Nadal jednak większość obywateli Polski nie posiada zobowiązań finansowych. Taki status zadeklarowało 63% badanych. Wśród nich odznacza się przewaga kobiet – 65% z nich nie posiada kredytu lub pożyczki. Biorąc pod uwagę kryterium wieku zadłużenie Polaków to termin, który w największym stopniu nie dotyczy najmłodszych (75% z grupy w wieku 18-24 lata) oraz najstarszych (74% spośród osób powyżej 55 lat).
Ponad jedna trzecia Polaków (37%) posiada zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub pożyczki. Sytuacja ta dotyczy zazwyczaj osób w średnim wieku. Co piąta osoba w wieku pomiędzy 35-44 lat posiada kredyt hipoteczny (dokładnie 21%). Nieco mniej osób w tym wieku deklaruje obciążenie kredytem konsumenckim (18%).
Dla większości zadłużonych raty kredytów są mniejsze niż 20% ich wynagrodzenia. Tak zadeklarowało 64% badanych. Również z tego powodu większość kredytobiorców nie ma problemów ze spłatą zobowiązań. W terminie reguluje je 76% respondentów. W przypadku 16% zadłużonych raty pochłaniają ponad jedną trzecią dochodów.
To w przyszłości może spowodować problemy z terminowym regulowaniem rat kredytowych. Niezależnie od tego w badaniu aż 91% Polaków zadeklarowało, że zawsze trzeba spłacać swoje zobowiązania. Nie powinno się ich zaciągać w sytuacji, w której brak jest pewności co do możliwości terminowej spłaty.
Badanie przeprowadził panel Ariadna. Wykonano je w listopadzie 2024 roku metodą CAWI. Próba badawcza liczyła 1109 osób w wieku od 18 lat.
740 zł +8%
Osoby nieposiadające konta osobistego Alior Banku, walutowego, Karty Kibica od przynajmniej 3 lat.
3 lata
740 zł
Łatwy