Podczas prezentacji wielokrotnie pojawiał się rok 2035. To właśnie w nim ma dojść do realizacji większości założonych w strategii celów. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że chce, by do tego roku już 20 mln Polaków korzystało z tożsamości cyfrowej. Od tego terminu również 100% projektów IT o publicznym zastosowaniu ma być realizowana zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa.
„Sfera technologii cyfrowych jest kluczowym polem nasilającej się rywalizacji geopolitycznej, a inwestycje w tej dziedzinie pośrednio lub bezpośrednio przekładają się na poziom bezpieczeństwa państwa. Przed Polską realizacja kluczowych celów na najbliższą dekadę. Cele te muszą uwzględniać między innymi zmieniający się krajobraz bezpieczeństwa państwa i środowiska międzynarodowego, aktualne trendy i wyzwania w obszarze technologii i jej regulacji, a także specyfikę polskiego społeczeństwa i gospodarki. Polskie ambicje i działania wpisują się w kontekst zauważalnego w ostatnich latach wzrostu znaczenia cyfryzacji na liście priorytetów Unii Europejskiej. Nasz plan na najbliższe 10 lat jest ambitny i obejmuje każdy element funkcjonowania Państwa, życie obywatela oraz działania przedsiębiorstwa” – powiedział Gawkowski.
Do 2035 roku również wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne będą to robić w sposób elektroniczny. Także wszystkie kluczowe e-usługi mają być realizowane w aplikacji mObywatel. Wszystkie jednostki administracji publicznej mają realizować e-płatności. Zwiększy się również dostęp do narzędzi sztucznej inteligencji. Na stronach rządowych systemy AI mają doradzać obywatelom. Strategia zakłada, że w 2035 roku 85 proc. obywateli będzie miało kompetencje cyfrowe na poziomie podstawowym.
Od 2035 roku na cyfryzację ma być przeznaczanych 5% PKB.
Tablet Lenovo M11
W promocji może wziąć udział osoba nieposiadająca co najmniej od 01.09.2023 w Citibanku żadnej głównej karty kredytowej.
od 01.09.2023
Tablet + 300 zł
Łatwy