PayPal to jeden z najdłużej działających serwisów, który umożliwia użytkownikom dokonywanie internetowych płatności. Działa na zasadzie elektronicznego portfela, do którego można przypisać kartę płatniczą. UOKiK ustalił, że w umowach z polskimi klientami spółka PayPal Europe zawarła niedozwoloną klauzulę modyfikacyjną. Na jej podstawie wprowadziła jednostronnie nowe opłaty i podwyżki dotychczasowych. Chodzi między innymi o tzw. opłatę za brak aktywności.
Prezes UOKiK wydał wobec podmiotu dwie decyzje zobowiązujące. W pierwszej z nich za abuzywne uznała postanowienie stosowane w umowach od 11 grudnia 2019 roku. Mówi ono o tym, że podmiot „…może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w niniejszej Umowie z Użytkownikiem oraz w innych dokumentach”.
Druga z decyzji dotyczy sposobu przekazywania przez spółkę klientom informacji o zmianach.
„Konsumenci nie powinni być zaskakiwani zmianami w umowach. Zwłaszcza kiedy te zmiany wiążą się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. W przypadku usług płatniczych ponoszone przez konsumentów opłaty są jednym z podstawowych czynników warunkujących realizację transakcji. Postanowienia pozwalające na zmianę parametrów umowy są dozwolone, ale powinny być precyzyjne. Powinny umożliwiać konsumentowi przewidzenie zmian kosztów czy zakresu usług już na etapie podpisywania kontraktu. Klauzula mówiąca o tym, że spółka „…może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w (…) umowie” dawała przedsiębiorcy pełną dowolność, a konsumentów narażała na przykre niespodzianki, w tym te natury finansowej” – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W ramach uzgodnionej rekompensaty polscy użytkownicy PayPal otrzymają zwrot w wysokości 150 proc. opłat pobranych w czasie, w którym obowiązywały postanowienia umowne zakwestionowane przez prezesa UOKiK. Dodatkowo uzyskają okresową obniżkę kursu wymiany walut w serwisie.
PayPal wobec klientów ma również nie stosować już wyżej wymienionych praktyk. Decyzje nie są prawomocne. Powyższe działania mają nastąpić do 10 miesięcy po ich uprawomocnieniu się.
1460 zł
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.06.2023.
Od 01.06.2023
do 1460 zł
Łatwy