Rok 2020 był przełomowy pod wieloma względami w Polsce i na świecie. Dotychczas, by zrobić przelew zawierający nasz podatek, należało znaleźć właściwy numer rachunku bankowego dla określonego Urzędu Skarbowego. Jedną z mniejszych, ale wciąż istotnych zmian po tym roku, było wprowadzenie indywidualnego numeru podatkowego dla każdego podatnika. Wpłynęło to zasadniczo na sposób regulowania naszych zobowiązań podatkowych. Poniżej opiszemy, jak dokonać poprawnego przelewu na indywidualny mikrorachunek podatkowy oraz jak płacić podatek, korzystając z serwisu bankowości internetowej.
Urząd Skarbowy oferuje trzy podstawowe opcje płatności zobowiązań podatkowych:
Pierwsza z nich jest najbardziej tradycyjną opcją. Musimy udać się do właściwego urzędu lub do kasy obsługującej dany urząd skarbowy, aby tam dokonać niezbędnej wpłaty gotówkowej. Od kilku lat możliwe jest także realizowanie płatności kartą, jednak za tę formę płatności pobierana jest dodatkowa opłata.
W drugim przypadku konieczny jest także spacer, ale już dużo krótszy, gdyż tylko do najbliższej placówki pocztowej. Aby wykonać przelew do urzędu skarbowego na poczcie, należy podać szereg informacji, w tym:
Najwygodniejszym sposobem na dokonanie przelewu podatkowego jest wykonanie go samodzielnie przez internet. Każdy, kto ma dostęp do bankowości internetowej, może poradzić sobie z tym bez większych problemów. Większość aplikacji mobilnych polskich banków również ma odpowiednią funkcję, co pozwala na dokonanie płatności za pośrednictwem smartfona.
Przez lata, gdy chcieliśmy zapłacić np. podatek dochodowy online, konieczne było odnalezienie właściwego konta urzędu skarbowego, a następnie właściwe zidentyfikowanie swojego polecenia przelewu.
Od początku 2020 roku każdy podatnik jest właścicielem indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Od tego momentu jest to jedyne miejsce docelowe, na które można odprowadzić podatki PIT, CIT i VAT.
Indywidualny rachunek podatkowy umożliwiający wykonanie przelewu do urzędu skarbowego wszedł w życie 1 stycznia 2020 r. Swój numer mikrorachunku można sprawdzić w każdej chwili w generatorze umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl.
Wystarczy znać swój numer PESEL lub NIP. Tradycyjnie taką informację uzyskamy także w dowolnym urzędzie skarbowym na terenie Polski.
Aby opłacić podatek za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, należy przejść przez kilka kroków:
Dzięki wykorzystaniu bankowości elektronicznej lub mobilnej, nie trzeba przeglądać stron urzędu skarbowego, aby znaleźć odpowiedni numer rachunku. Dodatkowo, można wykonać przelew w niemal dokładnie taki sam sposób, niezależnie od celu przelewu, czy to na indywidualny mikrorachunek czy na konto konkretnego urzędu.
Na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać zobowiązania głównie z tytułu:
Jakich podatków nie należy regulować poprzez mikrorachunek?
Niektóre zobowiązania podatkowe wciąż trzeba regulować za pomocą odpowiedniego rachunku bankowego urzędu skarbowego. W ten sposób wpłaca się m.in.:
Jest możliwość, że osoby trzecie dokonają zapłaty podatku za podatnika na jego mikrorachunek podatkowy.
Możemy się spotkać z trzema sytuacjami:
Jeżeli jednak kwota podatku przekracza 1000 zł, płatność może zostać dokonana jedynie przez podatnika lub członka jego najbliższej rodziny. W przeciwnym razie, wpłata nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.
Wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku podatkowego dla każdego podatnika stało się jednym z nielicznych ułatwień w polskim systemie podatkowym ostatnich lat. Dzięki temu, dokonanie przelewu stało się łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Należy pamiętać, że wciąż nie zintegrowano całego systemu i część opłat należy odprowadzać wg starych reguł.
Przeczytaj też: Płatności odroczone – czym są i jak z nich korzystać?
Przeczytaj też: Karta kredytowa bez tajemnic. Hit, czy kit?
1200 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.
Od 01.11.2022
1200 zł
Łatwy