zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Czy warto zmienić eKonto osobiste na eKonto do usług w mBanku?

Czy warto zmienić eKonto osobiste na eKonto do usług w mBanku?

16 kwi 2024 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Ostatnie miesiące były wizerunkowo trudne dla mBanku. W minionym roku klienci narzekali często na jednostronne wypowiadanie umów o prowadzenie kont. Bank powoływał się na ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W tym roku wielu klientów oburzyło się z powodu wprowadzonym zmianom w cenniku dla podstawowego eKonta osobistego. Ale czy słusznie?

Porównanie podstawowych opłat dla dawnego i nowego eKonta:

eKonto osobisteeKonto do usług
KontoBezwarunkowe 0 złBezwarunkowe 0 zł
Karta10 zł/0 zł za wydanie min. 350 zł bezgotówkowo w mies.9 zł/0 zł za wydanie min. 350 zł bezgotówkowo w mies.
Bankomaty (karta)2,50 zł/0 zł za mBank i Planet Cash przy min. 300 zł​​​​​​ 5 zł bankomaty obce2,50 zł/0 zł z wszystkich bankomatów w Polsce przy min. 300 zł
Bankomaty (BLIK)2,50 zł/0 zł za mBank i Planet Cash przy min. 300 zł​​​​​​ 5 zł bankomaty obce2,50 zł/0 zł z wszystkich bankomatów w Polsce przy min. 300 zł
Wpłatomaty0 zł we wpłatomatach mBanku, Planet Cash i Cashline 0,5%, min. 5 zł – sieć Euronet0 zł we wpłatomatach mBanku, Planet Cash i Cashline 0,5%, min. 5 zł – sieć Euronet
Przelewy0 zł zwykły i 5 zł natychmiastowy0 zł zwykły i 5 zł natychmiastowy

Złóż wniosek

Wypowiadanie umów o konto przez mBank

W zeszłym roku (kwiecień) opisywaliśmy sytuację, w której nasza czytelniczka otrzymała list, w którym mBank poinformował o jednostronnym wypowiedzeniu umowy o prowadzenie eKonta osobistego. Nie był to odosobniony przypadek. Po kilku próbach uzyskania informacji od konsultantów mBanku, dlaczego postanowili zakończyć współpracę w ten sposób naszej czytelniczce udało się dowiedzieć, że powodem takiej decyzji był brak zaktualizowanego dokumentu tożsamości. Ponieważ klientka zakładała konto jeszcze jako osoba, które nie ukończyła jeszcze 18 roku życia w systemie banku dokumentem tożsamości była legitymacja szkolna. Z jakiegoś powodu mBank dopiero teraz zorientował się, że dokument powinien być zaktualizowany na dowód osobisty.

Pojawiające się obciążenia konta

We wrześniu ubiegłego roku media obiegła informacja o naliczonym omyłkowo długu w wysokości 2 mln jednego z posiadaczy eKonta osobistego. Okazało się, że pracownik banku pomylił numery kont i na wniosek Urzędu Skarbowego zajął środki innemu klientowi zamiast faktycznemu dłużnikowi. Na szczęści błąd został szybko naprawiony, ale niesmak pozostał. Zwykły błąd ludzki, ale to kolejne kontrowersyjne informacji wokół tego samego banku w krótki odstępie czasu.

Zmiany w tabeli opłat i prowizji

Kolejną złą informacją dla obecnych, jak i potencjalnych klientów mBanku był zamiar wprowadzenia zmian w opłatach za kilka podstawowych funkcji eKonta osobistego.

Od kwietnia tego roku mBank postanowił, że będzie naliczał prowizję 5 zł za korzystanie z bankomatów sieci Euronet i Santander Bank Polska. Za darmo wciąż są wypłaty z maszyn własnych i Planet Cash, ale tym razem powyżej kwoty 300 zł (było 100 zł). Pakiet darmowych wypłat z wszystkich bankomatów to już koszt 18 zł miesięcznie Od czerwca natomiast pojawi się opłata za wypłatę w bankomacie za pomocą Blika. Za taką transakcję trzeba będzie zapłacić tyle, ile za wypłatę kartą. Kolejną zmianą na niekorzyść będzie prowizja 2 zł za usługę cashback (wypłata gotówki w kasie sklepu). Wzrosła również opłata za kartę płatniczą do eKonta z 7 zł do 10 zł (wydanie miesięcznie min. 350 zł bezgotówkowo).

Nierówne traktowanie klientów

Prawdziwą wizerunkową bombą była informacja o wyłączeniu ze wspomnianych podwyżek klientów mBanku pochodzących z Ukrainy, którzy pojawili się w Polsce po 23.02.2022 – rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Nie była to decyzją samego mBanku, a jedynie ustosunkowanie się do zaleceń KNF (komisji Nadzoru Finansowego). Mimo to w opinii publicznej mówiono o niesprawiedliwym traktowaniu polskich klientów mBanku.

Być może na skutek negatywnych opinii klientów, mBank zdecydował się wprowadzić do oferty nowe konto. Informacja na ten temat pojawiła się na stronach banku 27 marca, więc już po dyskusji, jaka przetoczyła się przez social media. Co ciekawe, nowy rachunek będzie miał lepsze warunki od starego eKonta osobistego – m.in. w zakresie dostępności bankomatów.

Nowe eKonto do usług mBanku

Prawdopodobnie na fali wszystkich wizerunkowych wpadek i zaobserwowaniu rosnącego oburzenia wśród klientów mBank ogłosił 27 marca zamiar wprowadzenia do oferty nowego konta – eKonta do usług. Rachunek jest również bezwarunkowo bezpłatny, a w przypadku niespełnienia warunku aktywności prowizja za kartę wyniesie 9 zł. Zwolnienie z opłaty za bankomaty obce wciąż będzie możliwe przy wypłacie min. 300 zł, ale prowizja za mniejsze operacje wyniesie 2,5 zł, a nie 5 zł. Znika również opłata 2 zł za usługę cashback. Nowe eKonto znajduje się już w ofercie od 3 kwietnia. Osoby, które dopiero zakładają konto osobiste w mBanku otrzymają już nowy rachunek. Dotychczasowi posiadacze eKonta osobistego mogą zmienić plan na eKonto do usług. Stosowną dyspozycję można złożyć w placówce mBanku, przez mLinię lub samodzielnie przez serwis transakcyjny.

Naszym zdaniem

Można powiedzieć, że w ostatnim czasie mBank nie miał najlepszej passy, jeśli chodzi o jego wizerunek. Tymczasem nie powinno się skreślać oferowanych przez ten bank produktów, jak konto osobiste, które wciąż jest wyjątkowo atrakcyjnym rachunkiem. Na duży plus zasługuje aplikacja mobilna mBanku, która prawdopodobnie wciąż jest najlepszą aplikacją na rynku.

Jakby tego było mało większość produktów bankowych, w tym eKonto do usług można założyć w promocji bankowej i zyskać do kilkuset złotych premii oraz do 6,5% na koncie oszczędnościowym Moje Cele.

Złóż wniosek


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg
Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!

Czytaj więcej

Komentarze (0)

eKonto do usług
eKonto do usług
Premia

560 zł + 7,5% do 25 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
  • 10 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
  • 250 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 4 miesięcy;
  • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 100 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

560 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część