zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Konto przez Internet. Gdzie otworzysz rachunek bez wychodzenia z domu?

Konto przez Internet. Gdzie otworzysz rachunek bez wychodzenia z domu?

13 lip 2022 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Metody weryfikacji przy zakładaniu konta online

Złożenie wniosku z danymi osobowymi nie jest żadnym technologicznym wyzwaniem. Nawet finalizacja procesu zakładania konta nie stanowi żądnej przeszkody, ponieważ może to się odbyć poprzez potwierdzenie woli otwarcia rachunku wpisaniem otrzymanego smsem kodu. Moment najbardziej wrażliwy i sprawiający, że konto faktycznie możemy otworzyć nie wychodząc z domu to etap, na którym bank weryfikuje naszą tożsamość – to znaczy potwierdza, że my to faktycznie my.

W tej chwili istnieją 3 możliwości na weryfikację naszej tożsamości w trakcie procesu zakładania konta nie przerywając go:

 • Selfie – wykonujemy zdjęcia dokumentu tożsamości, a następnie twarzy. Specjalny algorytm decyduje, czy nasza twarz jest wystarczająco podobna do tej z dokumentu;
 • Przelew – jeśli posiadamy konto w innym banku możemy wykonać przelew weryfikacyjny. Warunkiem jest, że dane właściciela konta bankowego, z którego chcemy wykonać przelew muszą być takie same, jak te z wniosku o otwarcie nowego konta;
 • Wideo weryfikacja – polega na połączeniu się z fizycznym konsultantem banku podczas składania wniosku o konto. Co prawda jest to dodatkowa ingerencja pracownika banku, ale wszystko odbywa się w ramach jednego procesu i kończy zawartą umową o prowadzenie rachunku.

Jak powinien wyglądać idealny proces online?

Aby mówić o pełnym procesie online przy zakładaniu konta bankowego, musi być to metoda, którą jesteśmy wykonać bez konieczności udania się do oddziału banku, samodzielnie (przy ewentualnej pomocy konsultanta też online) i skutkować będzie w pełni funkcjonalnym otwartym rachunkiem osobistym. Przykładowe kolejne kroki powinny wyglądać następująco:

 1. Ściągamy sobie aplikację mobilną banku na smartfon wyposażony w przedni oraz tylny aparat;
 2. Wypełniamy wniosek o otwarcie konta swoimi danymi osobowymi;
 3. Na etapie weryfikacji tożsamości wykonujemy zdjęcia dowodu osobistego, a następnie zdjęcia (lub krótki filmik) naszej twarzy;
 4. Jeśli weryfikacja naszej tożsamości przebiegnie pozytywnie to przechodzimy dalej by na końcu procesu podpisać umowę za pomocą kodu sms (w tym momencie mamy już otwarte konto osobiste;
 5. W kolejnych dniach spodziewajmy się dostarczenia fizycznej karty płatniczej jeśli o taką wnioskowaliśmy. Obecnie nie ma konieczności, aby bank dostarczał nam dokumenty w formie drukowanej, wszystko otrzymujemy mailowo.

Konto bez wizyty w placówce – czy na pewno?

Pamiętajmy, że proces w pełni online wnioskowania i zakładania konta bankowego skutkuje otwarciem funkcjonalnego rachunku bankowego, ale nie oznacza to, że nie będziemy musieli prędzej, czy później pofatygować się  do placówki. Najczęściej na konto i korzystanie z niego są nałożone pewne ograniczenia do czasu pojawienia się osobiście w dowolnej placówce banku i potwierdzenia tożsamości oraz złożenia wzoru podpisu. Ograniczenia mogą polegać na limicie dzienny transakcji, czy braku dostępu do dodatkowych usług

Metody zakładania konta osobistego w różnych bankach

BankSelfiePrzelew weryfikacyjnyWideo rozmowa
Alior BankTAKTAKNIE
Bank MillenniumTAKTAK (samo logowanie)NIE
Bank PekaoTAKNIENIE
Bank BNP ParibasTAKNIENIE
CitibankTAKNIENIE
ING Bank ŚląskiTAKTAKNIE
mBankTAKNIENIE
Nest BankNIETAKTAK
PKO BPTAKNIENIE
Santander Bank Polska TAKNIETAK

Wniosek – online, weryfikacja i zawarcie fizycznie

Jeśli jakiś bank nie ma możliwości przeprocesowania założenia konta w pełni online lub technicznie my nie jesteśmy do tego gotowi to przynajmniej część związaną z wysłaniem wniosku możemy wykonać z domu. Ma to znaczenie w sytuacji, w której chcemy wziąć udział w akcji promocyjnej. W wielu promocjach momentem, który decyduje o tym, czy bierzemy udział w promocji ma data wysłania wniosku, a nie podpisania umowy i aktywacjo rachunku.

Jeśli złożymy wniosek online ale weryfikację oraz zawarcia umowy nie jesteśmy w stanie zrobić od razu to mamy do wyboru 2 opcje:

 • wizyta w placówce banku – wymaga od nas pofatygowania się do oddziału banku, do którego zostanie skierowana nasza umowa w wersji papierowej oraz fizyczna karta płatnicza;
 • wizyta kuriera – nie ruszając się z domu oczekujemy na wizytę kuriera, który potwierdzi naszą tożsamość na podstawie dowodu tożsamości oraz przekaże dokumenty oraz kartę płatniczą. Jeden z egzemplarzy umowy podpisujemy w jego obecności i zostawiamy, aby przekazał ją do banku.
Nie przegap

Przeczytaj też: Jak wpłacać pieniądze na konto?

Przeczytaj też: Płatność kartą za granicą krok po kroku. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za Konto dla dziecka
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł +6% do 100 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część