zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Gdzie warto założyć konto bankowe przez wzięciem kredytu?

Gdzie warto założyć konto bankowe przez wzięciem kredytu?

20 lut 2023 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Kredyt to zazwyczaj zobowiązanie długoterminowe. Często możemy się spotkać z sytuacją, w której bank w zamian za skorzystanie z oferty innego swojego produktu może skalkulować dla nas kredyt na korzystniejszych warunkach. Najczęściej takim produktem bywa konto osobiste.

Czy jeśli ma się konto w danym banku, można liczyć na bardziej korzystne warunki kredytowania

Zdecydowanie tzw. „oferty łączone” są korzystniejsze od tych, gdzie korzystamy jedynie z kredytu. Banki mogą oferować nam też inne swoje produkty finansowe, jak różnego rodzaju ubezpieczenia, inwestycje, karty kredytowe, czy właśnie konta bankowe. Skorzystanie z dodatkowych ofert banku powinno skutkować na przedstawieniu przez bank korzystniejszej propozycji kredytu

Gdzie założyć konto i wziąć kredyt?

Wybór banku, w którym warto założyć konto przed wzięciem kredytu, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze banku dla oferty łączonej (kredyt + konto osobiste):

  1. Oprocentowanie kredytu – warto porównać oferty różnych banków pod kątem oprocentowania kredytów, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie.
  2. Opłaty – warto również zwrócić uwagę na opłaty związane z korzystaniem z konta oraz obsługą kredytu i innymi usługami bankowymi. Warto porównać różne oferty, aby wybrać bank z najkorzystniejszymi opłatami.
  3. Dostępność bankomatów/wpłatomatów – warto wybrać bank, który posiada rozbudowaną sieć bankomatów oraz wpłatomatów, aby uniknąć opłat za korzystanie z urządzeń innych banków.
  4. Obsługa klienta – fachowa pomoc wykwalifikowanego doradcy bankowego powinna mieć dla nas duże znaczenie, zwłaszcza jeśli wiążemy się z danym bankiem poprzez kredyt. Dobra obsługa klienta powinna charakteryzować się np. krótkim czasem oczekiwania na połączenie z konsultantem, łatwym dostępem do pomocy technicznej i dobrym poziomem obsługi w zakresie posiadanych produktów i usług bankowych.
  5. Promocje – warto sprawdzić, czy bank oferuje jakieś promocje dla nowych klientów, np. zwrot części kosztów kredytu, zwrot części opłat lub inne korzyści.

Przy wyborze banku, w którym planujemy założyć konto osobiste warto także zwrócić uwagę na jego reputację i oceny wśród dotychczasowych klientów. Można to zrobić poprzez czytanie opinii na forach internetowych, w serwisach z rankingami banków/kont osobistych, lub rozmowę z innymi osobami, które korzystają z usług danego banku.

Kiedy konto bankowe jest wymagane przy kredycie?

Banki często wymagają posiadania konta (lub innego produktu bankowego/finansowego) w danym banku jako warunek udzielenia kredytu lub oferują korzystniejsze warunki kredytowania. Przeglądając rankingi i porównywarki poświęcone kredytom często możemy zaobserwować, że jedną z możliwych opcji do zaznaczenia, czy interesują nas tzw. „oferty wiązane”.

Łatwiejsze spłaty kredytu

Posiadanie konta w banku, w którym bierzemy kredyt, może ułatwić zarządzanie spłatą kredytu, ponieważ pieniądze z rat kredytowych mogą być pobierane bezpośrednio z konta bankowego. W przypadku regularnych spłat rat kredytu, można ustawić stałe zlecenie przelewu lub polecenia zapłaty, dzięki czemu bank automatycznie będzie dokonywał odpowiadających kwot wpłat w określonych terminach. Pozwala to uniknięcia sytuacji, w której omyłkowo nie dokonamy spłaty rat w terminie.

Konsekwencje braku spłaty rat kredytu w terminie

Warto pamiętać, że jeśli nie spłacimy rat kredytu zgodnie z harmonogramem spłat może to prowadzić do narastania odsetek oraz zwiększenia kosztów całego kredytu, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank.

Skutki zerwania umowy kredytowej przez bank mogą być dla nas bardzo poważne. Bank ma prawo żądać od nas natychmiastowej spłaty całej kwoty kredytu wraz z odsetkami i kosztami zwrotu. Jeśli nie będziemy w stanie spłacić tego zobowiązania, bank może podjąć kroki prawne w celu odzyskania długu, na przykład skierować sprawę do sądu, co może skutkować egzekucjami komorniczymi, zajęciem rachunków bankowych, a nawet zajęciem i sprzedażą nieruchomości.

Ponadto, zerwanie umowy kredytowej przez bank będzie miało negatywny wpływ na historię kredytową. Z całą pewności taki wpis w historii kredytowej utrudni uzyskanie w przyszłości nowego kredytu lub pożyczki w większości instytucji finansowych zajmujących się pożyczaniem pieniędzy.

Analiza konta bankowego

Jednak, przed założeniem konta w banku, w którym bierzemy kredyt, warto dokładnie przeanalizować ofertę i koszty związane z takim rozwiązaniem, aby upewnić się, że jest ono korzystne dla nas i naszej sytuacji finansowej. Warto także sprawdzić oferty innych banków, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszą opcję dla siebie.

Nie przegap

Przeczytaj też: Co zrobić, jeśli czujemy się nieuczciwie potraktowani przez bank?

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia rachunku bankowego?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

950 zł +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
  • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za Konto dla dziecka
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część