Zarówno rząd, jak i analitycy spodziewali się wyższej inflacji w styczniu oraz utrzymującej tendencję zwyżkową w lutym. Jednak wartości ogłoszone przez GUS o 17,2 proc. inflacji są niższe od spodziewanych 17,6 proc.
Eksperci spodziewają się jeszcze utrzymującej się inflacji w lutym i stopniowego spowolnienia jej dynamiki od marca. Niektórzy już prognozują pojawienie się wkrótce jednocyfrowej inflacji.
Premier Mateusz Morawiecki tłumacząc zachowanie inflacji wskazuje, że jej odbicie może być spowodowane wygaśnięciem rządowej tarczy antyinflacyjnej, która jeszcze obowiązywała do końca zeszłego roku:
„Jestem spokojny, że od kwietnia, maja, czerwca, tak jak zapowiadałem, tak jak pokazują to dane Narodowego Banku Polskiego, inflacja będzie w trendzie spadającym” – M.Morawiecki
Jedną z najważniejszych zmian w opodatkowaniu jest powrót do 23 proc. stawki VAT na paliwa. Podwyższone ceny za paliwo muszą przełożyć się na wycenę finalnych produktów i usług.
Rada Polityki Pieniężnej z początkiem lutego podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – 6,75 proc. To już piąty raz, kiedy organ NBP nie zdecydował się na zmianę obowiązującej stopy procentowej.
1000 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.
Od 01.11.2022
1000 zł
Łatwy