zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Dzielenie rachunków, a prośba o przelew – jak wyglądają te usługi w praktyce?

Dzielenie rachunków, a prośba o przelew - jak wyglądają te usługi w praktyce?

16 lip 2021 Komentarze ok. 5 minut czytania 4.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Dzielenie się rachunkiem ze znajomymi podczas wspólnych wyjść jest dosyć często spotykaną sytuacją. Niestety z tego powodu równie często dochodzi do niepotrzebnych nieporozumień, a nawet pretensji. Wprowadzane właśnie usługi płatnicze mają temu zaradzić.

Dzielenie rachunków, a prośba o przelew.

Jak podzielić rachunek w restauracji?

Każdemu z nas przynajmniej raz przydarzyła się sytuacja, w której wspólne wyjście ze znajomymi do restauracji, czy klubu kończyło się wspólnym rachunkiem za spożyte dania i napoje. Co w takiej sytuacji zrobić? Do tej pory do wyboru zwykle mieliśmy dwa scenariusze: albo prosiliśmy kelnera, czy kasjera o podzielenie rachunku, co zwykle oznaczało dla niego więcej pracy, albo decydowaliśmy się pokryć całość kosztów i prosiliśmy znajomych o przelewy zwrotne za swoje części rachunku. Ta druga strategia na pewno była szybsza i łatwiejsza, ale niestety wiązała się niekiedy z koniecznością upominania się „o swoje”. Aby zaradzić wielu nieprzyjemnym sytuacjom niektóre fintechy oraz banki zaczęły wprowadzać usługę dzielenia bieżących rachunków oraz prośby o przelew.

Na czym polega dzielenie rachunku w bankowości?

Aby skorzystać z możliwości dzielenia rachunku np. w powyższej sytuacji powinniśmy posiadać konto w banku, który oferuje taką usługę oraz nasi znajomi także powinni być wyposażeni w takie konto. Przed dokonaniem płatności wybieramy z listy znajomych, z którymi chcemy podzielić rachunek, a następnie wpisujemy kwotę rachunku. Kwota zostanie automatycznie podzielona na równe części, ale przed zaakceptowaniem możemy jeszcze edytować poszczególne kwoty (np. jeśli ktoś zamówił droższe lub tańsze produkty). Na ten moment usługa dostępna jest w ING Banku Śląskim oraz Getin Banku.

Czym jest prośba o przelew?

Funkcja polegająca na możliwości wysłania prośby o przelew doskonale sprawdzi się w opisanym powyżej przykładzie. Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym uregulowaniu rachunku możemy samodzielnie zapłacić całą kwotę, a następnie za pomocą aplikacji mobilnej naszego banku wysłać do naszych znajomych prośbę o przelew, czyli uregulowanie swojej części rachunku. Warunkiem jest to, aby znajomi, których chcemy „wezwać do zapłaty” posiadali konta w bankach obsługujących tę usługę oraz aktywowanego BLIKa. Na razie taką opcję posiada ING Bank Śląski, mBank oraz Getin Bank.

Wysłana prośba aktywna jest u adresata maksymalnie 72 godziny od jej otrzymania. Może on ją rozpatrzyć pozytywnie, lub zlekceważyć, czy nawet odrzucić. Maksymalna kwota przelewu, o jaki możemy poprosić to 500 zł. Taka funkcja przyda nam się nie tylko podczas wspólnych wypadów na miasto. Możemy taką prośbę wysłać do kogoś jeśli potrzebujemy pożyczyć trochę gotówki (np. jeśli rodzice zapomnieli o uregulowaniu kieszonkowego :P)

Dzielenie rachunku w Revolut

Revolut prawdziwie zrewolucjonizował dokonywanie płatności w obcych walutach. Dzięki działaniu na zasadzie przedpłaconej karty wielowalutowej płacenie za granicą jeszcze nigdy nie było tak łatwe i tanie. Posiadając konto Revolut zasilamy je środkami w złotówkach. Następnie płacąc za granicą karta rozpoznaje obowiązującą walutę i dynamicznie przewalutuje kwotę transakcji bez dodatkowych opłat stosując międzybankowe kursy wymiany.

Jeśli chcemy podczas dokonywania płatności np. za zjedzony obiad ze znajomymi podczas wakacji w Grecji, czy Hiszpanii podzielić rachunek to jest to jak najbardziej możliwe w obcych walutach. Podczas transakcji klikamy „Podziel rachunek”. Oczywiście możemy edytować poszczególne części lub pozwolić aplikacji podzielić całą kwotę na równe części. Znajomi po otrzymaniu prośby o zapłatę mogą ją od razu zaakceptować, a środki natychmiast znajdą się na naszym koncie. Co ciekawe, jeśli któryś ze znajomych odrzuci wezwanie, to może nawet podać powód 🙂 Oczywiście przedstawiony przykład wymaga, aby wszyscy uczestnicy „biesiady” posiadali konta oraz aplikacje Revolut.

Dzielenie rachunku w Twisto

Od niedawna sporą popularnością cieszy się fintech rodem z Czech – Twisto. Jeszcze do niedawna jednym z głównych udziałowców Twisto dobrze znany Polakom ING Bank Śląski. Widząc jego potencjał zdobywający coraz większą popularność fintech przejął australijski gigant branży finansowej ZIP. Twisto jest pewnego rodzaju kartą kredytową z kredytem odnawialnym oraz możliwością dokonywania płatności w różnych walutach bez prowizji, a z korzystnym kursem MasterCard.

Funkcja dzielenia rachunku (Twisto Split) odbywa się analogicznie, jak w przypadku banków. Dokonujemy transakcji i w aplikacji klikamy przycisk „Podziel rachunek”. Jeśli nasi znajomi również posiadają Twisto oraz zainstalowaną aplikację, wówczas otrzymają takie powiadomienie w aplikacji mobilnej lub mailowo. Jeśli jeszcze nie są klientami Twisto, to wówczas otrzymają takie powiadomienie sms-em. Wezewanie będzie aktywne przez 7 dni, jeśli ktoś do tego czasu nie ureguluje płatności, wówczas wróci ona do nas.

Dzielenie rachunku w Google Pay oraz Apple Pay

Usługa dzielenia rachunków z innymi osobami jest wciąż w fazie testowania przez banki oraz inne podmioty oferujące rozwiązania płatnicze. Niedawno do tego grona dołączyły jedne z największych koncernów technologicznych: Google oraz Apple. Prawdopodobnie niedługo do tych dwóch gigantów dołączą kolejne firmy z popularnymi systemami płatności, jak chociażby Samsung. Funkcje dzielenia się rachunkami będą dostępne wyłącznie gronie użytkowników produktów jednej z tych firm.  Prawdopodobnie nie ma co liczyć korzystanie z tej usługi pomiędzy użytkownikami Google Pay, Apple Pay, czy Samsung Pay.

Nie przegap

Komentarze (0)

Twisto
Twisto
Utrzymanie karty

9,99 zł za fizyczną kartę (3 miesiące za 0 zł lub 0 zł za kartę wirtualną

0-9,99 zł

Okres bezodsetkowy

45 dni

Oprocentowanie

4,50 zł za każde 100 zł

RRSO

Reprezentatywny przykład dla produktu kredyt konsumencki – limitu kredytowego udzielonego na podstawie Umowy Twisto Kredyt: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 67,15 %, całkowita kwota kredytu 1 500 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 254,84 zł (w tym prowizja 254,84 zł, odsetki kapitałowe 0 zł), całkowita kwota do spłaty 1 754,84 zł, okres obowiązywania Umowy Twisto Kredyt – 121 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.4.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

67,15%

Czy premia?

brak

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część