Wpłatomat to elektroniczne urządzenie służące do przyjmowania gotówki od klientów banków. Jest to rodzaj bankomatu, który zamiast wypłacać gotówkę umożliwia jej wpłacenie na konto bankowe w sposób samodzielny, bez konieczności wizyty w tradycyjnej placówce bankowej. Początkowo wpłatomaty funkcjonowały, jako samodzielne maszyny umieszczone zwykle w sąsiedztwie tradycyjnych bankomatów. Obecnie najczęściej możemy spotkać urządzenia, które łączą funkcje bankomatu oraz wpłatomatu. Do największych sieci wpłatomatów poza tymi należącymi do banków należą wpłatomaty Euronet oraz wpłatomaty Planet Cash.
Aby wpłacić gotówkę za pomocą wpłatomatu przy użyciu karty do konta bankowego należy znaleźć najbliższy wpłatomat i tak, jak w przypadku bankomatu pierwszą czynnością będzie wprowadzenie karty do urządzenia. Następnie wpisujemy na klawiaturze kod PIN i wybieramy z listy menu opcję wpłaty gotówki. W tym momencie powinna otworzyć się skrytka, w której deponujemy gotówkę. Następnie pieniądze wpłacone są przeliczane. Jeśli wyświetlona kwota jest zgodna z ilością włożonej gotówki to akceptujemy operację i wyjmujemy kartę. Środki zostaną przekazane na nasz rachunek bankowy. Wpłatomat zapyta nas, czy chcemy otrzymać potwierdzenie wpłaty gotówki.
Aby dokonać wpłaty pieniędzy za pomocą BLIKA należy podobnie, jak w przypadku posługiwania się kartą udać się do najbliższego wpłatomatu. Wpłata środków za pomocą BLIKA będzie wymagała posiadania zainstalowanej aplikacji mobilnej naszego banku oraz aktywowanej usługi BLIK. Następnie wybieramy na ekranie wpłatomatu opcję „Wyplata BLIK”, otwieramy aplikacje mobilną i generujemy jednorazowy kod BLIK (będzie aktywny przez 120 sekund). Podajemy kod na klawiaturze wpłatomatu i zatwierdzamy operację w aplikacji. Następnie możemy umieść banknoty we wpłatomacie. Po przeliczeniu środków przez maszynę akceptujemy operację. Korzystanie z wpłatomatu bez karty jest tak samo proste, jak w przypadku tradycyjnej metody.
W przypadku korzystania z wpłatomatów naszego banku wpłacona gotówka powinna zasilić nasz rachunek bankowy już w ciągu minut od zaakceptowania transakcji. Jeśli korzystamy z aplikacji mobilnej banku to powinniśmy otrzymać notyfikacje z informacją o zasileniu rachunku. To się jednak może różnić w zależności od banku. Przykładowo na stornie Credit Agricole możemy znaleźć informację, że księgowanie gotówki wpłaconej przy użyciu karty, bez względu na porę wykonania wpłaty, wynosi do 10 minut. W przypadku Alior Banku jest to do 60 minut od chwili jej dokonania, a w mBanku od godziny do nawet czterech godzin. Na czas potrzebny do zaksięgowania wpłaty wpływ ma również pora, o której dokonamy wpłaty. Jeśli środki wpłacimy po godzinie 23.00 to i tak na ich zaksięgowanie trzeba będzie poczekać do kolejnego dnia. Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na zaksięgowanie wpłaty korzystając z wpłatomatów obcych sieci.
Przekazanie środków na konto bankowe za pomocą wpłatomatu nie jest raczej skomplikowaną operacją. Warto jednak poznać podstawowe zasady korzystania z tych urządzeń:
Identyfikacja Klienta – przed rozpoczęciem transakcji każdy klient musi potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu karty (debetowej, kredytowej) oraz kodu PIN lub kodu BLIK. To zabezpieczenie ma na celu ochronę danych klienta i uniemożliwienie dostępu do urządzenia osobom nieuprawnionym.
Wybór operacji -po poprawnej identyfikacji mamy możliwość wyboru rodzaju operacji, którą chcemy przeprowadzić. W przypadku wpłatomatu głównym celem jest dokonanie wpłaty gotówki na rachunek bankowy.
Wpłata gotówki – po wybraniu odpowiedniej usługi następuje włożenie gotówki do specjalnego otworu lub slotu, który umożliwia automatyczne przyjmowanie banknotów. Wpłatomat analizuje autentyczność banknotów i przelicza wprowadzoną kwotę, a następnie przypisuje ją do odpowiedniego konta bankowego klienta. Wcześniej należy potwierdzić wyświetlaną kwotę.
Potwierdzenie operacji – po pomyślnej wpłacie wpłatomat może wygenerować potwierdzenie transakcji, które może być wydrukowane lub przesłane elektronicznie. Potwierdzenie to zawiera informacje o dokonanej operacji, takie jak data, godzina, kwota i saldo konta po dokonanej wpłacie.
Jak każde rozwiązanie również korzystanie z wpłatomatów ma swoje wady i zalety. Na ten moment wydaje się, że proces wpłaty gotówki za pomocą wpłatomatów ma więcej zalet, a głównie są to:
Dostępność 24/7 – jedną z głównych zalet wpłatomatu jest jego dostępność przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Klienci mogą dokonywać wpłat nawet poza standardowymi godzinami otwarcia placówek bankowych.
Wygoda i szybkość – wpłatomaty eliminują konieczność składania wizyty w placówkach bankowych, których jest coraz mniej. Korzystając z wpłatomatów unikamy też oczekiwania w kolejce w tradycyjnych placówkach bankowych, co przyczynia się do oszczędności czasu.
Oszczędności dla banków – dlabanków wpłatomaty są także korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Automatyzacja procesu wpłat pozwala na zmniejszenie kosztów obsługi transakcji gotówkowych. Dzięki temu coraz więcej banków decyduje się na rezygnację z rozbudowanej sieci placówek stacjonarnych lub przekształca i tworzy nowe oddziały, ale bez obsługi kasowej.
Oszczędności dla klientów – aby zachęcić klientów do samodzielnego zlecania wpłat gotówki banki w większości przypadków wprowadzili prowizję za wpłatę gotówki w oddziałach. Opłata za wpłatę przy okienku może się różnić w zależności od baku, ale korzystając z wpłatomatu można jej uniknąć.
Banki starają się zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa przy korzystaniu z wpłatomatów. To obejmuje zastosowanie zaawansowanych technologii szyfrowania, monitorowanie transakcji oraz regularne przeglądy techniczne w celu minimalizacji ryzyka ataków lub manipulacji.
Największy wpływ na poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z wpłatomatów ma nasze własne zachowanie. Pamiętajmy, że korzystając z wpłatomatu zachować szczególną ostrożność obserwując otoczenie, reagować jeśli znajdziemy na urządzeniu jakieś podejrzane kamerki, czy nakładki. Korzystając z karty do konta nie zapominajmy zabrać jej po zakończonej transakcji, a w przypadku użycia kodu BLIK nie podawajmy go osobom trzecim.
Większość banków oferuje interaktywne mapy online lub aplikacje mobilne, które pomagają klientom zlokalizować najbliższy wpłatomat. Dodatkowo, informacje o lokalizacji wpłatomatów można znaleźć na stronach internetowych banków. Liczba wpłatomatów niektórych banków jest na prawdę spora, podczas gdy inne banki mogą mieć zawarte porozumienia z innymi operatorami wpłatomatów.
Liczba wpłatomatów w Polsce wciąż systematycznie rośnie przykładowo w 3 kwartale 2022 było ich 9 856, a rok później już 11 463:
Naturalnie można korzystać z wpłatomatu należącego do innej sieci banków, czy operatorów typu Euronet, ale ma to swoje wady. Pierwszą z nich jest czas potrzebny na zaksięgowanie wpłaty na naszym koncie, który może być zdecydowanie dłuży niż w przypadku wpłatomatów własnych. Kolejną wadą są prowizje pobierane za skorzystanie z maszyny należącej do innej instytucji. Zwykle prowizja pobierana jest procentowo od wartości transakcji, ale nie jest mniejsza niż minimalna opłata wskazana w cenniku naszego banku.
Podobnie jak w przypadku bankomatów korzystanie z wpłatomatów własnych, czyli należących do banku, w którym mamy konto jest darmowe. Wpłata we wpłatomacie należącym do innego banku często bywa obciążona kosztami prowizji. Ich wysokość zależy od aktualnej tabeli opłat i prowizji:
Santander Bank Polska Konto Santander:
Wpłatomaty oraz bankomaty na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Są tych samych rozmiarów i zbudowane są tak samo. To znaczy posiadają dotykowy ekran, klawiaturę do wpisania kodu PIN lub BLIK oraz miejsce na kartę bankomatową. Obecnie większość bankomatów i wpłatomatów to tak na prawdę te same maszyny. Można jeszcze spotkać osobne urządzenia służące wyłącznie do wpłacania gotówki, ale większość maszyn łączy obie funkcje.
Wpłatomat to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco ułatwia dokonywanie wpłat gotówkowych oraz pozwala uniknąć wysokich opłat za zlecenie wpłaty w oddziałach bankowych. Jego wygoda, szybkość i dostępność sprawiają, że jest to popularne rozwiązanie wśród klientów banków. Naturalnie, jak w przypadku każdych czynności związanych z naszymi finansami należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z wpłatomatów, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych zagrożeń.
1200 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.
Od 01.11.2022
1200 zł
Łatwy