Zerowy VAT na żywność obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. W celu ochrony konsumentów przed skutkami pandemii, a więc rosnącą inflacją, zdecydowano wtedy o zniesieniu 5-procentowej stawki podatku VAT na żywność.
W grudniu ubiegłego roku rozporządzenie przedłużające do końca marca 2023 roku zerową stawkę VAT podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jeśli nie zostanie ono w najbliższym czasie przedłużone, to Polaków czeka powrót do 5% podatku.
Podczas wtorkowej konferencji do tematu przedłużenia rozporządzenia swojego poprzednika odniósł się premier Donald Tusk. Stwierdził, że rekomenduje powrót do stawki 5% VAT na żywność, ale ostateczna decyzja będzie podjęta po przedstawieniu wyliczeń ministra finansów. Dodał także, że w razie potrzeby istnieje możliwość powrotu do zerowej stawki tego podatku.
Posłowie PiS podczas środowej konferencji w Sejmie apelowali do marszałka Hołowni od poddanie pod głosowanie ich projektu ustawy, który gwarantowałby zerowy VAT na żywność jako rozwiązanie trwałe. Argumentują, że powrót do stawki sprzed lutego 2022 roku przyczyni się do wzrostu inflacji. Szacują także, że w tej sytuacji środki pieniężne obywateli zostaną zmniejszone o 3 mld zł.
Na końcowe stanowisko rządu prawdopodobnie przyjdzie poczekać do czasu przedstawienia opinii Ministerstwa Finansów.
750 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
750 zł
Łatwy