zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » 5 największych przeszkód, żeby skorzystać z promocji. Q&A – odpowiadamy na Wasze pytania!

5 największych przeszkód, żeby skorzystać z promocji. Q&A - odpowiadamy na Wasze pytania!

22 wrz 2022 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Czy jestem nowym klientem?

Często zdarza się, że aplikując o konto, czy kartę kredytową nie mamy pewności, czy jesteśmy dla banku nowym klientem. Jeśli wiemy, że mieliśmy produkt bankowy w tym samym banku, ale nie pamiętamy, kiedy to było i jak dawno temu zrezygnowaliśmy z tego produktu to najlepszy rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z infolinią banku. Możemy też pofatygować się do najbliższej placówki danego banku lub też zalogować się do bankowości online, ponieważ rozwiązując umowę z bankiem o prowadzenie rachunku wciąż powinniśmy mieć do niej dostęp. Jednak jeśli nie pamiętamy kiedy posiadaliśmy dany produkt bankowy i kiedy z niego zrezygnowaliśmy to jest wysoce prawdopodobne, że nie będziemy pamiętali loginu oraz hasła do zalogowania się z bankowości internetowej.

Jeśli już nam się uda ustalić, kiedy posiadaliśmy dany produkt bankowy oraz kiedy rozwiązaliśmy z bankiem umowę o jego prowadzenie to powinniśmy zerknąć do regulaminu promocji, w której chcielibyśmy wziąć udział. Zwykle na samym początku regulaminu przed opisem kroków, jakie należy spełnić, aby zdobyć nagrodę organizator wskazuje, kto może skorzystać z oferty. Często osobny akapit opisuje osobę, która może zostać uczestnikiem promocji oraz osobny akapit opisujący osobę, która może wnioskować o produkt, ale z promocyjnej akcji będzie wyłączona. Należy bacznie zwrócić uwagę na karencję, to znaczy datę wskazaną jako graniczną dla posiadania wskazanego produktu bankowego.

Jak zapamiętać wszystkie warunki promocji?

Warunki jakie należy spełnić dla zdobycia premii za skorzystanie z produktu bankowego nie są jednakowe dla wszystkich ofert. Jeśli chodzi o promocje kont osobistych to wśród warunków aktywności najczęściej możemy znaleźć wymóg zapewnienia wpływów na konto lub wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych. Im większa pula nagród do zdobycia tym spodziewana ilość oraz poziom trudności warunków aktywności będzie większa.

Jeśli mamy problem z zapamiętaniem wszystkich wymaganych czynności do wykonania w danej promocji to warto ustawić sobie przypomnienia w kalendarzu. Ponieważ warunki aktywności zwykle należy spełniać przez klika miesięcy od uruchomienia produktu to może się okazać, że w gąszczu codziennych spraw pominiemy, którąś z istotnych dla przyznania premii aktywności.

Dobrym rozwiązaniem będzie jeśli już na początku nowego miesiąca zapewnimy wpływy na konto promocyjne przelewając wymaganą ilość środków z innego konta, ale w innym banku. Jeśli promocyjne konto jest naszym podstawowym to warunek ten prawdopodobnie i tak zostanie spełniony poprzez wpływy wynagrodzenia lub innych regularnych świadczeń. Posiadając zasilony rachunek skorzystajmy z promocyjnego konta do płatności za codzienne zakupy, aby w ten sposób spełnić warunek bezgotówkowych transakcji. Zwykle nie jest wymagana określona wartość tych transakcji, a jedynie ilość. Mogą to być transakcje kartą płatniczą, BLIKiem lub jedną z metod zbliżeniowych przy użyciu urządzenia z modułem NFC.

Czy bank pozwoli zrezygnować z produktu po odebraniu premii?

Żaden regulamin promocji bankowej nie przewiduje konieczności korzystania z produktu bankowego po odebraniu całości premii. W każdym momencie trwania promocji możemy zrezygnować z konta bankowego, czy karty kredytowej lub produktu depozytowego bez żadnych konsekwencji. Jedynym negatywnym rezultatem będzie utrata możliwości zdobycia nagrody. Niekiedy w regulaminie promocji możemy znaleźć zapis mówiący wprost, że do odebrania całości premii wymagane jest posiadanie wciąż aktywnego, otwartego w ramach promocji produktu oraz niewycofywanie zgód marketingowych wyrażonych na etapie składania wniosku.

Po odebraniu premii, jeśli stwierdzimy, że produkt bankowy otwarty w promocji nie spełnia naszych oczekiwań lub po prostu jest nam zbędny to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z bankiem rozwiązać umowę o jego prowadzenie. W zależności od banku możemy to zrobić na kilka sposobów:

  • Bankowość online lub aplikacja mobilna – wchodząc w ustawienia konta możemy samodzielnie złożyć dyspozycję do zamknięcia rachunku;
  • Placówka bankowa – najbardziej pewna metoda zakończenia relacji z bankiem, ponieważ pracownik banku na miejscu przyjmuje od nas deklarację zamknięcia produktu, a na dowód wręcza nam wydrukowane potwierdzenie złożenia dyspozycji;
  • Infolinia – rozwiązanie umowy z bankiem możliwe jest również za pośrednictwem rozmowy telefonicznej z konsultantem banku;
  • Listownie – forma pisemna jak najbardziej jest honorowana przez banki. Jeśli wybierzemy tę metodę na pewno warto wysłać wypowiedzenie listem poleconym. Dzięki temu otrzymamy potwierdzenie nadania listu oraz następnie potwierdzenie odebrania jej przez adresata.

Oczywiście przed zamknięciem konta warto wydać otrzymaną premię lub przelać ją na inne konto bankowe.

Czy mogę posiadać kilka kont osobistych?

Z prawnego oraz organizacyjnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy byli posiadaczami kliku kont w różnych bankach. Nie wyklucza to nas tym bardziej z uczestnictwa w promocjach bankowych. Posiadanie kilku rachunków bankowych może się nawet okazać przydatne do spełnienia warunku aktywności polegającego na zapewnieniu wpływów na promocyjne konto. Wystarczy przelać wymaganą kwotę z jednego rachunku na drugi (koniecznie w dwóch różnych bankach!). Banki nie będą przyglądały się faktowi, że jesteśmy właścicielem obu rachunków.

Posiadanie wielu rachunków bankowych niesie też ze sobą pewne ryzyko zwłaszcza jeśli nie są one bezwarunkowo darmowe w ich utrzymaniu. Zdecydowana większość ofert kont osobistych przewiduje opłaty zarówno za utrzymanie samego rachunku bankowego, jak i karty płatniczej, która jest de facto osobnym produktem bankowym. Oczywiście można uniknąć tych opłat, ale banki wymagają od nas spełnienie pokreślonej minimalnej aktywności w ciągu miesiąca. Im więcej rachunków mamy aktywnych tym, o większej ilości aktywności będziemy usieli pamiętać, aby uniknąć opłat za ich prowadzenie.

Jak skorzystać z promocji karty kredytowej?

Aby skorzystać z promocji karty kredytowej należy wykazać się przed bankiem zdolnością kredytową. Jest tak dlatego, ponieważ w przeciwieństwie do konta osobistego karta kredytowa jest produktem stricte kredytowym. Bank zgadzając się na wydanie nam karty kredytowej przyznaje nam limit kredytowy, z którego możemy korzystać, aby następnie spłacić powstałe zadłużenie. Zanim jednak to zrobi to sprawdzi naszą historię kredytową w dostępnych bazach dłużników, a my będziemy musieli dostarczyć tzw. dokumenty dochodowe to znaczy potwierdzić, że posiadamy stałe źródło dochodu.

Większość warunków aktywności w przypadku promocji kart kredytowych polega na wykonywaniu nią transakcji. Nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, jeśli powstałe zadłużenie spłacimy w trakcie trwania tzw. okresu bezodestkowego. Jego długoś jest różna w zależności od banku, ale zwykle wynosi nieco ponad miesiąc. Jeśli spłacimy zadłużenie przed jego upływem to nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Oddamy tyle samo, ile wydaliśmy na zakupy. Jeśli przekroczymy okres bezodestkowy wówczas zadłużenie zostanie rozłożone na raty z naliczonymi odsetkami.

Zatem jak widzimy z promocji konta osobistego teoretycznie może skorzystać każdy, kto posiada adres zamieszkania w Polsce oraz status nowego klienta, a w przypadku promocji kart kredytowych musimy jeszcze uzyskać pozytywną opinię banku w zakresie zdolności kredytowej.

Podsumowanie

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące opisywanych przez nas promocji bankowych to śmiało piszcie. Postaramy się wytłumaczyć wszystkie szczegóły związane z promocyjnymi ofertami.

Nie przegap

Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Przeczytaj też: Jak zrezygnować z karty płatniczej?


Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowe utrzymanie rachunku.

0 zł

Utrzymanie karty

10 zł / lub 0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł w miesiącu.

0-10 zł

Wypłata z bankomatów obcych

10 zł każdorazowo;

25 zł miesięcznie za pakiet darmowych wypłat gotówki w kraju i za granicą.

10 zł

Czy premia?
  • 150 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi, weryfikacją behawioralną i wydanie bezgotówkowo min. 1000 zł;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta;
  • 150 zł za min. 3 transakcje BLIKIEM w internecie, zapewnienie min. 1000 zł w pływów w dowolnych 3 miesiącach i założenie Celu Oszczędnościowego, na którym odłożysz min. 300 zł.

(czytaj więcej)

500 zł + 5,5% do 200 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część