zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » 3d secure – na czym polega zabezpieczenie 3d secure?

3d secure - na czym polega zabezpieczenie 3d secure?

6 sie 2021 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

3d secure to najnowsze zabezpieczenie dla płacących kartą w internecie. Usługa ta stała się już niemal powszechna, ale aby świadomie z niej korzystać warto poznać zasady jej działania.

3d secure

3d secure

Płatności kartą w sieci?

E-zakupy to zaraz prężniej rozwijająca się metoda nabywania produktów oraz usług. Wraz z rozwojem tego sektora pojawia się coraz więcej możliwości finalizowania transakcji. Metod płatności jest wiele, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego klienta. Do wyboru mamy tradycyjne przelewy bankowe, błyskawiczne przelewy bankowe, przelewy z wykorzystaniem takich fintechów jak Pay Pal i oczywiście za pomocą kart płatniczych. Tak właśnie karty płatnicze jak kredytowe, czy zwykłe debetowe jak najbardziej pozwalają na dokonywanie płatności w sieci. Jest to możliwe za sprawą informacji na nich zawartym. Z tego powodu warto zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych. Najnowszym i powszechnym zabezpieczeniem jest 3D secure.

Na czym polega płatność kartą w sieci?

Dla większości użytkowników kart płatniczych kojarzy się ona przede wszystkim z transakcjami w sklepach oraz punktach usługowych funkcjonujących stacjonarnie. Dokonując jednak zakupów w dowolnym popularnym sklepie internetowym szybko zauważymy, że płatność kartą jest jednym ze sposobów płatności. Jak to działa? Podczas procesu transakcyjnego wystarczy podać wszystkie podstawowe dane zmieszczone z przodu oraz z tyłu karty płatniczej – dlatego tak bardzo powinniśmy nie tylko nie dopuszczać do zniknięcia karty, ale również do dostępu niepowołanych osób do informacji na niej zawartej. Potrzebne dane do dowolnej transakcji w sieci to:

 • Imię i nazwisko właściciela karty
 • Numer karty
 • Końcową datę ważności karty
 • Numer CVV lub CVC (kod zabezpieczający kartę przed nieautoryzowanym użyciem)

Czym jest 3d secure?

Pomimo stosowania już szeregu zabezpieczeń chroniących nasze karty oraz oszczędności wciąż nie możemy czuć się w 100% bezpiecznie. Dla osób wyspecjalizowanych w kradzieży wrażliwych danych oraz oszustwach nie jest wielkim problemem rozpracowanie kolejnych zabezpieczeń. Efektem tego wyścigu zbrojeń jest 3d secure, który w dużym skrócie jest kolejnym etapem weryfikacji podczas dokonywania transakcji w sieci. Aby mieć pewność, że korzystamy z tej ochrony powinniśmy się upewnić, czy nasz bank zapewnia wsparcie dla tej technologii oraz czy platforma zakupowa danego sklepu obsługuje tę funkcję. Jeśli tak to powinna być opatrzona informacją MasterCard SecureCode dla kart wydanych przez Mastercard lub Verified by Visa dla kart wydanych przez organizację Visa.

W praktyce podczas dokonywania płatności bank wyślę do nas kod 3d secure w formie sms-a lub zostaniemy poproszeni o zalogowanie i autoryzację kodem PIN w aplikacji mobilnej, tokenem albo kartą kodów jednorazowych – to zależy od oferty danego banku.

3d secure może nie być domyślną usługą

Choć zabezpieczenie 3d secure jest już raczej standardem to przed przystąpieniem do używania karty z zakupy online powinniśmy upewnić się, czy usługa jest dla nas dostępna, a jeśli jest to, czy jest aktywna. Większość banków domyślnie aktywuje dla nas tę funkcję, warto jednak się upewnić, że tak faktycznie jest lub ewentualnie włączyć ją samemu z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Nie będzie to nas kosztowało wiele czasu, a na pewno będziemy czuli się bezpieczniej podczas transakcji kartą za e-zakupy.

Zalety używania karty do płatności w internecie

Mając już wiedzę, w jaki sposób możemy zmaksymalizować nasze bezpieczeństwo podczas transakcji online możemy śmiało rozważyć korzystanie z karty płatniczej przy dokonywaniu płatności za zakupy w sieci. Ta forma płatności ma wiele zalet:

 • prostota – płatność kartą w internecie jest naprawdę łatwe. W odpowiednich okienkach formularza zakupowego wystarczy podać dane widniejące już na fizycznej karcie płatniczej;
 • szybkość – w przeciwieństwie do przelewu podczas transakcji kartą środki zostają przekazane na konto kontrahenta niemal natychmiast. To znaczenie przyspiesza proces finalizacji transakcji i wysłania do nas zamówionych produktów/usług;
 • ochrona – nie powinniśmy się obawiać korzystania z karty płatniczej w internecie. Mając podstawową wiedzę o zagrożeniach na nas czyhających oraz korzystając z dostępnych zabezpieczeń (w tym 3d secure) możemy bezpiecznie dokonywać płatności właśnie w ten sposób;
 • premie – w ofertach banków często możemy spotkać promocje. Aby zdobyć atrakcyjne premie banki zachęcają nas do aktywnego korzystania z rachunków. Jednym z często pojawiających się warunków aktywności jest korzystanie z karty płatniczej wydanej do konta. Realizując płatności za e-zakupy możemy dodatkowo zyskać w formie zwrotów lub nagród pieniężnych.

Inne formy zabezpieczenia danych karty

Jeśli mimo wszystko ochrona 3d secure nie przekonuje nas do swobodnego korzystania z karty płatniczej w internecie możemy rozważy jeszcze inne sposoby na zabezpieczenie swoich oszczędności. Istnieje na rynku technologii cyfrowej wiele inteligentnych rozwiązań do zarządzania naszymi finansami oraz przede wszystkim do dokonywania szybkich i bezpiecznych transakcji. Są to:

 • Google Pay – internetowy gigant umożliwia korzystanie ze swojej aplikacji na wszystkich urządzeniach funkcjonujących w oparciu o system operacyjny androida Podczas płatności w sklepach nie są udostępniane prawdziwe dane naszej karty płatniczej.
 • Apple Pay – analogicznie do googla firma Apple opracowała własną wersję aplikacji płatniczej dla użytkowników urządzeń z jabłkiem w logo.
 • Samsung Pay – koreański producent inteligentnych urządzeń takich jak smartfony, tablety, smartwatche i laptopy również przygotował własną usługę płatniczą (niestety niedostępna jeszcze w Polsce)
 • Garmin Pay – znany producent inteligentnych zegarków (smartwatch) posiada własną usługę, w której możemy powiązać naszą kartę płatniczą. Płatności odbywają się bezdotykowo, przy pomocy technologii NFC.

W internecie również śmiało możemy korzystać z popularnego BLIKa. Podczas płatności wybieramy opcję płatności za pomocą kodu BLIK. Pobieramy kod w aplikacji mobilnej naszego banku, a następnie wpisujemy go w odpowiednie pole w formularzu sklepowym. Na koniec potwierdzamy płatność w telefonie.

Nie przegap

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część