + 6,25%
Klienci, którzy nie posiadają konta osobistego Banku Millennium od 01.01.2021.
Od 01.01.2021
250 zł/250 zł/150 zł
Łatwy