zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Zdolność kredytowa  – czy można ją sprawdzić w BIK za darmo?

Zdolność kredytowa  - czy można ją sprawdzić w BIK za darmo?

5 czea 2020 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Zdolność kredytowa i historia kredytowa – z tymi pojęciami najczęściej mają styczność osoby rozglądające się za kredytem, ale nie tylko. W jaki sposób może nam pomóc BIK?

Zdolność kredytowa z BIK

Zdolność kredytowa

Nie tylko kredyty hipoteczne

Najczęstszą sytuacją, w której będziemy mieli do czynienia ze sprawdzaniem naszej zdolność, a przy tym i historii kredytowej to próba zaciągnięcia kredytu. Zwłaszcza w przypadku młodych małżeństw często pojawia się temat kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie, czy dom. Może być to również kredyt gotówkowy, aby nie obciążać nieruchomości ryzykiem zastawienia pod pożyczkę.

Zdolność kredytowa ma jednak znaczenie nie tylko w przypadku dużych kredytów. Nasza historia kredytowa będzie badana również przy próbie uzyskania pożyczki pozabankowej, zakupu telewizora w sklepie, czy nawet wyrobieniu karty kredytowej. Ten ostatni przykład najlepiej pokazuje, jak istotna jest nasza dotychczasowa historia kredytowa. Aby bank pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek nie wystarczy bowiem, że jesteśmy w stanie wykazać wysokie i stałe przychody. Jeśli sprawdzając rejestr BIK okaże się, że w przeszłości mieliśmy problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań, to może się okazać, że popularna „kredytówka” będzie poza naszym zasięgiem.

Najprościej rzecz ujmując zdolność kredytowa, to nasz potencjał do zaciągania zobowiązań finansowych i późniejsze spłacanie ich według przyjętego terminarza. Aby to ocenić bank lub firma pożyczkowa sprawdza naszą historię kredytową. W ten sposób są w stanie zminimalizować ryzyko związane z powierzaniem nam części swojego kapitału.

W jaki sposób BIK zbiera informacje?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to jedna z głównych instytucji w Polsce zbierająca i przetwarzająca dane Polaków w zakresie zaciągania zobowiązań finansowych i ich terminowych spłat. Podmiot ten rejestruje przede wszystkim daty zaciąganych kredytów i pożyczek od banków oraz innych instytucji finansowych, ich wysokość, ilość rat oraz terminarz spłat. Do BIKu trafiają zarówno te negatywne informacje (zaległości, opóźnienia), jak i pozytywne budując naszą historię kredytową.

Warto mieć na uwadze, że zbierane są informacje nie tylko dotyczące samego kredytobiorcy, ale równie ewentualnego poręczyciela. Zatem jako poręczyciel (popularny kiedyś „żyrant”) powinno nam zależeć na tym, aby zobowiązania były regulowane zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej/pożyczkowej. Informacje o ewentualnych opóźnieniach w spłatach rat przechowywane są w BIK nawet przez 5 lat!

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Aby sprawdzić w BIK swoją historię kredytową, a tym samym poznać zdolność do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki musimy w pierwszej kolejności założyć konto online. Biuro bowiem, nie udziela informacji telefonicznie, ani bezpośrednio w placówce, tylko i wyłącznie internetowo.

Należy uzupełnić formularz swoimi danymi, a następnie potwierdzić naszą tożsamość najlepiej załączając skan dowodu osobistego. Posiadając już konto możemy przystąpić do uzyskania informacji. Wydawana jest ona w formie raportu, z którego dowiemy się, jakie informacje na nasz temat widzą banki, czy przypadkiem nie figurujemy w rejestrze dłużników oraz jakie mamy szanse na przyznanie kredytu. Jednorazowo taki pełen raport kosztuje 39 zł. Nie jest to wygórowana kwota za komplet informacji przydatnych przed wnioskowaniem o pożyczkę, czy kredyt często opiewający na wysoką kwotę.

Pełny raport BIK

Zabezpiecz swoją historię kredytową oraz tożsamość z BIK-iem

Aby znać na bieżąco swoją sytuację kredytową oraz zabezpieczyć się w przypadku bezprawnego użycia naszej tożsamości do uzyskania kredytu lub pożyczki przez obcą osobę warto zastanowić się nad kosztującym 99 zł rocznie pakietem BIK. W ramach pakietu otrzymujemy do 12 pełnych raportów zawierających obecny status naszych zobowiązań. Mogą one wynikać ze źle zaksięgowanej raty kredytu, niespłaceniu do końca karty kredytowej lub zapomnianym koncie bakowym, na którym wciąż rosną zobowiązania np. z tytułu opłaty za prowadzenie rachunku.

W okresie 12 miesięcy będziemy mieć bieżący wgląd w statusy naszych aktualnych zobowiązań oraz co najważniejsze będziemy otrzymywać alerty w przypadku próby użycia naszych danych do wyłudzenia kredytu/pożyczki. Ponadto w tym czasie BIK będzie nam przypominał o ewentualnie pojawiających się zadłużeniach.

Roczny pakiet BIK

Sprawdź zdolność kredytową w BIK za darmo!

Co prawda opisane wyżej usługi informacyjne podlegają pewnym opłatom, ale istnieje możliwość sprawdzenia informacji o stanie swojego zadłużenia, a tym samym tego, co wiedzą o nas banki za darmo. Powołując się na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 (słynne RODO) mamy prawo do wnioskowania o udostępnienie nam kopi przechowywanych informacji o nas od organu, który je gromadzi. Możemy zatem uzyskać darmową informację kredytową, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Wystarczy zawnioskować do Biura Informacji Kredytowej o udostępnienie takich informacji osobiście lub pismem opatrzonym naszym podpisem kwalifikowanym. Takie informacje będą bardzo przydatne, ale oczywiście będzie to skromniejszy raport od tego płatnego oraz przyjdzie nam na niego trochę poczekać 🙂

Dodatkowe pliki
Nie przegap

Komentarze (0)

BNP Paribas Standard
BNP Paribas Standard
Utrzymanie karty
  • 0 zł przez 12 miesięcy w promocji
  • 12 zł lub 0 zł za wydanie kartą min. 1000 zł w miesiącu.

0-12 zł

Okres bezodsetkowy

56 dni

Oprocentowanie

18,5%

RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla przykładu reprezentatywnego dla limitu karty kredytowej Mastercard® Standard na 8.05.2024 r. wynosi 26,85%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 4 604,88 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku 18,5%, całkowity koszt kredytu 604,88 zł, (w tym: odsetki 460,88 zł, miesięczna opłata za kartę 12 zł), 11 miesięcznych rat równych w wysokości po 383,71 zł, 12 rata w wysokości 384,07 zł.

26,85%

Czy premia?
  • do 400 zł premii do Allegro za wydanie w każdym z 4 miesięcy min. 1 000 zł;
  • do 600 zł w programie Bezcenne Chwile za wykonanie min. 4 płatności w każdym6 miesięcy wydając min. 1 000 zł;

(szczegóły)

do 600 zł premii

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część