zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Fotowoltaika – jakie korzyści płyną z takiej inwestycji?

Fotowoltaika – jakie korzyści płyną z takiej inwestycji?

27 lis 2020 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Fotowoltaika – jakie korzyści może nam przynieść inwestycja w to jedno z najpopularniejszych obecnie źródeł energii odnawialnej? Czy faktycznie ta technologia zarezerwowana jest tylko dla najbogatszych? Sprawdź, jak zainwestować w panele słoneczne i jak na tym zyskać!

Fotowoltaika – energia za darmo!

Fotowoltaika

Wady i zalety fotowoltaiki

Jak każde nowatorskie rozwiązanie również inwestowanie w energię słoneczną ma pewne zalety oraz wady.

Na plus:

  • Posiadanie paneli powoduje, że energię elektryczną mamy cały czas za darmo, co przekłada się na niższe rachunki;
  • Koszty instalacji paneli możemy odliczyć od podatku;
  • Jeśli początkowy koszt montażu jest dla nas za wysoki, to możemy skorzystać z dotacji do 5000 zł z programu „Mój Prąd” lub nawet do 30 000 zł z programu czyste powietrze;
  • Nadwyżki „wyprodukowanej” energii możemy odsprzedać lokalnemu dostawcy prądu konwencjonalnego ;
  • Nieruchomość wyposażona w system fotowoltaiczny zyskuje na wartości;
  • W przeciwieństwie do energii z wiatru, czy wody, panele można zamontować niemal wszędzie;
  • Jesteśmy „Eko” 🙂 Korzystając z energii odnawialnej oszczędzamy i tak już wyeksploatowaną planetę.
Edison 25 lat gwarancji na uzysk Sprawdź ofertę!
Zamrożenie rat na 3 miesiące Sprawdź ofertę!


Podstawową wadą oraz jednocześnie ograniczeniem paneli fotowoltaicznych jest uzależnienie ich wydajności od warunków atmosferycznych oraz konstrukcji budynku, na którym mają być zainstalowane. Kiedy słońce znajduje się za chmurami energia elektryczna po prostu nie będzie mogła się wytworzyć. Położenie dachu oraz jego kąt nachylenia również wpływa na wydajność takiej inwestycji. W naszym położeniu geograficznym należy wykluczyć kierunek północny 🙂

Najwięcej wątpliwości przed podjęciem decyzji pozostawia jednak początkowy koszt inwestycji. Już wiemy, że w dalszej perspektywie przejście na energię odnawialną zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd. Nadmiar wyprodukowanego prądu możemy też sprzedać naszemu dotychczasowemu dostawcy energii elektrycznej. Jak jednak sfinansować taką inwestycję już na początku?

Jak sfinansować inwestycję w panele fotowoltaiczne?

Choć technologia oparta na panelach solarnych znana jest już od lat, to ze względu na wciąż spore początkowe koszty inwestycji może nie być dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Czy, aby na pewno? Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą to taką infrastrukturę technologiczną możemy sfinansować przy pomocy leasingu operacyjnego, leasingu finansowego lub ubiegać się o przyznanie pożyczki leasingowej dedykowanej inwestycjom w fotowoltaikę.

Jako prywatni właściciele nieruchomości nie pozostajemy bez możliwości wsparcia takiej inwestycji. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na sfinansowanie w całości montażu systemu fotowoltaicznego z własnych środków lub nie chcemy wiązać się z bankiem kredytem możemy ubiegać się o tzw. dotacje celowe. W miarę dostępności możemy skorzystać z dotacji unijnych, gminnych lub regionalnych. Są to bardzo atrakcyjne rozwiązania chociaż skorzystanie z takiego wsparcia obarczone jest pewnym wymaganiami formalnymi z naszej strony. Na pewno w tym przypadku liczy się refleks, ponieważ budżety przeznaczone na programy wsparcia mogą się szybko skończyć. W związku z tym, że korzystamy z publicznych środków, to będzie na nas spoczywał obowiązek sprawozdania finansowego z przeprowadzonej inwestycji.

Program Mój Prąd

Jeśli planujemy w niedalekim czasie zainwestować w panele fotowoltaiczne, to zdążymy jeszcze skorzystać z trwającego naboru do programu Mój Prąd. Całościowy budżet w wysokości 1 mln. zł przeznaczony jest na wsparcie sfinansowania montażu systemu fotowoltaicznego. W zasadzie każda osoba fizyczna może się ubiegać o dotację do 50% kosztów kwalifikowanych – max. 5 000 zł. Druga tura naboru wniosków kończy się 18 grudnia. Wnioski powinniśmy składać na tej stronie: https://mojprad.gov.pl/

Program Czyste Powietrze

Na jeszcze większe wparcie możemy liczyć w programie Czyste Powietrze. Jego założeniem jest wsparcie właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych w inwestycjach mających na celu zlikwidowanie tradycyjnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Osoby planujące założenie instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet 30 000 zł. Dysponentami środków w ramach programu są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej. Wnioski o wsparcie można składać tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

Czym są panele fotowoltaiczne?

Z naukowego punktu widzenia panele fotowoltaiczne to po prostu płyty wyposażone w ogniwa słoneczne, które konwertują energię słoneczną na energię elektryczną. W sklepach możemy kupić małe zestawy solarne, które są w stanie zasilić drobne urządzenia użytku codziennego, ale ciągły rozwój tej technologii pozwala znacząco zwiększyć jej wydajność. Wyspecjalizowane firmy oferują rozbudowane systemy fotowoltaiczne, które mogą zaopatrzyć cały nasz dom w energię elektryczną, a ponadto zmagazynować jej nadmiar, który możemy odsprzedać.

Zapotrzebowanie na energię

Dominacja węgla, jako głównego źródła energii od czasów tzw. rewolucji przemysłowej i masowego wykorzystania maszyn parowych kurczy się systematycznie. Wciąż jednak istnieją kraje wysoko rozwinięte (np. Australia) oraz te rozwijające się (np. Chiny) które nie zamierzają szybko rozstawać się z tym znanym nam od stuleci paliwem kopalnym.

Strategia wielu państw w zakresie polityki energetycznej opiera się często na położeniu geograficznym. Kraje skandynawskie już od dawna większość swojej energii czerpią w sposób ekologiczny i w dłuższej perspektywie ekonomiczny budując elektrownie wodne raz wiatrowe. Kraje Bliskiego Wschodu, jak chociażby Arabia Saudyjska pomimo największych na świecie złóż ropy przygotowując się na nieuchronny zmierzch paliw konwencjonalnych również inwestują w odnawialne źródła energii budując na pustyniach olbrzymie pola paneli fotowoltaicznych.

Globalne przemiany w pozyskiwaniu energii

Dynamice globalnej transformacji energetycznej pomagają politycy różnych frakcji. W budżetach Unii Europejskiej od wielu lat zarezerwowana jest spora kwota na inwestycje związane z budową i rozwojem alternatywnych źródeł energii. fotowoltaikaKamieniem milowym w dążeniu do zredukowania emisji gazów cieplarnianych było podpisane w 2016 roku „Porozumienie Paryskie” zakładające osiągnięcie w niedalekiej przyszłości tzw. „neutralności klimatycznej”. Same działania decydentów wymuszają naukowcy, którzy od lat biją na alarm wskazując na katastrofalne w skutkach pozyskiwanie i spalanie paliw kopalnych.

Przyspieszoną transformację wymuszają również producenci np. pojazdów oraz sami konsumenci wybierając produkty, których użytkowanie ma jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Pionierem wykorzystania na szeroką skalę prądu do napędzania samochodów była Toyota tworząc napędy hybrydowe wykorzystujące zarówno benzynę, jak i prąd.

Prawdziwą rewolucję w tym zakresie jednak zapoczątkował Elon Musk zakładając Teslę, która produkuje auta napędzane wyłącznie prądem. Od tego czasu obecnie niemal każdy producent samochodów na świecie ma w swojej ofercie modele wyłącznie „elektryczne”. Kupując taki samochód otrzymujemy specjalną ładowarkę (jak w przypadku smartfonów), dzięki której podłączymy nasz samochód do gniazda w garażu i ładujemy baterie przed kolejną podróżą.

Edison 25 lat gwarancji na uzysk Sprawdź ofertę!
Zamrożenie rat na 3 miesiące Sprawdź ofertę!

Czy fotowoltaika się opłaca?

Aby zamontować system paneli fotowoltaicznych z ekonomicznym uzasadnieniem takiej decyzji należy wcześniej dokładnie przygotować się do takiej inwestycji oraz przemyśleć jej wszelkie wady i zalety. Możliwości techniczne, jak konstrukcja dachu oraz dobowe zacienienie należy skonfrontować z naszym miesięcznym zapotrzebowaniem na prąd oraz wysokością dotychczasowych rachunków za energię konwencjonalną.

Istnieje szereg inteligentnych kalkulatorów w sieci, które pomogą nam szybko obliczyć opłacalność ewentualnej inwestycji w „zieloną energię”. Inwestowanie w odnawialne źródła energii nie jest wyłącznie chwilową modą nowobogackich, która zaraz przeminie. To przemyślana strategia pokazująca nasze zaangażowanie w poprawę jakości naszego życia oraz przyszłych pokoleń. Jak się też okazuje istnieje wiele możliwości na sfinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych dzięki licznym programom wpierającym inwestycje w alternatywne źródła energii.

Nie przegap

Komentarze (0)