zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak uniknąć zajęcia rachunku bankowego?

Jak uniknąć zajęcia rachunku bankowego?

23 stycznia 2023 (Aktualizacja 13.07.2023) Komentarze ok. 3 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Zajęcie środków na rachunku bankowym nie jest niczym przyjemnym. Na forach internetowych można znaleźć różne rozwiązania i pytania dotyczące tej wrażliwej tematyki. Postanowiliśmy się zebrać najczęściej pojawiające się rozwiązania w jednym miejscu.

Kiedy grozi nam zajęcie rachunku bankowego przez komornika?

Zajęcie przez komornika rachunku bankowego możliwe jest na podstawie wyroku sądu lub tytułu egzekucyjnego. Takie działanie ma na celu zabezpieczenie środków na pokrycie roszczeń wierzyciela. Zajęcie środków na koncie bankowym może być konsekwencją uchylania się od konieczności spłaty różnych zobowiązań, jak mandat karny, rachunki, raty kredytu, czy alimenty.

Korzystanie z Twisto, a komornik

Jeśli mamy problemy z wypłacalnością i podjęte już zostały wobec nas pewne środki prawne, jak zajęcie komornicze to z całą pewnością zostaliśmy również umieszczeni w tzw. bazach dłużników, jak BIK lub KRD. Ponieważ Twisto, jest produktem stricte kredytowym (korzystamy z przyznanego limitu kredytowego) to prawie na pewno nie uda nam się skorzystać z tego narzędzia. Twisto zanim przyzna klientom środki musi sprawdzić naszą zdolność kredytową tzn. czy będziemy w stanie spłacać powstałe na koncie zadłużenia.

Tym bardziej mylnym jest twierdzenie, że komornik może nam zając środki na koncie Twisto, ponieważ udostępniony na nim limit kredytowy nie należy do nas. Środki te należą do Twisto, które należy oddać w przypadku ich wydania.

Jeśli udało nam się założyć konto w Twisto przed popadnięciem w problemy finansowe to teoretycznie będziemy mogli wciąż korzystać  przyznanego limitu, ale w sytuacji zajęcia rachunku bankowego przez komornika będzie to wysoce niebezpieczne. Może okazać się, że nie będziemy w stanie spłacać w terminie powstałego zadłużenia w Twisto, co będzie prowadziło do pogłębienia problemów finansowych.

Korzystanie z konta Revolut, a komornik

W przeciwieństwie do Twisto, które bardziej działaniem przypomina kartę kredytową, Revolut oferuje prowadzenie rachunku bankowego. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnego banku Revolut jest fintechem zarejestrowanym w innym kraju, bo w Wielkiej Brytanii (a po Brexicie nawet poza terytorium UE). Jeszcze do niedawna środki znajdujące się na rachunku w Revolucie można było uznać za względnie bezpieczne, lecz w 2022 roku wszystkie rachunki prowadzone w PLN otrzymały numer IBAN (International Bank Account Number), wobec czego polski komornik również ma wgląd w takie konto bankowe.

Konto bankowe za granicą, a komornik

W rzeczywistości nie ma 100% sposobu na uniknięcie zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. Istnieją jedynie sposoby na utrudnienie właściwym organom dotarcie do naszych środków. Jednym z takich metod jest założenie konta bankowego za granicą.

Jeśli trafimy na zdeterminowanego komornika, któremu będzie bardzo zależało na zajęciu naszych środków w innym państwie, ale na terytorium Unii Europejskiej to może wystąpić do sądu o wydanie europejskiego nakazu zajęcia konta zagranicznego. Wówczas otrzymując europejski tytuł egzekucyjny komornik zwraca się do właściwego organu w kraju, w którym posiadamy konto w celu zabezpieczenia środków na koncie zagranicznym.

Czym jest system OGNIVO?

Wdrożony w 2016 system Ognivo to system wymiany informacji między instytucją bankową, a organem uprawnionym do zajęcia środków na rachunku bankowych (np. komornikiem). Komornik za pomocą OGNIVO jest w stanie ustalić wszelkie rachunki bankowe posiadane przez dłużnika, a następnie zajmuje środki do wysokości egzekwowanej kwoty (poza tzw. „kwotą wolną od zajęcia”).

Konto bankowe dla dziecka, a komornik

Próbując uniknąć komornika możemy środki przekazać na konto naszego dziecka (nawet niepełnoletniego). Z prawnego punktu widzenia dziecko jest innym podmiotem o innym numerze PESEL, wobec którego nie jest wydane postanowienie o zajęciu komorniczym. Pomimo, że w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia mamy pełnomocnictwo do jego zarządzaniem jego rachunkiem bankowym to środki na nim będą bezpieczne.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak założyć konto bankowe bez opłat?

Przeczytaj też: Co potrafi wirtualna karta płatnicza do konta bankowego?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć konto członka rodziny?


Komentarze (0)

Konto Revolut
Konto Revolut
Utrzymanie konta

0 zł – Plan Standard

19,99 zł – Plan Plus

33,99 zł – Plan Premium (w promocji 3 miesiące za 0 zł)

55,99 zł – Plan Metal

210 zł – Plan Ultra

0-210 zł

Utrzymanie karty

Pierwsza karta za darmo. Karta zastępcza za 25 zł.

0-25 zł

Wypłata z bankomatów obcych

2% od kwoty (nie mniej niż 1 EUR)

Czy premia?

3 miesiące Premium za 0 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część