zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Banknoty z wizerunkiem króla Karola III weszły do obiegu w Wielkiej Brytanii

Banknoty z wizerunkiem króla Karola III weszły do obiegu w Wielkiej Brytanii

5 czea 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Od 5 czerwca 2024 roku w Wielkiej Brytanii do obiegowych środków płatniczych weszły nowe banknoty. Znajduje się na nich podobizna obecnie panującego króla Karola III.

Drugi monarcha w historii na banknotach Banku Anglii

Obecny monarcha jest dopiero drugim królem Wielkiej Brytanii, którego wizerunek wyemitował na banknotach Bank Anglii. Pierwszym tego typu przypadkiem był wizerunek matki króla. Portrety Elżbiety II od 1960 roku zdobią wszystkie kolejne serie emitowanych w Anglii banknotów. 

Zarówno wizerunek królowej Elżbiety II, jak i króla Karola III nie są obecne na banknotach emitowanych przez banki w Szkocji i Irlandii Północnej.

Nowe wzory wszystkich nominałów

Nowe wzory banknotów zostały zaprezentowane już w grudniu 2022 roku. Portret króla Karola III obecny jest na wszystkich obiegowych nominałach, tj. 5,10, 20 i 50 funtach. To jedyna zmiana w stosunku do obowiązujących do tej pory banknotów. Na odwrotnej stronie utrzymano wizerunki odpowiednio: Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

Decyzją dworu królewskiego nowe wzory będą pojawiać się w obiegu jedynie w przypadku konieczności zastąpienia zużytych banknotów. To sprawia, że minie jeszcze trochę czasu, zanim ich obecność w portfelach anglików będzie zauważalna.

Źródło grafiki: Daily Mail Online / X.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Mobi
Konto Mobi
Premia

500 zł + 5,5% do 200 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta od 31.12.2022.

od 31.12.2022

Warunki
  • 150 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi, weryfikacją behawioralną i wydanie bezgotówkowo min. 1000 zł;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta;
  • 150 zł za min. 3 transakcje BLIKIEM w internecie, zapewnienie min. 1000 zł w pływów w dowolnych 3 miesiącach i założenie Celu Oszczędnościowego, na którym odłożysz min. 300 zł.

(czytaj więcej)

500 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część