zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Czym jest PayPal, jak działa i czy jest bezpieczny?

Czym jest PayPal, jak działa i czy jest bezpieczny?

13 wrz 2022 Komentarze ok. 13 minut czytania Oceń!
Oceń:
Bartłomiej Wojnowski
Redaktor SMART Bankier.pl. Autor artykułów, poradników i informacji prasowych na …
[email protected]

Konta PayPal cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, a trend e-walletów zadomawia się również w Polsce. Niektórzy jednak wciąż nie znają funkcjonalności fintechu, mają wątpliwości co do jego zabezpieczeń, a także – po prostu nie wiedzą, jak zacząć przygodę z PayPal. Czym jest PayPal, jak działa i czy jest bezpieczny? 

Fot. shutterstock.com/ mrmohock

Czym jest PayPal?

Paypal jest w pełni internetową usługą finansową. Projekt powstał już w 1998 roku (pod nazwą Confinity Inc.) za sprawą Luke’a Noseka, Maxa Levchina i Petera Thiela. Początkowo PayPal służył do przesyłania pieniędzy za pomocą telefonów komórkowych, Palm Pilotów i pagerów, a następnie twórcy wprowadzili system oparty na stronie internetowej. Co ciekawe, jednym ze współwłaścicieli PayPal był Elon Musk, dzięki fuzji z X.com w 2000 roku. 

Obecnie PayPal działa jako amerykańska spółka PayPal Holdings, Inc. i funkcjonuje w dokładnie 203 krajach. Tym samym fintech cieszy się również ogromną liczbą regularnych użytkowników. Serwis Statista szacuje, że w pierwszym kwartale 2021 roku z PayPal korzystało 392 mln klientów z całego świata. Dla porównania w 2010 roku firma obsługiwała “tylko” 84 mln osób. 

Dzięki Paypal możemy korzystać z tzw. e-portfela. Czym jest e-portfel? E-portfel (również e-wallet, e-portmonetka, portfel cyfrowy lub portfel elektroniczny) to wirtualny odpowiednik tradycyjnego portfela. Innymi słowy, PayPal pozwala na zarządzanie naszymi środkami w pełni internetowo, bez pośredników. Ponadto PayPal proponuje swoim klientom dedykowany rachunek bankowy. Co oferuje nam konto PayPal? 

Rachunek bankowy dla każdego, czyli podstawy konta PayPal

Flagowym produktem fintechu jest oczywiście konto PayPal. To z kolei pozwala na prosty transfer środków do szerokiego grona odbiorców – m.in. konkretnych osób, ale i sklepów internetowych, czy usługodawców. Co ważne, konto PayPal ukrywa wrażliwe dane finansowe użytkownika. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo sprzedawca internetowy, do którego przesyłamy środki, nie widzi naszego numeru karty kredytowej oraz ogólnych danych bankowych. 

Ponadto konta PayPal mogą być zintegrowane z zewnętrznym kontem bankowym. W ten sposób na swój rachunek przesyłamy dodatkowe środki (o czym nieco później). Jako posiadacze karty kredytowej lub debetowej – również mamy możliwość podpięcia tego typu produktów bankowych do konta PayPal. To z kolei ułatwia korzystanie z pełnej gamy funkcjonalności PayPal. 

Potencjalni użytkownicy konta PayPal często zadają sobie pytanie, czy PayPal jest darmowy. PayPal jest w przypadku większości transakcji darmowym produktem finansowym, a dokonywanie płatności za zakupy lub wysyłanie pieniędzy do osób posiadających adres e-mail w jednym ze 203 krajów jest bezpłatne.

Co ważne każdy posiadacz konta PayPal nie musi martwić się długością transferów. Każdy przelew – niezależnie czy z poziomu rachunku bankowego, karty kredytowej lub innych źródeł – dokonywany jest błyskawicznie. Ogromnym plusem PayPal jest także fakt, iż wirtualny portfel fintechu umożliwia realizację zleceń w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy jedno kliknięcie, bez każdorazowego wpisywania numeru karty kredytowej. 

Konta PayPal są rozpoznawane globalnie, a według analiz Similar Tech aż 1,6 mln sklepów internetowych na całym świecie przyjmuje płatności PayPal. Tym samym nie musimy się martwić brakiem możliwości zapłaty na rynkach międzynarodowych. Konto osobiste fintechu otwiera nam drzwi do praktycznie każdego większego e-commerce w każdym zakątku świata. 

Jak założyć konto PayPal?

Aby założyć konto PayPal, wystarczy wykonać kilka prostych kroków w ramach strony internetowej fintechu. Cały proces jest wyjątkowo intuicyjny i nie wymaga przygotowywania szczegółowych dokumentów, wypełniania długich formularzy, czy znacznego oczekiwania na decyzję usługodawcy. 

  1. Przejdź do serwisu www.paypal.com i kliknij “Załóż konto” – ikona znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. 
  1. Wybierz typ konta PayPal – jako przyszli użytkownicy mamy możliwość otwarcia zarówno, konta firmowego, jak i osobistego. Chcąc założyć te drugie, odznaczamy pole przy “Konto osobiste” i wciskamy “Kontynuuj”. 
  1. Wpisz swój numer telefonu – kolejnym krokiem jest wpisanie krajowego numeru telefonu i deklaracja, iż na ten numer możemy przyjmować wiadomości od administracji PayPal (zarówno w formie SMS, jak i połączeń telefonicznych). 
  1. Potwierdź numer telefonu – po wpisaniu numeru telefonu system PayPal poprosi Cię o potwierdzenie numeru. W tym celu administracja wyśle do Ciebie 6-cyfrowy kod za pośrednictwem wiadomości SMS. Kod powinien przyjść w ciągu kilkunastu sekund. W każdym momencie możesz poprosić o ponowne wysłanie kodu weryfikacyjnego. 
  1. Uzupełnij swoje dane osobowe – po pozytywnej weryfikacji system poprosi Cię o wpisanie podstawowych danych. W pierwszej kolejności należy uzupełnić pole “Adres e-mail”, który w przyszłości będzie służył jako login do Twojego konta PayPal. W kolejnych rubrykach powinniśmy wpisać pełne imię, nazwisko (które widnieje w dowodzie osobistym) oraz hasło (wraz z jego powtórzeniem w celu potwierdzenia prawidłowości). 
  1. Uzupełnij dane zamieszkania i zaakceptuj warunki umowy – kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych dotyczących narodowości, a także dokładnego adresu zamieszkania, wraz z kodem pocztowym i województwem. Ponadto nowi użytkownicy muszą zaakceptować 2 ważne klauzule: “Umowę z Użytkownikiem usługi PayPal” i “Informacje dotyczące zasad ochrony danych”. Warunkiem jest także spełnienie warunku pełnoletności. Na tym etapie PayPal informuje także o szczegółach swoich usług za pośrednictwem plików: “Najważniejsze informacje o płatnościach i usługach” oraz “Dokument dotyczący opłat”. Nieobowiązkowa z kolei jest akceptacja wysyłki ofert promocyjnych na konto mailowe użytkownika. 
  1. Wybierz początek swojej przygody z PayPal – po prawidłowym uzupełnieniu danych jako użytkownicy możemy wybrać 3 opcje aktywacji konta PayPal. Nowy użytkownik ma możliwość przejścia od razu do samouczka wykonywania płatności PayPal do sklepów internetowych, osób fizycznych lub bezpośredniego podpięcia karty, która będzie podstawą uzupełniania środków w przyszłości. 
  1. Podepnij kartę – niezależnie od wyboru opcji każdy użytkownik w pierwszej kolejności musi podpiąć kartę debetową lub kredytową do swojego konta PayPal. Ten proces przechodzi się wyłącznie raz, a na każdym etapie korzystania z konta PayPal istnieje możliwość podpięcia innej karty lub zmiany dotychczasowych ustawień. 
  1. Potwierdź kartę kredytową lub debetową – po prawidłowym uzupełnieniu danych system PayPal poprosi o potwierdzenie danych karty. Ten proces możemy wykonać np. z poziomu aplikacji mobilnej naszego banku. 
  1. Kliknij “Gotowe” – po pozytywnej weryfikacji karty mamy pełen dostęp do konta PayPal. Wówczas zostaje nam tylko kliknięcie przycisku “Gotowe”. 

Jak doładować konto PayPal?

Jednym z największych wyzwań nowych użytkowników jest doładowanie PayPal. To z kolei jest równie proste, jak założenie samego konta. Wystarczy zalogować się na swój profil przy użyciu podanego podczas rejestracji adresu e-mail oraz hasła, a następnie przejść do pola “Saldo konta PayPal”. Poniżej znajduje się przycisk “Przelej pieniądze”. 

Po kliknięciu przycisku “Przelej pieniądze” wyświetlą się dwie kategorie akcji:

  • Wypłata – umożliwiająca przelew na własny rachunek bankowy (o czym nieco później);
  • Wpłata – umożliwiająca dodawanie środków do salda konta PayPal oraz błyskawiczne doładowanie za pośrednictwem witryny Trustly (wymaga założenia dodatkowego profilu w ramach witryny). 

Na pozór prostszą opcją jest dodanie środków do salda z poziomu PayPal. Kliknij opcję “Dodawanie środków do salda”, zapoznaj się z wytycznymi PayPal i zainicjuj przelew. Wówczas jednak będziemy musieli nadać tradycyjny przelew, którego finalizacja może potrwać od 1 do 2 dni roboczych. 

O wiele szybszym wariantem jest błyskawiczne doładowanie za pośrednictwem witryny Trustly. Wystarczy wybrać opcję “Błyskawicznie zasil konto za pośrednictwem Trustly”, po czym serwis przekierowuje nas do witryny zewnętrznej. W nowym panelu wystarczy wypełnić dane e-mail oraz hasło PayPal i zaakceptować integrację konta PayPal z modułem TopUp. Aby mieć dostęp do modułu, w pierwszej kolejności jednak potwierdź adres e-mail (tę opcję system wyśle Ci automatycznie zaraz po założeniu profilu). 

Weryfikacja trwa dosłownie kilka sekund. Wówczas wystarczy wybrać instytucję, w której posiadasz konto bankowe, które jest podpięte do Twojego konta PayPal i wpisać kwotę doładowania. 

Po wyborze banku i wpisaniu kwoty oraz akceptacji udostępniania danych osobowych na potrzeby systemu, moduł Trustly przekieruje nas do podstawowego konta bankowego. Z poziomu bankowości mobilnej musimy potwierdzić nadanie błyskawicznego przelewu. Tylko wtedy może nastąpić błyskawiczne doładowanie. 

Jak przelać pieniądze z PayPal na konto własne?

Aby przelać pieniądze z PayPal na konto własne, wystarczy wrócić do przycisku “Prześlij pieniądze” i wybrać opcję “Przelew na rachunek bankowy”. 

Jeśli na koncie PayPal mamy jakiekolwiek środki i korzystamy z profilu na komputerze stacjonarnym lub laptopie, system przekieruje nas do panelu, który wyświetli szczegółowe instrukcje operacji. Nieco szybszą metodą jest skorzystanie z aplikacji mobilnej – tam od razu wyświetli się pole z żądaną kwotą do transferu z własnego konta PayPal na podstawowe konto bankowe.  

Niestety po wybraniu opcji transferu środków zarówno z poziomu komputera, jak i aplikacji mobilnej, cały proces będzie stosunkowo długi. Przelew na rachunek bankowy trwa zazwyczaj 1-2 dni roboczych, ale czasami może to potrwać do 5 dni w zależności od procesu rozliczania stosowanego przez dany bank. Co ważne, przelewów nie można anulować po ich zainicjowaniu.

Przelew ze swojego konta PayPal na własne konto bankowe w instytucji zewnętrznej nie zostanie zrealizowany, jeśli:

  • rachunek bankowy nie jest denominowany w PLN;
  • rachunek, na który chcesz wypłacić pieniądze, nie jest zarejestrowany na Twoje imię i nazwisko, które widnieje w profilu PayPal;
  • Twoje imię i nazwisko nie zostało wprowadzone dokładnie w takiej postaci, w jakiej widnieją na wyciągu bankowym.

PayPal nie pobiera żadnych opłat za przelewanie środków z konta PayPal na rachunek bankowy, ale niektóre banki mogą naliczać opłaty za przelewy elektroniczne. Co ważne jednak PayPal naliczy specjalną opłatę, w przypadku odrzucenia wypłaty środków przez bank zewnętrzny. 

Jak wpłacić pieniądze na czyjeś konto PayPal?

Aby wpłacić pieniądze na czyjeś konto PayPal, wystarczy wykonać kilka prostych kroków już z poziomu menu głównego:

  1. W panelu głównym wybierz blok z opcją wysyłania środków na obce konta i kliknij “Wyślij teraz”.
  1. Wpisz imię i nazwisko, nazwę użytkownika lub adres e-mail użytkownika PayPal, do którego chcesz wysłać środki. 
  1. Wpisz żądaną kwotę i kliknij “Wyślij płatność teraz”. Wówczas system automatycznie pobierze środki z rachunku bankowego, do którego podpięte jest konto PayPal. 

Jak doładować konto PayPal bez konta bankowego?

Aby doładować konto PayPal bez konta bankowego, najprościej zakupić kartę doładowania PayPal i zrealizować transakcję w pełni online. Korzystając z karty podarunkowej PayPal, nie musimy podawać numeru rachunku bankowego czy wykonywać płatności z poziomu wcześniej podpiętej karty kredytowej lub debetowej. 

Karty podarunkowe PayPal wymagają logowania z poziomu adresu e-mail. Wówczas korzystając z instrukcji wiadomości, możemy doładować konto PayPal “bez konta bankowego”. Tego typu karty możemy kupić na popularnych marketplace’ach, a czasami nawet w większych supermarketach. 

Jak usunąć konto PayPal?

Aby usunąć konto PayPal, mamy dwa sposoby – skorzystanie ze ścieżki mobilnej lub aplikacji webowej (na komputerach). 

Zamknięcie konta PayPal z poziomu aplikacji webowej (na komputerach):

  1. Kliknij ikonę “Ustawienia” (w kształcie koła zębatego) obok opcji “Wyloguj się”.
  2. Kliknij przycisk “Zamknij konto” w sekcji “Opcje konta”.
  1. Przeczytaj uważnie okno informacyjne “Zanim zamkniesz okno…”, które pojawi się po wciśnięciu przycisku “Zamknij konto”. PayPal zastrzega, iż dalsza komunikacja (np. w sprawie ewentualnych opłat) będzie się odbywać za pośrednictwem skrzynki e-mail. W razie potrzeby możesz również skorzystać z Centrum Pomocy PayPal. 
  2. Kliknij w przycisk “Zamknij konto” w dolnej części panelu informacyjnego. 

Aby zamknąć konto za pośrednictwem aplikacji PayPal:

  1. Zaloguj się do aplikacji PayPal.
  2. Kliknij ikonę profilu w lewym górnym rogu. 
  3. Znajdź ikonę “Zamknij konto” w dolnej części paska.
  4. Po wybraniu opcji “Zamknij konto” kliknij przycisk “Zamknij konto”.

Co się dzieje po zamknięciu rachunku? Po usunięciu swojego konta PayPal wszelkie nieuregulowane żądania zapłaty są automatycznie anulowane, a niewykorzystane kody promocyjne lub kupony przepadają.

Czy konto PayPal jest bezpieczne?

Często szczególnie nowi użytkownicy fintechu zastanawiają się, czy PayPal jest bezpieczny. Biorąc pod uwagę długą historię spółki na rynku oraz bieżące aktualizacje, można jednoznacznie stwierdzić, że tak – PayPal jest bezpieczny. Przedstawiciele firmy deklarują, że dane każdego użytkownika nigdy nie są udostępniane, więc handlowcy nie widzą numerów kart kredytowych ani rachunków bankowych swoich klientów. Co więcej, PayPal podkreśla skuteczność swojego zespołu ds. zapobiegania oszustwom, który przeciwdziała wymuszeniom oraz nieuczciwym praktykom firm zewnętrznych. 

Kolejnym argumentem stojącym za bezpieczeństwem konta PayPal jest rozpoznawalność systemu na całym świecie zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych, a także status instytucji finansowej. Europejski oddział PayPal S.àr.l. &Cie, S.C.A., z siedzibą w Luksemburgu, dysponuje ważną licencją krajową. Tym samym w oczach Commission de Surveillance du Secteur Financier (Luksemburskiej Komisji Nadzoru Sektora Finansowego) PayPal jest pełnoprawną instytucją kredytową. 

Wady i zalety przy koncie PayPal

Największą zaletą PayPal jest jego uniwersalność pod praktycznie każdą szerokością geograficzną. Ze swojego konta PayPal jesteś w stanie robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, a także możesz skorzystać z katalogu transakcji w 25 różnych walutach. Ponadto usługi PayPal są co do zasady darmowe, a doładowanie czy same transfery są wyjątkowo szybkie. 

Podstawową wadą PayPal z kolei są ukryte koszta niektórych operacji. Zgadza się – usługa PayPal do pewnego stopnia jest bezpłatna, ale istnieją 3 podstawowe typy prowizji. Są to:

  • Opłaty za przelewy zagraniczne – PayPal pobiera opłatę za przelewy w walucie obcej lub do osób prywatnych poza granicami Polski. Wysokość opłaty jest zależna od kraju, w którym znajduje się odbiorca środków. Dla krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady opłata wynosi 9,99 zł, dla innych państw będzie to 19,99 zł. Koszty ponosi tylko osoba wysyłająca środki.
  • Opłaty za przewalutowanie – opłata naliczana w przypadku transakcji w innej walucie, niż waluta, w której kupujący posiada środki na koncie PayPal lub karcie podpiętej do konta. Prowizja za przewalutowanie wynosi 3 proc. ponad powyżej podstawowego kursu wymiany.
  • Prowizje od sprzedaży – opłata naliczana od sprzedawców w sklepach internetowych w oparciu o sumę otrzymanych od klientów środków w danym okresie rozliczeniowym. Zasada jest prosta: Im więcej zarabia dany sprzedawca, tym mniejszą ma stawkę prowizji. 

Ile wynoszą stawki prowizyjne PayPal dla sprzedawców? Widełki obejmują:

  • od 0,00 do 5 000,00 zł wpływów z płatności = 2,9 proc. + 0,80 zł prowizji;
  • od 5 000,01 do 20 000,00 zł = 2,5 proc. + 0,80 zł;
  • od 20 000,01 do 100 000,00 zł = 2,3 proc. + 0,80 zł;
  • od 100 000,01 do 200 000,00 zł = 2,1 proc. + 0,80 zł;
  • ponad 200 000,00 zł = 1,9 proc. + 0,80 zł.
Nie przegap

Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Przeczytaj też: Jak zrezygnować z karty płatniczej?


Komentarze (0)

Konto osobiste Millennium 360°
Konto osobiste Millennium 360°
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowy rachunek

0 zł

Utrzymanie karty

0 zł za min. 5 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu (w przypadku młodych wystarczy 1 transakcja)

  • 11 zł dla dorosłych
  • 5 zł dla osób do 26 roku życia

0-11 zł

Wypłata z bankomatów obcych

1 zł w przypadku maszyn Santander Banku Polska i Planet Cash. 5 zł u innych operatorów (0 zł za spełnienie warunku darmowej karty płatniczej)

1-5 zł

Czy premia?
  • 200 zł za otwarcie konta, logowanie do aplikacji mobilnej, zapewnienie w ciągu 14 dni od otwarcia konta min. 1000 zł wpływu i 5 płatności kartą (o łącznej wartości min. 360 zł) do końca kolejnego miesiąca;
  • 100 zł lub 300 zł za min. 5 płatności kartą lub BLIKIEM (o łącznej wartości min. 360 zł), logowanie do aplikacji oraz min. 1000 zł wpływów w każdym z kolejnych 3 miesięcy (dla wyższej premii wpływy muszą być wynagrodzeniem).

(czytaj więcej)

500 zł +6,25% do 100 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część