zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Ubezpieczenie do konta bankowego. Czy warto je mieć?

Ubezpieczenie do konta bankowego. Czy warto je mieć?

16 maj 2022 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Banki cały czas dokładają wszelkich starań w zakresie bezpieczeństwa, aby nasz pieniądze gromadzone na rachunkach bankowych były bezpieczne. Jest oczywiście w interesie samych instytucji finansowych, ponieważ nasze oszczędności to ich kapitał do inwestowania. Poza zaawansowanymi technologiami w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego nasze pieniądze objęte są pewną ochroną wynikającą z przepisów prawa. Jeśli jednak pomimo ochrony zapewnianej przez banki, jak i państwo wciąż nie czujemy się do końca bezpieczni, to czy istnieje jakieś dodatkowe rozwiązanie, które pozwoli nam spać spokojnie?

Ubezpieczenie gwarantowane ustawą

W przypadku nieuprawnionego wykorzystania naszej karty płatniczej, w wyniku którego utracimy część środków ustawodawca rozdziela odpowiedzialność pomiędzy nas oraz banki. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że zgubimy kartę płatniczą lub zostanie nam ona skradziona, a następnie jeszcze przed jej zastrzeżeniem wykorzystana do kilku transakcji bezgotówkowych do kwoty, które nie wymagają podania kodu PIN. Ustawodawca obliguje bank do wypłacenia nam odszkodowania, jeśli suma tych transakcji przekroczy 50 EUR. Jeśli strata wyniesie mniej to środki nie zostaną nam zrefundowane. Również straty poniesione powyżej tych 50 EUR nie zostaną nam zwrócone.

Jak w przypadku każdego rozwiązania również takie zabezpieczenie ma pewne wyjątki. Jeśli bank udowodni nam rażącą niedbałość, np. nie chroniliśmy w odpowiedni sposób karty lub kod PIN, to bank może nam odmówić zrefundowania straty.

Ubezpieczenie konta, a ubezpieczenie karty płatniczej

Pomimo zabezpieczenia naszych środków ustawą nie są one w pełni chronione, a przy ewentualnej ich utracie nie mamy gwarancji zwrotu całości. Dlatego banki w swojej ofercie zamieściły możliwość opcjonalnego ubezpieczenia samej karty płatniczej.

Taką możliwość oferuje między innymi Bank Śląski ING, Bank Millennium, czy Santander Bank Polska. Jest to oczywiście dodatkowo płatna opcja, za którą bank pobierze stosowną opłatę każdego miesiąca. Pakiet ochronny może okazać się przydatny zwłaszcza gdy:

 • utracimy gotówkę zaraz po bezpośrednim wypłaceniu jej z bankomatu na skutek działania osób trzecich (np. napad rabunkowy). Dotyczy to również sytuacji, w której osoba nieuprawniona skorzysta z naszej skradzionej lub zgubionej karty. Suma odszkodowania może różnić się w zależności od banku.
 • utracimy środki z rachunku bankowego w wyniku transakcji wykonanych przez osobę nieautoryzowaną. Ustawowo bank zobligowany jest zwrócić nam pieniądze do wartości 50 EUR. Jeśli będziemy posiadali dodatkowe ubezpieczenie to możemy liczyć na zwrot całości utraconych środków.

Warto poważnie rozważyć skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia karty, ponieważ w przypadku kradzieży wypłaconych już środków prawo nie zobowiązuje banku do poniesienia chociaż częściowej odpowiedzialności. Banki odpowiadają jedynie za nieuprawnione operacje bezgotówkowe.

Jak wygląda ubezpieczanie do konta osobistego?

W związku z tym, że nasze środki są chronione przez ustawy, sam bank oraz opcjonalnie dodatkowe ubezpieczenie karty płatniczej to odchodzi się od ubezpieczenia samego rachunku. Możemy natomiast wykupić dodatkowe polisy ubezpieczeniowe znane z popularnych firm ubezpieczeniowych. Mogą to być ubezpieczenia:

 • Ubezpieczenie samochodu – obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dodatkowe AC pojazdu mechanicznego;
 • Ubezpieczenie mieszkania – od skutków włamania i zniszczenia;
 • Ubezpieczenie podróżne – bardzo przydatne ubezpieczenie zwłaszcza w trakcie podróży za granicą, a już obowiązkowo poza Unią Europejską, gdzie koszty ewentualnego leczenia mogą być bardzo duże
 • Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży – co raz popularniejsze ubezpieczenie dzieci w przypadku nieszczęśliwego wypadku;
 • Dla posiadaczy kredytów i pożyczek – często przy zaciąganiu kredytu bank wymaga wręcz od nas skorzystania z oferty ubezpieczenia. Ma to na celu zabezpieczenie kredytodawcy w przypadku baraku możliwości spłacania przez nas zobowiązania;
 • Ubezpieczenie na życie
 • Ubezpieczenia zdrowotne – w przypadku zachorowania mamy możliwość refundowania kosztów leczenia;
 • Dla posiadaczy kart bankowych – możemy również ubezpieczyć kartę płatniczą przed jej utraceniem, w efekcie czego ktoś nieuprawniony korzysta z naszych środków.
Nie przegap

Przeczytaj też: Dodatkowe konto w banku – czy można i czy warto?

Przeczytaj też: Zastrzeżenie karty, a blokada karty – czym się różnią i co powodują?


Komentarze (0)

Konto Jakże Osobiste
Konto Jakże Osobiste
Utrzymanie konta

0 zł za wpływ na konto min. 1500 zł (jednorazowo) w miesiącu

0-10 zł

Utrzymanie karty

0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych kartą lub Google Pay/Apple Pay na łączną kwotę min. 300 zł w miesiącu

0-5 zł

Wypłata z bankomatów obcych

każdorazowo 2,5 zł prowizji z bankomatów obcych

2,5 zł

Czy premia?
 • 50 zł za otwarcie Konta Jakże Osobistego na selfie;
 • 9 x 50 zł za otwarcie konta oraz za zalogowanie się min. raz do aplikacji mobilnej oraz wykonanie min. 5 transakcji kartą w każdym z 8 kolejnych miesięcy.

(czytaj więcej)

500 zł premii + 6% do 200 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część