Już od października 2023 roku stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 punktów procentowych. Również WIBOR3M utrzymuje się na stabilnym poziomie 5,85 proc. Wobec powyższych zaskoczeniem dla analityków był spadek jaki charakteryzował w tym okresie rynek kredytów mieszkaniowych. Średnie oprocentowanie tego typu nowych produktów wyniosło w nim 7,35%, co jest wartością najniższą od 2,5 roku.
Sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce przeanalizowała „Rzeczpospolita”. Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HREI, z którym rozmawiali dziennikarze tego pisma, inwestorzy oczekują na obniżki stóp procentowych. Efektem tego może być obserwowany w listopadzie spadek oprocentowania nowych kredytów. Rynkowi gracze spodziewają się pierwszych obniżek już w marcu.
Ich entuzjazmu nie podzielają jednak banki komercyjne. Ich zdaniem mogą one mieć miejsce dopiero w trzecim kwartale 2025 roku. Jakiekolwiek prognozowanie jest jednak trudne wobec nieprzewidywalności decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Pokazały to dobitnie prognozy na 2024 rok, kiedy również spodziewano się obniżek stóp procentowych, do których ostatecznie nie doszło.
Warto pamiętać również, że niezależnie od listopadowych spadków, oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. A to wobec słabnącego popytu może być przyczyną dalszych spadków.
700 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2022.
od 31.12.2022
700 zł
Łatwy