Zastrzeżenie PESEL to możliwość, która pojawiła się pod koniec 2023 roku. Jej prawne konsekwencje obowiązują jednak dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Według stanu z tego dnia z takiej opcji skorzystało ponad 3,5 mln Polaków.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Oznacza to, że z tej możliwości nie skorzystało około 26,3 mln dorosłych.
Eksperci podkreślają, że 3 mln przyrostu to obiecujący początek popularyzacji tego rozwiązania. Zwłaszcza że zastrzeżenie PESEL można uznać za stosunkowo nową funkcjonalność.
Paradoksalnie przewidują jednak, że w najbliższym czasie przyrosty w korzystaniu z tej usługi wyhamują. Motywują to faktem, że najbardziej świadomi użytkownicy cyfrowi już zdążyli dokonać swojego zastrzeżenia. Choć są również inne powody.
„Procedura zastrzeżenia, choć przewidziana jako stosunkowo prosta i dostępna elektronicznie, bywa postrzegana jako dodatkowy obowiązek administracyjny, co może wpływać na decyzję o jej dokonaniu. Nie bez znaczenia pozostaje także indywidualna ocena ryzyka przez obywateli. Wiele osób nie dostrzega bezpośredniego zagrożenia naruszeniem ich tożsamości, co obniża motywację do skorzystania z mechanizmu ochronnego. Dodatkowo czynnikiem ograniczającym dynamikę zastrzeżeń może być brak wcześniejszych negatywnych doświadczeń własnych lub osób z najbliższego otoczenia” – komentuje dr Tomasz Lewandowski, prawnik i specjalista w zakresie ochrony danych osobowych z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS.
Być może sytuację pomogą zmienić coraz szersze działania informacyjne prowadzone przez banki oraz instytucje państwowe. Ich efekty będzie można ocenić, analizując kolejne przyrosty.
800 zł + 5,5%
Klienci, którzy nie posiadają konta osobistego Banku Millennium od 01.01.2021.
Od 01.01.2021
600 zł +200 zł
Łatwy