zgarnijpremie.pl » Poradniki » Oprocentowanie konta oszczędnościowego — co warto o nim wiedzieć?

Oprocentowanie konta oszczędnościowego — co warto o nim wiedzieć?

25 kwi 2024 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Kamil Wojtowicz
Finanse, metaverse, gospodarka i nieruchomości to tematy, które znajdują się w gronie …
[email protected]

Oprocentowanie kont oszczędnościowych ma decydujące znaczenie w kwestii ulokowania pieniędzy w banku. Jednym razem instytucja finansowa zaproponuje 1%, a gdzie indziej znajdziesz promocję na 7% w skali roku. Czy warto przerzucać środki pomiędzy bankami?

W artykule przybliżymy m.in.:

  • Czym jest konto oszczędnościowe?
  • Jak wybrać najlepszy rachunek oszczędnościowy?
  • Czy lepiej wybrać konto oszczędnościowe, czy lokatę?

Poznaj aktualne oprocentowanie kont oszczędnościowych w naszym rankingu.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Nie brakuje osób, które zastanawiają się nad założeniem rachunku oszczędnościowego, ale boją się, że będą musiały zamrozić swoje środki, jak na lokacie. Na koncie oszczędnościowym Twoje pieniądze są cały czas dostępne i możesz po nie sięgnąć w dowolnym momencie. Jak to możliwe?

pexels/vincent-gerbouin

Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy konta osobistego i lokaty. Dzięki temu możesz zarządzać swoimi oszczędnościami bez konieczności „zamrażania” ich na określony czas. Rachunki oszczędnościowe umożliwiają wpłacanie i wypłacanie środków w dowolnym momencie. Co najważniejsze, zachowujesz przy tym wypracowane odsetki!

O czym warto pamiętać? Wypłata środków jest darmowa przy pierwszym przelewie. Każdy kolejny jest najczęściej płatny. Warto jednak sprawdzić indywidualną ofertę banku.

Jak korzystać z konta oszczędnościowego?

Zarządzanie kontem oszczędnościowym jest bardzo proste i intuicyjne. W przeciwieństwie do lokat nie wymagają one dodatkowych formalności. Po założeniu konta oszczędnościowego możesz łatwo wpłacać i wypłacać środki za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku.

Konto oszczędnościowe otrzymuje swój unikalny numer tak jak konto osobiste, co umożliwia wykonywanie przelewów na nie i z niego. Jeśli Twój rachunek podstawowy i oszczędnościowy znajdują się w jednym banku, to przelew transfer środków odbywa się niemal natychmiast.

pexels/djalmaphotos

Ważne jest, że Twoje oszczędności cały czas pracują niezależnie od kwoty zgromadzonej na rachunku oszczędnościowym. Nie musisz zrywać żadnych umów i nie tracisz odsetek. To duża korzyść 


Warto wiedzieć

Niektóre banki umożliwiają również powiązanie konta oszczędnościowego z systemem BLIK, ułatwiając tym samym wpłacanie środków na rachunek przy użyciu wpłatomatów.

Jak wybrać najlepszy rachunek oszczędnościowy?

W większości banków znajdziesz propozycję kont oszczędnościowych. Często są one powiązane z głównym kontem osobistym, ale mogą także stanowić samodzielny produkt. 

Konto oszczędnościowe może mieć oprocentowanie promocyjne lub oprocentowanie standardowe. Wiele zależy od samej oferty banku. Część bonusów aktywuje się po spełnieniu określonych warunków. Innym razem wystarczy wpłacić pieniądze w okresie promocji, aby uzyskać promocyjne oprocentowanie.

Przy wyborze rachunku oszczędnościowego, zwróć uwagę na te elementy:

  • Oprocentowanie konta oszczędnościowego – podwyższone oprocentowanie obowiązuje przez określony czas. Banki proponują je zwykle przez 90 dni, ale są też dłuższe promocje w ramach oferty specjalnej. Warto sprawdzić parametry w tabeli oprocentowania.
  • Konto osobiste – konta oszczędnościowe mogą działać samodzielnie. Niemniej, aby uzyskać oprocentowanie premiowe, warunkiem może być założenie rachunku osobistego. Jeśli posiadasz konto osobiste w danym banku, to nie problem. W sytuacji, gdy znajdziesz atrakcyjne oprocentowanie w innym banku, warto pomyśleć nad założeniem konta.
  • Kapitalizacja odsetek – częstotliwość naliczania wypracowanych zysków kapitałowych wpływa na tempo ich wzrostu oraz finalną kwotę zgromadzonych oszczędności. Najczęściej odsetki kapitalizowane są miesięcznie. Przy jednakowych stawkach oprocentowania korzystniejsze będzie konto z kapitalizacją dzienną niż miesięczną.
  • Wpłaty i wypłaty – o ile wpłaty są darmowe, o tyle wypłaty środków mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Zwykle jeden przelew w miesiącu jest darmowy.
  • Nowe środki – przy dłuższym użytkowaniu konta oszczędnościowego obowiązuje zwykle oprocentowanie standardowe, które bywa wyraźnie niższe od oprocentowania promocyjnego. Jeśli jednak wpłacisz nowe środki, to zyskujesz możliwość skorzystania z wyższych stawek oprocentowania.

Ponadto warto sprawdzić, czy bank nakłada ograniczenia wysokości oprocentowania do zgromadzonych środków. Dla przykładu Elastyczne konto oszczędnościowe na 7% w skali roku obowiązuje do kwoty 100 000 złotych. Podobną kwotę maksymalną mają także Bank Millennium i Santander Bank. Natomiast PKO BP proponuje 5% do kwoty 250 000 złotych. [Przykłady ofert banków aktualne na dzień 25.04.2024 r.]

Jak założyć konto oszczędnościowe?

  1. Wybierz interesującą Cię ofertęranking kont oszczędnościowych.
  2. Przygotuj dokumenty – najczęściej potrzebny jest dowód osobisty. Banki akceptują także przelew z innego banku, jako formę autoryzacji i identyfikacji.
  3. Odwiedź oddział banku lub sfinalizuj formalności online – druga opcja jest zdecydowanie szybsza i wygodniejsza.
  4. Wpłać środki – sprawdź minimalną kwotę depozytu początkowego.
  5. Spełnij warunki, aby uzyskać promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – zwykle wystarczy przelać dowolną kwotę.

Założenie rachunku jest zwykle bardzo proste, szybkie i ogranicza się do minimum formalności. Otwarte konto oszczędnościowe i stan swoich pieniędzy możesz podglądać z poziomu bankowości internetowej lub w aplikacji banku.

Korzystaj z rachunku oszczędnościowego i zyskaj na promocyjnym oprocentowaniu

Zarówno założenie, jak i zamknięcie konta w banku jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli zależy Ci na, aby zarabiać ponad oprocentowanie standardowe, to zachęcamy Cię do śledzenia najlepszych promocji w naszym rankingu. Pamiętaj, że zawsze możesz przenieść środki do innego banku, w którym oprocentowanie konta oszczędnościowego będzie wyższe. Dzięki temu zgromadzone oszczędności będą rosły w szybszym tempie. Powodzenia!


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg
Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!

Komentarze (0)