Typowe informacje zawarte na wyciągu z konta bankowego obejmują:
Wyciąg z konta bankowego jest ważnym narzędziem do monitorowania historii transakcji i zarządzania finansami osobistymi lub biznesowymi. Pozwala klientom na dokładne śledzenie swoich operacji finansowych, sprawdzanie dokładności i zgodności transakcji oraz wykrywanie potencjalnych błędów lub nieautoryzowanych operacji na koncie bankowym.
Wbrew pozorom historia transakcji nie jest tym samym, co wyciąg bankowy. Obie te formy podsumowań finansowych różnią się od siebie przede wszystkim możliwością naszej ingerencji w ich zawartość. Historię transakcji generujemy sami wybierając zakres czasu transakcji, ich rodzaj oraz rachunek, którego dotyczyły. Wyciąg bankowy generowany jest przez bank, przez co znajdują się tam wszystkie informacje związane z naszym kontem bankowym. Z tego względu instytucje, które wymagają od nas dostarczenia wyciągu bankowego mogą odrzucić wygenerowaną historię transakcji, ponieważ mamy wpływ na to, co się w niej znajduje. Teoretycznie moglibyśmy taki dokument zmodyfikować w taki sposób, aby np. nie ujawniać niekorzystnych dla nas informacji.
To zależy. Co prawda, każda prośba o wygenerowanie wyciągu z konta bankowego powoduje konieczność wykonania pewnej pracy po stronie banku. Jeśli jednak wystarczająca dla naszych potrzeb będzie forma elektroniczna takiego dokumentu to wygenerowanie i dostarczenie wyciągu nie powinno wiązać się z ponoszeniem żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli jednak poprosimy o fizyczny dokument to zarówno jego przygotowanie, jak i odebranie w placówce banku lub wysłanie pocztą może zostać obciążone opłatą. Jej wysokość oczywiście może być różne w zależności od banku, którego dotyczy.
Wyciąg z konta bankowego może być jednym z wymaganych dokumentów np. przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. Na podstawie wyciągu z naszego banku inny bank lub instytucja pozabankowa może ocenić naszą zdolność kredytową oraz ocenić ryzyko związane z pożyczeniem nam środków. Przykładowo z wyciągu bankowego pożyczkodawca, czy kredytodawca może dowiedzieć się, czy posiadamy jakieś osoby na utrzymaniu, czy otrzymujemy stałe przychody oraz w jakiej wysokości.
Wyciąg z konta może przydać się w przypadku konieczności wyjaśnienia lub udowodnienia, że jakaś transakcja miała miejsce. Przykładowo otrzymaliśmy monit od dostawcy energii elektrycznej, w której wzywa on nas do uregulowania płatności. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że taką płatność wykonaliśmy w terminie to wyciąg z konta będzie niepodważalnym tego dowodem.
Papierową – tradycyjna forma papierowo zwykle wiązać się będzie z koniecznością poniesienia niewielkiego kosztu związanego z wydrukiem i odebraniem takiego wyciąg u oddziale banku lub wysłaniem go na nasz adres pocztą.
Z bankowości elektronicznej – ta forma jest najszybsza i teoretycznie bezkosztowa. Możemy samodzielnie wygenerować wyciąg i go pobrać, o ile nasz bank na to pozwala. Zwykle można taki dokument pobrać w jednym z popularnych formatów: PDF, XLS, HTML lub CSV.
Elektroniczną na maila – może się zdarzyć, że nasz bank cyklicznie sam wysyła do nas wiadomość e-mail z załączonym wyciągiem z konta bankowego. Taka usługa zwykle nie jest odpłatna, jeśli jest realizowana bez naszej ingerencji. Jeśli nie chcemy otrzymywać takich wiadomości, bo nie są nam potrzebne, to powinniśmy zgłosić się do banku w celu dezaktywacji tej usługi.
Niektóre banki umożliwiają pobranie wyciągu z konta podczas korzystania z bankomatu/wpłatomatu. Jest to jedna z opcji, którą można znaleźć z listy widocznej na ekranie bankomatu. Nie każdy bank posiada jeszcze tę możliwość, ale jeśli jest ona w ogóle dostępna to taką operację zrealizujemy wyłącznie w maszynach należących do banku, w którym mamy konto. Zwykle jest to usługa bezpłatna, ale to oczywiście zależy od aktualnej taryfy opłat i prowizji danego banku.
Jeśli nasz bank przysyła nam bezpłatnie wyciągi z kont bankowych, czy kart kredytowych, które posiadamy to nie powinniśmy ich wyrzucać. Nie wiadomo, kiedy informacje zawarte w takich dokumentów mogą okazać się przydatne. Najczęściej takie zestawienia będą miały formę elektroniczną (widomość email). Warto je gromadzić do osobnego katalogu, ponieważ w zależności od banku późniejsze wystawienie kopii wyciągu z konta może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Wyciąg z konta bankowego w Santander Banku Polska należy w razie potrzeby wygenerować samodzielnie. Można to zrobić w następujący sposób:
Posiadając konto bankowe w ING Banku Śląskim również musimy samodzielnie wygenerować wyciąg. W przypadku tego banku zakres danych możliwych do pozyskania jest bardzo szeroki, ponieważ sięga aż roku 2011:
W przypadku konta bakowego prowadzonego w Banku Citi Handlowym wyciągu nie wygenerujemy z poziomu aplikacji mobilnej, a będzie to możliwe jedynie w bankowości internetowej.
Posiadając konto bankowe w Banku Pekao S.A. możemy pobrać wyciąg samodzielnie zarówno z poziomu bakowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej PeoPay.
Aby wygenerować wyciąg z konta bakowego w Alior Banku musimy zalogować się do naszej bankowości internetowej.
1200 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.
Od 01.11.2022
1200 zł
Łatwy