zgarnijpremie.pl » Promocje finansowe » Jak zarobić na oszczędnościach w banku?

Jak zarobić na oszczędnościach w banku?

25 lis 2020 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak zarobić na oszczędnościach zgormadzonych na rachunku bankowym? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków, zwłaszcza w momencie, kiedy oprocentowania na tradycyjnych lokatach oraz kontach oszczędnościowych są bliskie zeru.

Jak zarobić na oszczędnościach?

jak zarobić na oszczędnościach

Konta Oszczędnościowe

Jeśli posiadasz konto bankowe, w którymkolwiek polskim banku, to możesz być pewny, że również masz dostęp do konta oszczędnościowego. Konto osobiste zwane często rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, to w praktyce dwa rachunki: jedno służące do bieżących transakcji płatniczych oraz drugie przeznaczone do gromadzenia oszczędności.

Ranking kont oszczędnościowych – maj 2024

Aby zachęcić klientów do oszczędzania i tym samym zostawieniem kapitału, którym bank może operować konta oszczędnościowe są oprocentowane. Wysokość takiego oprocentowania zależy od oferty banku, ale najczęściej jest tylko symboliczna. Najczęściej jest to wartość niewiele wyższa od aktualnej stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Nie zawsze jednak konto oszczędnościowe musi mieć niskie oprocentowanie. Najlepsze okazje możesz spotkać przy promocjach konto osobistych. Wówczas oprocentowanie takiego konta może być znacznie wyższe od standardowego, ale ograniczone jest zwykle okresem depozytu oraz jego wysokością. Niektóre banki ponadto wymagają od klientów dodatkowej aktywności na koncie, aby utrzymać promocyjne oprocentowanie. Promocyjne oferty oprocentowania dotyczą najczęściej tzw. nowych środków. Jest to nic innego jak środki wpłacone do banku po wyznaczonym w regulaminie terminie. W ten sposób banki starają się pozyskać nowy kapitał.

Lokaty Bankowe

Najbardziej tradycyjnym sposobem „radzenia sobie z nadmiarem gotówki” jest ulokowanie jej na lokacie bankowej. Jest to narzędzie finansowe znane już od wielu lat, dlatego możemy wybierać spośród wielu rodzajów lokat jak: terminowa, mobilna, strukturyzowana, automatyczna, progresywna, itd.

Ranking lokat bankowych – maj 2024 – najlepsze lokaty terminowe

Prawdopodobnie parametrem, na który najczęściej zwracasz uwagę wybierając lokatę jest wysokość oprocentowania. I bardzo dobrze, ale warto, abyś pamiętał, że sama wysokość oprocentowania nie jest gwarantem wysokiego zarobku na odsetkach. Mechanizm jest taki sam, jak w przypadku konto oszczędnościowych. Najważniejszymi parametrami oferty jest:

  • wysokość oprocentowania,
  • maksymalna kwota, jaka może być objęta oprocentowaniem,
  • maksymalny czas trwania lokaty.

Dopiero te dane pokażą nam, ile zarobimy na koniec kresu lokaty (kwota będzie pomniejszona o tzw. „podatek Belki”).

Na polskim rynku finansowym możesz znaleźć oferty lokat znanych polskich banków oraz pomiotów zagranicznych. Nie należy się ich bać. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy depozyty w nich złożone objęte są gwarancją polskiego odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku BFG twoje środki będą zabezpieczone w przypadku niewypłacalności banku do kwoty 100 000 EUR, a więc sporo! 🙂

Automatyczne Oszczędzanie

Trzecim zdobywającym co raz większe zainteresowanie sposobem na pomnażanie oszczędności w ramach samego konta bankowego jest tzw. „automatyczne oszczędzanie”. W zależności od baku usługi te maja różne nazwy. W ING jest to Smart Saver, w mBanku Moje Cele, w PKO BP Autooszczędzanie, a w Credit Agricole CASaver.

Na czym to polega? Ustawiając sobie dany przedział kwotowy i dokonując następnie płatności bank dolicza do niej niewielką sumę i odkłada ją za ciebie w formie oszczędności. To w skrócie. W zależności od banku brane są pod uwagę wypłaty z bankomatów, płatności kartą lub przelewy internetowe, albo wszystkie te typy transakcji. W niektórych bankach to ty możesz zdecydować, w jaki sposób naliczane będą oszczędzane kwoty. Może to być:

  • zaokrąglenie każdej transakcji do pełnej kwoty,
  • stały procent od transakcji,
  • stała kwota z podanego przedziału.

Nie wszystkie banki w ramach usługi autooszczędzania uruchamiają osobne rachunki. W zdecydowanej większości jednak tak jest. Wówczas mimo, że jest to osobny rachunek, to zasada jego działania jest niemal identyczna, jak w przypadku kont oszczędnościowych. Oprocentowaniem objęte są oszczędności do pewnej wysokości. Możemy je też wypłacać w zależności od potrzeb w każdej chwili. W zależności jednak od oferty mogą to być darmowe operacje lub obciążone niewielką opłatą (podobnie, jak w przypadku kont oszczędnościowych).

Ranking kont osobistych – maj 2024 – najlepsze konto bankowe

Sposób na oszczędzanie

Jak widzisz sposobów na oszczędzanie oraz zarabianie na odsetkach jest klika. Możesz wybrać dowolny lub skorzystać z wszystkich wymienionych, aby zwiększyć możliwy zysk do maksimum. Regularnie sprawdzaj też rankingi lokat, kont oszczędnościowych oraz samych kont osobistych, aby korzystać tylko z najkorzystniejszych ofert 🙂

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

700 zł +5,5% do 20 000 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2021

Warunki
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 130 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 250 zł za min. 3 płatności kartą o łącznej wartości 100 zł w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 300 zł za min. 2 000 zł wpływów z wynagrodzenia w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część