Chargeback lub inaczej obciążenie zwrotne to jedno z zabezpieczeń płatniczych chroniących interesy klienta dokonującego transakcji kartą za produkty lub usługi. Jeśli zapłaciliśmy za jakiś towar, który okazał się wadliwy lub wykupiliśmy usługę, z wykonania której nie jesteśmy zadowoleni, to wówczas możemy zgłosić ten fakt naszemu bankowi. Ten wraz z emitentem karty (Visa i Mastercard) rozpoznaje taki wniosek i jeśli zostanie nam przyznana racja otrzymamy zwrot całości środków bez zbędnych formalności. Jest zdecydowanie bardziej wygodne rozwiązanie niż dochodzenie swoich racji na drodze sądowej. Co prawda istnieje szereg instrumentów, które prawo gwarantuje polskiemu konsumentowi, ale konsekwencje skorzystania z nich mogą okazać się niewspółmierne do poniesionych strat.
Mechanizm obciążenia zwrotnego może się okazać bardzo przydatny w przypadku, kiedy staniemy się ofiarą przestępstwa. Jeśli odnotujemy na naszym rachunku nieautoryzowane przez nas transakcje to również możemy skorzystać z zabezpieczenie chargeback.
Mechanizm zabezpieczający nasze transakcje przez stratami wynikającymi z nieprawidłowo wykonanej usługi, czy wadliwego produktu zadziała jedynie w przypadku płatności kartą. Dotyczy to zarówno płatności fizycznym plastikiem, jak i transakcjami w sieci przy wykorzystaniu danych z karty płatniczej. O obciążenie zwrotne możemy wnioskować w przypadku każdego rodzaju karty: karta debetowej, kredytowej, czy przedpłaconej. Procedura realizowana jest przez organizację wydającą daną kartę płatniczą, czyli Visa lub Mastercard.
Usługa chargeback może okazać się bardzo przydatna w niezbyt dla nas przyjemnych dla nas okolicznościach. Kiedy dokładnie można z niej skorzystać:
Procedura chargeback może się wydawać dosyć skomplikowana dla przeciętnego konsumenta. Dlatego też zgłaszając bankowi fakt obciążenia naszego salda, co do którego mamy zastrzeżenia to bank wraz z organizacją płatniczą przejmują na siebie większy ciężar dochodzenia racji. Jak to wygląda w praktyce:
Procedura chargeback przypomina nieco postępowanie śledcze. Poza dowodami zakupu bank może nas poprosić o dodatkowe dokumenty, jako dowodu mające pomóc w jak najsprawniejszym rozwiązaniu sportu. Możemy zostać poproszeni o dostarczenie własnoręcznie podpisanego oświadczenia prezentującego naszą wersję wydarzeń w przypadku sporu ze sprzedawcą. Jeśli zaś padliśmy ofiarą przestępstwa to wysoce prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o dostarczenie notatki policyjnej. Możemy ją uzyskań na posterunku, na którym powinniśmy zgłosić fakt stwierdzenia nieautoryzowanego użycia danych naszej karty.
Korzystając z popularnych fintechów finansowych jak chociażby PayPal również możemy korzystać z dobrodziejstw funkcji chargeback. Warunkiem jednak jest wykonanie transakcji kartą płatniczą podpiętą do naszego konta PayPal. Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości w zakupionej usłudze, czy towarze to mamy do 120 dni na zgłoszenie tego faktu PayPal-owi. Procedura wygląda tak samo. Fintech kontaktuje się z emitentem naszej karty (Visa lub Mastercard) i ustalają okoliczności zdarzenia. W tym przypadku jednak teoretycznie sprzedawca ma jedynie 10 dni na ustosunkowanie się do naszego wniosku.
Inne finetchy również korzystają z dobrodziejstw obciążenia zwrotnego chroniąc przy tym interesy swoich klientów. Z takiej samej usługi skorzystamy, jeśli posiadamy konto oraz kartę Twisto. W tym przypadku akurat wydawca karty to organizacja Mastercard i to z tą instytucją Twisto będzie rozpatrywać nasze zgłoszenie.
Z taką wiedzą korzystanie z kart płatniczych może okazać się jeszcze bardziej wygodne i bezpieczne. Dobrze jest mieć świadomość, że w razie nieuczciwego kontrahenta możemy złożyć reklamację oraz liczyć za zwrot pieniędzy.
Przeczytaj też: Ile można mieć kont bankowych na raz?
Przeczytaj też: Czy można cofnąć przelew?
0-6 zł
0-9 zł
0-3 zł
1300 zł +4%
2 dni temu złożyłem reklamację drogą chargeback (przez internet w aplikacji mobilnej) a Alior Banku. Dzisiaj wpłynęły pieniądze. Ekspresowo. Warto płacić kartą, bo wbrew pozorom jest to bezpieczne, właśnie dzięki chargeback.