Bezpieczeństwo konsumentów korzystających z płatności internetowych to kwestia kluczowa, która wymaga szerokiego zaangażowania. Z takiego założenia wyszedł prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Z jego inicjatywy powołano grupę roboczą, której zadaniem było opracowanie rozwiązań ograniczających możliwości popełniania przestępstw z użyciem usług płatniczych.
„Rola dostawców usług płatniczych nie kończy się na udostępnieniu konsumentom możliwości szybkiego i wygodnego wykonania płatności. Każde nowe rozwiązanie wymaga wyedukowania klientów, nie tylko w zakresie jego funkcjonalności. Ważne jest rzetelne informowanie o ryzykach oraz nauczenie klientów tego jak ich unikać. Kluczową jednak sprawą jest praca dostawców usług płatniczych nad tym, by to ryzyko minimalizować na poziomie systemowym” – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W skład grupy weszli przedstawiciele Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz eksperci z sektora bankowego.
W wyniku tego działania grupa opracowała dokument zatytułowany „Działania ograniczające ryzyko wystąpienia transakcji oszukańczych. Zalecenia Prezesa UOKiK dla dostawców usług płatniczych”. Zawiera on 16 zaleceń dla dostawców usług płatniczych, które pomogą w ograniczeniu tego typu oszustw. Dotyczą one obszarów monitorowania nietypowych transakcji, stosowania limitów transakcyjnych, wykorzystania kanałów autoryzacji czy możliwości szybkiego zgłoszenia nieautoryzowanej lub oszukańczej transakcji płatniczej przez klienta. Oprócz tego zawarto w nim listę czynników, które w obszarze usług płatniczych najczęściej wykorzystują oszuści.
„Ograniczenie skali transakcji oszukańczych leży w interesie zarówno konsumentów, jak i wszystkich komercyjnych uczestników rynku. Oczekuję, że sektor finansowy nie tylko nie będzie zwlekać z dostosowaniem się do zaleceń, ale też aktywnie włączy się w tworzenie dobrych praktyk i rozwój rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo transakcji płatniczych online” – podsumowuje Tomasz Chróstny.
Dokument jest dostępny do pobrania na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
620 zł +300 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
620 zł +300 zł
Łatwy