zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Uważaj na wzmożoną aktywność oszustów w okresie okołoświątecznym.

Uważaj na wzmożoną aktywność oszustów w okresie okołoświątecznym.

15 gru 2023 Komentarze ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Uważaj na oszustów! Takie komunikaty w ostatnim czasie mogliśmy otrzymać od naszego banku, ale nie tylko. Wszystkie firmy świadczące swoje usługi zdalnie przez internet, czy telefonicznie oraz ich klienci padają ofiarą cyber-przestępców.

Okres okołoświąteczny jest najbardziej niebezpiecznym, ponieważ wszyscy jesteśmy zabiegani, zamawiamy prezenty dla najbliższych, wykonujemy płatności i to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na atak.

Podejrzane wiadomości

Uważajmy na wiadomości SMS, które zawierają nieznane nam linki. Przykładowo ostatnio otrzymałem wiadomość sms o treści:


Niestety nie mogliśmy zrealizować wysyłki, ponieważ na formularzu zamówienia braku numeru mieszkania. Proszę przez tę stronę uzupełnić brakujące dane: (XXXX)

Dlaczego wiedziałem, że to próba oszustwa? Ponieważ w tym czasie absolutnie nic nie zamawiałem 😀 Uważajmy na takie wiadomości zarówno SMS, jak i popularnych komunikatorach WhatsApp, czy Messenger.

Podejrzane telefony

Pamiętajmy, że w przypadku rozmowy z konsultantem banku nigdy nie podawać wrażliwych danych dotyczących naszego konta. Pracownik banku może nas jedynie zapytać o numer klienta, datę urodzenia lub PESEL oraz adres zamieszkania, aby zweryfikować naszą tożsamość.

W tym tygodniu kolejnej próbie oszustwa padł nasz kolega z redakcji. Otrzymał telefon od konsultanta ING Banku Śląskiego (numer telefonu się zgadzał). Rzekomy pracownik banku poinformował, że został wykonany przelew na kwotę 2800 zł. Skąd nasz kolega wiedział, że to próba oszustwa? Bo zdawał sobie sprawę z tego, że w tym czasie nie dysponował taką kwotą na tym rachunku bankowym. Całą historię może sam Wam opowiedzieć:

@zgarnijpremiepl Uważaj na telefony „z banku” w sprawie nieistniejących przelewów! #zgarnipremiepl ♬ Serious scenes, documentaries, videos, etc.(815926) – RE:MUSICA

Działania banków

Bezpieczne korzystanie z usług bankowych leży zarówno w naszym interesie, jaki samych banków. Każdy bank przykłada do tego dużo uwagi, aby środki oraz wrażliwe dane jego klientów były bezpieczne. Poza technologicznymi zabezpieczeniami zawsze najlepsza jest prewencja, czyli edukowanie. Możemy spotkać się z wieloma kampaniami informującymi o potencjalnych zagrożeniach i o tym jak ich uniknąć.

Profilaktyka

Niestety żyjemy w czas, których powszechny dostęp do internetu ułatwia wiele spraw, ale też generuje nowe niebezpieczeństwa. Powinniśmy korzystać usług bankowych świadomie i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Staraj się zawsze posiadać zaktualizowane oprogramowanie na urządzeniu oraz aktualną wersję aplikacji mobilnej banku
  • Nie podawaj wrażliwych danych służących do logowania w bankowości podczas rozmowy z konsultantem
  • Nie otwieraj załączników z maila od nieznanego nadawcy
  • Nie korzystaj z publicznych sieci WI-FI
  • Nie instaluj nieznanego oprogramowania (w tym aplikacji do zdalnego dostępu)
  • Nie udostępniaj swojego komputera i innych urządzeń obcym osobom
  • Nie klikaj w nieznane linki w SMS-ie, mailu lub mediach społecznościowych
  • Nie używaj wyszukiwarek internetowych do logowania do bankowości online
Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część