Badanie o nazwie „Wiedza finansowa Polaków w praktyce” zostało przeprowadzone przez KRD. Jego wyniki opublikowano w „Rzeczpospolitej”. Choć aż 58% badanych uznaję poziom swojej wiedzy o finansach jako średni, a 21% za wysoki, to w rzeczywistości jej stan jest dużo gorszy.
Choć aż 68% badanych wiedziało, że RRSO to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, wyrażony jako roczna stopa procentowa, uwzględniająca oprocentowanie, opłaty, prowizje i inne koszty, to pojęcie „wierzyciel” przysporzyło sporych problemów. Aż 28% respondentów uznało, że jest nim osoba dłużnika. Tylko połowa wskazała poprawnie, że jest to osoba lub instytucja, która udziela pożyczki lub kredytu.
Prawie 60% Polaków uznaje, że spadek poziomu inflacji jest równoznaczny ze spadkiem cen towarów i usług. Zaledwie co czwarty badany był w stanie poprawnie opisać konsekwencje spadku poziomu inflacji. Te osoby poprawnie wskazały, że oznacza on spadek jedynie dynamiki wzrostu cen towarów i usług w stosunku do poprzedniego okresu.
Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że rzeczywisty stan wiedzy finansowej Polaków jest niższy niż deklarowany. Warto poważnie potraktować wyniki badania, zwłaszcza że błędy dotyczą podstawowych pojęć związanych z finansami. A praktyka pokazuje, że niewiedza, zwłaszcza w aspekcie finansów, często wiąże się z ponoszeniem przez konsumenta dodatkowych kosztów.
1050 zł + 7,5%
Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2021.
Od 01.01.2021
1050 zł
Łatwy