Podatek bankowy jest płacony przez banki jako procent posiadanych przez nie aktywów. Celem jego istnienia jest odzyskanie przez państwo funduszy przeznaczonych na ratowanie sektora bankowego w czasie finansowego kryzysu. Wprowadzenie go w Polsce w 2016 roku miało na celu również zwiększenie dochodów budżetowych. Dzięki temu możliwe było zrealizowanie programu „Rodzina 500 Plus”.
Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się na temat przyszłości podatku bankowego w Polsce. Podkreślił, że jest on ważnym źródłem wpływów do budżetu państwa i z tego powodu nie ma mowy o jego likwidacji. Domański podkreślił, że obecnie banki osiągają rekordowe zyski. Wyraził natomiast zaniepokojenie faktem, że ich głównym źródłem są przychody odsetkowe.
Minister podkreślił, że resort finansów jest otwarty na rozmowy dotyczące kształtu podatku bankowego. By zmiana była jednak możliwa, na jej skutek nie mogą spaść wpływy budżetowe z tego tytułu.
Inna sytuacja dotyczy tzw. podatku Belki. Minister finansów podkreśla, że jego ewentualne zmniejszenie nie będzie stanowić dla budżetu wysokiego kosztu. Dlatego minister finansów opowiada się za tym rozwiązaniem w przyszłym roku.
740 zł +8%
Osoby nieposiadające konta osobistego Alior Banku, walutowego, Karty Kibica od przynajmniej 3 lat.
3 lata
740 zł
Łatwy