Ankieta Związku Banków Polskich (ZBP) objęła około 70% całego sektora bankowego w Polsce. Wzięły w niej udział zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze. Wynika z niej, że 30% z banków jest zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy. Warunkami zaangażowania się w te procesy, jakie stawiają polskie banki, są: bezpieczeństwo fizyczne i finansowe, baza kapitałowa i wiarygodność partnerów biznesowych po ukraińskiej stronie. W największym stopniu zainteresowanie tego typu działaniem wyrażają banki komercyjne.
Do wyników badania odniósł się prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek. Zwrócił uwagę na fakt, że ze wsparciem odbudowy Ukrainy konkurować będą potrzeby gospodarcze Polski. Nawoływał również do konieczności współpracy pomiędzy rządem, sektorem prywatnym oraz organizacjami międzynarodowymi w celu zwiększenia efektywności tego procesu.
„Trzeba skutecznie ocenić i zmitygować ryzyko finansowe, zmobilizować potrzebne środki i stworzyć dla naszych banków i ich klientów stabilne warunki do prowadzenia takiej aktywności” – ocenił prezes Związku Banków Polskich podczas konferencji, na której zaprezentowano wyniki ankiety.
W celu zmniejszenia ryzyka finansowego i prawnego krajowych banków ZBP zaproponował utworzenie i pełne uruchomienie specjalnego programu podziału ryzyka/gwarancji publicznych dla banków obsługujących klientów operujących na Ukrainie. Kluczowe będzie także zabezpieczenie przed korupcją i dyskryminacją polskich firm wobec międzynarodowej konkurencji.
620 zł +300 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
620 zł +300 zł
Łatwy