zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Stopa bezrobocia w Polsce. GUS podał dane za marzec 2024 roku

Stopa bezrobocia w Polsce. GUS podał dane za marzec 2024 roku

24 kwi 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Bezrobocie w Polsce w marcu 2024 roku wyniosło 5,3%. Tak wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny. Wartości są zgodne z oczekiwaniami ekspertów.

Bezrobocie minimalnie niższe niż w lutym

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu bieżącego roku 5,3%. Jest to wartość niższa niż przed miesiącem, choć należy zauważyć, że różnica jest minimalna. W lutym 2024 roku wynosiła ona 5,4%. Obecnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 822 tys. osób. To ilość o 24,7 tys. mniejsza niż przed rokiem, podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Osiągnięta w marcu wartość jest zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami. Według prognoz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej właśnie taką wielkość bezrobocie miało osiągnąć w minionym miesiącu. 

Dalszy spadek pod znakiem zapytania?

Analitycy PIE spodziewają się dalszego spadku wartości stopy bezrobocia w kolejnych okresach. Jako przyczynę takich prognoz wskazują konieczność zatrudnienia większej ilości pracowników sezonowych do prac, które ruszają w najbliższych miesiącach. W opozycji do tych opinii stoją zdania tej części ekspertów, która zauważa, że w obecnych wartościach nie są widoczne jeszcze efekty zwolnień grupowych. Te zostały, bądź w najbliższym czasie zostaną wprowadzone w wielu globalnych przedsiębiorstwach.

Jak powyższe odmienne zmiany zostaną odzwierciedlone we wskaźniku bezrobocia, okaże się po kolejnych publikacjach Głównego Urzędu Statystycznego.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część