zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karty kredytowe - poradniki » Jak dostać kartę kredytową i która jest najlepsza? Jakie są wymogi?

Jak dostać kartę kredytową i która jest najlepsza? Jakie są wymogi?

28 sty 2021 Komentarze ok. 7 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Jak dostać kartę kredytową? Jakie są wymogi i czy każdy bank wyda nam taką kartę? Podpowiadamy, jak przygotować się do wnioskowanie o wydanie karty kredytowej i która będzie najlepsza do naszych potrzeb.

Jak dostać kartę kredytową?

jak dostać kartę

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jako produkt stricte kredytowy wymaga od nas, posiadania tzw. zdolności kredytowej oraz nieposzlakowanej historii kredytowej. Bank, aby zweryfikować nas jako potencjalnego użytkownika karty, któremu przyzna limit kredytowy do dowolnego wykorzystania sprawdza w takich dostępnych bazach jak np. BIK, czy KRD naszą historię finansową. Czy mieliśmy w przeszłości problemy ze spłatą jakiegoś zobowiązania, jak np. raty kredytu.

Ponadto na etapie wnioskowania o kartę kredytową powinniśmy zadeklarować swoje miesięczne dochody oraz staż w obecnym miejscu zatrudnienia, a w przypadku działalności gospodarczych miesięcznych przychód netto oraz okres funkcjonowania na rynku.

Niestety sama nasza deklaracja nie wystarczy. Do banku powinniśmy dostarczyć tzw. dokumenty dochodowe, potwierdzające nasz miesięczny dochód. Taki dokument powinniśmy otrzymać od naszych kadr. W przypadku działalności deklaracja naszego księgowego powinna być wystarczającym dowodem, aby potwierdzić naszą zdolność do przyznania limitu kredytowego na karcie.

W przypadku popularnych kart kredytowych Citibanku min. miesięczny dochód osoby fizycznej wynosi 1200 zł netto. Podobne oferty innych banków zakładają zbliżone wymogi. Wyjątkiem jest np. oferta Twisto, gdzie teoretycznie nie jest wymagany min. dochód, ale instytucja z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawdza bazy dłużników, aby zweryfikować historię kredytową potencjalnego klienta.

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest produktem kredytowym. Płacąc nią za zakupy powstaje zadłużenie na naszym limicie przyznanym przez bank. Zadłużenie to podlega oprocentowaniu. Jeśli będziemy zalegać ze spłatą karty należy liczyć się z kosztami odsetek. Jeśli jednak skorzystamy z tzw. okresu bezodsetkowego wówczas nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów poza spłatą dokładnie takiej kwoty, jaką wydaliśmy.

Najlepsze aktualne oferty kart kredytowych:

Citi Simplicity – to niegdyś prawdopodobnie najbardziej popularna karta kredytowa nad Wisłą, a do tego darmowa! Teoretycznie każdy legimitujący się stałym dochodem powyżej 1000 zł mógł sobie pozwolić na tzw. kredytówkę z logiem jednego z najbardziej rozpoznawanych banków na świecie – Citibank. Gdyby tego było mało, praktycznie przez cały rok karta dostępna była w promocjach z premiami i nagrodami o wartości min. 400 zł! Niestety ostatni rok pod znakiem pandemii nie był zbyt łaskawy dla wielu branż, w tym dla branży finansowej/bankowej.

Oferta karty Citi Simplicity w promocji powróciła dopiero w czerwcu zeszłego roku, ale już na zdecydowanie odmiennych warunkach. Największą rewolucją było wprowadzenie opłat dla nowych posiadaczy za utrzymanie karty! Już nie można było mówić o darmowym narzędziu płatniczym. Prowizja została ustawiona dosyć wysoko, ponieważ miesięcznie wynosi 12 zł. Na szczęście, jak przy większości produktów bankowych istnieje możliwość uniknięcia opłat za ich posiadanie. Aby Citibank nie naliczył opłaty za kartę wystarczy w każdym miesiącu wykonać nią transakcje o wartości min. 1000 zł. Co więcej, jeśli wyrobimy kartę w jednej z promocji, to przez pierwszy rok wartość tych transakcji musi przekroczyć jedynie 300 zł.

Jeśli mowa o promocjach to tutaj też zaszyły zmiany, ponieważ pierwsze edycje po przerwie oferowały nagrody i premie o wartości 200 zł – czyli połowa tego, do czego przyzwyczaiło nas Citi.


Citibank-BP Motokarta – potencjalni klienci Citibanku szybko dali do zrozumienia, że karta Simplicity w odświeżonej wersji nie spełnia ich oczekiwań. Tym bardziej, jeśli kartę chciał wyrobić tzw. okazjonalny użytkownik, który musiałby specjalnie pamiętać o wykonaniu wymaganych transakcji w miesiącu w celu uniknięcia opłaty.  Na szczęście w ofercie banku pojawiła się karta o tych samych możliwościach, jakie posiada Simplicity z tą różnicą, że jest zupełnie darmowa! Powstała we współpracy ze znaną, międzynarodową siecią stacji paliw – BP.

Ofercie oczywiście towarzyszy atrakcyjna promocja. A na czym polega? Płacąc nią co miesiąc za zakupy o wartości min. 500 zł, w tym 250 zł na stacjach BP, otrzymamy w każdym cyklu rozliczeniowym 20 zł zwrot. Łącznie możesz zarobić nawet 720 zł przez 3 lata!

Na tym nie kończą się korzyści wynikające z korzystania z tzw. Motokarty. Posiadając ją mamy dostęp do Programu Citi Specials z rabatami do nawet 50% u ponad 300 partnerów z takich branż jak turystyka, gastronomia, sport, rozrywka i szeroko rozumiane zakupy. Do tego samego programu mają dostęp posiadacze wszystkich kart kredytowych Citibanku.

Mastercard Standard mamBONUS – to podstawowa karta kredytowa Banku BNP Paribas. Koszt jej utrzymania uzależniony jest od miesięcznego obrotu. Nie zapłacimy nic, jeśli w miesiącu wydamy nią co najmniej 1000 zł. Jeśli będzie to mniej, ale co najmniej 500 zł to koszt wyniesie 4,5 zł. Jeśli będziemy tzw. biernym posiadaczem i nie wydamy w miesiącu przynajmniej tych 500 zł, to bank potrąci nam 9 zł tytułem utrzymania karty kredytowej. Jeśli wyrobimy sobie tę kartę w jednej z promocji to przez rok jej posiadania nie zapłacimy zupełnie nic.

Jak więc widać nie jest to na pewno propozycja dla osób, które kartę kredytową będą używać jedynie okazjonalnie (rezerwacja hotelu lub zakup biletów lotniczych). Jakimi zaletami może pochwalić się karta oferowana przez BNP Paribas? Analogicznie do programu korzyści Citibanku klienci BNP Paribas mogą skorzystać z programu mamBONUS. Uczestnicy programu poza tym, że mogą korzystać z dostępnych akcji rabatowych, to dokonując płatności kartą u partnerów programu zbierają specjalne punkty, które mogą przeznaczyć na kolejne zakupy.

TurboKARTA – to propozycja karty kredytowej od Santander Consumer Banku (nie mylić z Santander Bankiem Polska – dawnym BZ WBK). Przypadnie do gustu zwłaszcza klientom zmotoryzowanym. A to dlatego, że jako posiadacze TurboKARTY możemy korzystać z 1% zwrotu za paliwo oraz inne zakupy na stacjach paliw, 3% za płatności w restauracjach, pubach i kawiarniach oraz 5% za korzystanie z samodzielnych myjni samochodowyc

Koszt takiej karty to 6,90 zł miesięcznie, ale łatwo możemy spowodować, aby utrzymanie TurboKARTY było darmowe, jeśli miesięczny obrót nią wyniesie min. 1000 zł. Nie powinno to stanowić problemu, jeśli zechcemy korzystać z możliwości zwrotów J

Twisto – w ostatnim czasie wielką wręcz popularnością cieszy się karta Twisto. Jest to fintech rodem z Czech. Na polskim rynku większościowym udziałowcem jest ING Bank Śląski, co zapewnia instytucji pewne wsparcie finansowe oraz buduje jej reputację jako wiarygodnej firmy finansowej.

Twisto nie jest do końca kartą kredytową. Jest to narządzie płatnicze w formie fizycznej karty plastikowej lub karty wirtualnej, które posiada limit kredytowy oraz podobne zasady spłacania zadłużenia, jak w przypadku tradycyjnych kredytówek. Co na pewno odróżnia ten produkt to, że na etapie wnioskowania o niego nie musimy wykazywać żadnych dochodów! Należy jednak liczyć się z tym, że Twisto dla własnego bezpieczeństwa sprawdzi naszą historię zadłużenia.

Koszt utrzymania takiej karty w formie fizycznej to 9,99 zł miesięcznie. Przez pierwsze 3 miesiące posiadania jej nie zapłacimy nic, ale jeśli wybierzemy opcję karty wirtualnej wówczas będziemy cieszyć się zaletami Twisto cały czas za darmo.

Oferty kart kredytowych skrojone do naszych potrzeb

Jak widzimy dostępne oferty kredytówek zasadniczą nie różnią się od siebie w swoich parametrach, jak okres bezodsetkowy, czy oprocentowanie zadłużenia. Jeśli jednak przyjrzymy się ofertą to okaże się, że poszczególne karty dostosowane są do konkretnego kineta w zależności od jego aktywności. Inną kartę wybierzemy, jeśli sporo czasu spędzamy w trasie prowadząc samochód, inną kartę, jeśli często będziemy nią płacić za zakupy, a jeszcze inną jeśli nie planujemy dużej aktywności transakcyjnej.

Komentarze (0)

Visa Comfort
Visa Comfort
Utrzymanie karty

9,50 zł lub 0 zł za wydanie kartą min. 1000 zł w miesiącu

0-9,50 zł

Okres bezodsetkowy

54 dni

Oprocentowanie

8%

RRSO

Dla karty kredytowej Visa TurboKARTA oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu wskazana wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania 18,88% (RRSO) wyliczona została na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 07.04.2022.

Dla karty kredytowej TurboKARTA oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. dla limitu kredytowego w kwocie 5 000 zł (całkowita kwota kredytu), z oprocentowaniem zmiennym w wysokości 16,00%, wykorzystanego w całości w dniu zawarcia umowy przy pomocy transakcji bezgotówkowej, a następnie spłaconego w całości w terminie wskazanym na zestawieniu transakcji i operacji (zestawieniu transakcji płatniczych) jako termin spłaty kwoty minimalnej oraz zakładając, że w kolejnych okresach rozliczeniowych, po dokonaniu spłaty całości uprzednio wykorzystanego limitu, limit będzie ponownie wykorzystywany i spłacany analogicznie oraz przy założeniu, że Klient posiada kartę kredytową przez okres 12 miesięcy, z opłatą miesięczną za obsługę karty kredytowej – przy uwzględnieniu powyższych założeń – w kwocie 0,00 zł wyliczenia na dzień 07.04.2022 r. są następujące: całkowita kwota kredytu: 5 000,00 zł; całkowita kwota do zapłaty: 5 000,00 zł; całkowity koszt kredytu: 0,00 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00%.

18,88%

Czy premia?

brak

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część