zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » W którym banku założysz konto bez karty debetowej?

W którym banku założysz konto bez karty debetowej?

9 listopada 2022 (Aktualizacja 19.04.2023) Komentarze ok. 3 minut czytania 1.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Konto bankowe nieodłącznie kojarzy się z kartą płatniczą, która pozwala na szybkie dokonywanie transakcji wykorzystując w tym celu środki zgromadzone na rachunku bankowym. Karta pozwala na dokonywanie płatności stacjonarnie w terminalu płatniczym, ale także płatności w sieci oraz na korzystanie z bankomatów oraz wpłatomatów. Czy jednak w dzisiejszym świecie dynamicznie rozwijanej technologii jest nam wciąż potrzebna?

Gdzie możemy założyć konto bankowe bez karty debetowej

Standardowe i popularne konta bankowe dostępne obecnie na rynku w większości przypadków możemy założyć bez wyrabiania fizycznej karty debetowej. Z punktu widzenia banku nie jest to oczywiście korzystne rozwiązanie, ponieważ fizyczna karta płatnicza to kolejny produkt bankowy, na który podpisujemy umowę. Dodatkowo za utrzymanie takiej karty większość banków pobiera miesięczną opłatę. Co prawda często jest ona możliwa do uniknięcia za wykonanie wskazanej aktywności w miesiącu, ale jest to kolejna rzecz, o której należy pamiętać.

Konto Przekorzystne Banku Pekao
eKonto mBank
Konto Direct/Mobi Banku Śląskiego ING
Konto Jakże Osobiste Alior Banku

Karty debetowe, a promocje bankowe

Jeśli chcemy założyć konto w promocji i z niej skorzystać to wysoce prawdopodobne, że fizyczną kartę płatniczą i tak będziemy musieli wyrobić. Jest tak dlatego, ponieważ bankom zależy na wydaniu jak największej ilości tego środka płatniczego. Jest to narzędzie finansowe obłożone miesięcznym kosztem utrzymania, a więc możliwości dodatkowego zysku dla banku. Aby zachęcić nas do wyrabiania kart płatniczych organizatorzy promocji bankowych często wymieniają aktywności dokonywane popularnym plastikiem, jako jeden z wymogów otrzymania premii za konto. Niekiedy już na wstępie jesteśmy informowani, że promocją jest objęte konto wyłącznie z kartą debetową, jak np. w ofercie Konta Otwartego na Ciebie Banku BNP Paribas. W trakcie procesu otwierania konta nie mamy nawet możliwości zrezygnowania z karty, a jedynie istnieje wybór rodzaju karty:

Co zamiast karty debetowej?

Jeśli nie wyrobimy do konta karty debetowej to jak w pełni korzystać z możliwości rachunku? Są na to rozwiązania. Możemy bowiem wygenerować wirtualną kartę płatniczą. Podobnie jak fizyczna karta posiada ona swój numer, datę ważności oraz zabezpieczający numer CVV. Dzięki temu wykonamy większość rezerwacji, czy zrealizujemy płatności w internecie.

A co z płatnościami w fizycznych sklepach stacjonarnych? Jeśli jesteśmy fanami nowinek technologicznych i powiadamy urządzenie typu smartfon, czy smartwatch z technologią zbliżeniową NFC to taką wirtualną kartę możemy nimi połączyć i płacić zbliżeniowo.

Jeśli jednak nasze urządzenie nie posiada takiej możliwości możemy skorzystać z wygodnego BLIKA. W tym celu musimy zainstalować aplikację mobilną na telefonie i podczas transakcji wygenerować zaszyfrowany kod BLIK. Po wpisaniu kodu do terminala płatniczego potwierdzamy operację w aplikacji – gotowe!

Czy istnieje bezwarunkowo darmowa karta debetowa?

Banki zwyczajowo zachęcają nas do zakładania kont osobistych z kartami debetowymi wykazując, że otwarcie rachunku i wyrobienie karty jest darmowe (pierwszej). Jest to raczej już standard, natomiast warto zwrócić uwagę na późniejsze opłaty związane z utrzymaniem tych produktów. Mało jest obecnie na rynku propozycji z bezwarunkowo darmowym rachunkiem, ale jeszcze mniej oferuje również bezwarunkowo darmowe utrzymanie karty płatniczej. Obecnie takie warunki proponuje jedynie Nest Bank ze swoim Nest Kontem oraz Citibank z Citikontem. W obu przypadkach nie zapłacimy zupełnie żadnych prowizji zarówno za prowadzenie konta, jak i utrzymanie karty debetowej.

Nie przegap

Przeczytaj też: Czym jest PayPal, jak działa i czy jest bezpieczny?

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?


Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie karty płatniczej.

0 zł

Wypłata z bankomatów obcych

4 pierwsze transakcje w miesiącu za darmo. Kolejne to koszt 8 zł prowizji.

8 zł

Czy premia?
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 280 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 7,2% za min. 3 transakcje kartą debetową na łączną kwotę min. 300 zł oraz wpływy na konto o wartości min. 2 000 zł w każdym z 4 miesięcy.

(czytaj więcej)

7,2% przez 4 miesiące +300 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część