Po co banki wydają karty do kont, skoro płatności za codzienne zakupy coraz częściej wykonujemy cyfrowo za pomocą telefonu lub innych urządzeń mobilnych wyposażonych w moduły NFC? Karta płatnicza do konta choć jest przypisana do wskazanego rachunku to jest traktowana jako oddzielny produkt bankowy, za którego obsługę pobierana jest miesięczna opłata. W ten sposób choć banki reklamują darmowe konta osobiste mogą zarabiać na niewielkich, ale licznych prowizjach za miesięczną obsługę kart.
W przypadku większości promocji kont osobistych jednym z najważniejszych warunków do spełnienia obok rzecz jasna otwarcia konta osobistego i wyrażenia zgód marketingowych jest wyrobienie fizycznej karty płatniczej do rachunku. Karta bankomatowa będzie nam potrzebna jeszcze na późniejszym etapie promocji, ponieważ jednym z wymogów aktywności często jest korzystanie z karty płatniczej przy zakupach. Na szczęście ten trend trochę się zmienia, ponieważ alternatywnie do płatności kartą często możemy wykonać płatność BLIKiem, aby bank zaliczył nam taką aktywność.
Choć tabele opłat i prowizji w większości banków przewidują niewielkie miesięczne opłaty za utrzymanie kart debetowych to możemy zostać z nich zwolnieni, jeśli w danym miesiącu rozliczeniowym wykażemy się wymaganą w tym celu aktywnością. Najczęściej sprowadza się to do wykonania kliku operacji kartą lub wydaniem w ten sposób wskazanej minimalnej kwoty w miesiącu.
Wysokość potencjalnych oszczędności wynikających z rezygnacji z fizycznych kart bankomatowych uzależniona jest na pewno od ilości posiadanych przez na kont osobistych. Im więcej tych kont oraz kart mamy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie uda nam się każdą z nich wykonać wymaganych aktywności w miesiącu, aby uniknąć opłaty. Możemy zatem liczyć, że posiadając kilka kont osobistych i kart oraz przyjmując, że średnia prowizja za kartę wynosi 5 zł miesięcznie to możemy w ten sposób uniknąć nawet kilkaset złotych rocznie.
Jak już wcześniej zauważaliśmy coraz więcej osób korzysta z płatności zbliżeniowych telefonem, czy zegarkiem. Niestety nie każdy model urządzenia musi być wyposażony w wymagany do tego moduł NFC. Na szczęście w momencie pojawienia się popularnego BLIKa wymagania sprzętowe nie stanowią już takiej bariery. Wystarczy dowolny smartfon z zainstalowaną aplikacją mobilną.
Już na etapie wnioskowania o konto możemy wybrać wirtualną kartę do konta. Niektóre nowoczesne banki, czy fintechy z założenia zakładają, że większość ich klientów będzie korzystała z kart w wersji wirtualnej. Mogłoby się wydawać, że w niektórych przypadkach fizyczna karta płatnicza wciąż będzie niezastąpiona, ponieważ część dostawców usług wymaga podpięcie płatności pod naszą kartę. Dotyczy to przede wszystkim rozliczeń w modelu subskrypcyjnym. Nasz szczęście wirtualna karta podobnie, jak jej fizyczny odpowiednik również posiada:
Korzystanie z konta osobistego jest obecnie w pełni możliwe bez posiadania fizycznej karty płatniczej. Posiadając odpowiednie urządzenie oraz oprogramowanie bez problemu zapłacimy za zakupy i usługi zarówno w internecie, jak i sklepach stacjonarnych. Jeśli posiadamy klika kont w różnych bankach to jednak mimo wszystko warto posiadać przynajmniej jedną kartę płatniczą fizycznie. W przypadku utraty telefonu warto posiadać alternatywę w postaci tradycyjnego plastiku.
Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?
Przeczytaj też: Jak zrezygnować z karty płatniczej?
Bezwarunkowo darmowy rachunek
0 zł
Bezwarunkowo darmowa karta
0 zł
0-6 zł
7,6% do 25 tys. zł