zgarnijpremie.pl » Recenzje » Konta firmowe - recenzje » Starcie rachunków firmowych: Konto Przekorzystne vs. Konto Godne Polecenia!

Starcie rachunków firmowych: Konto Przekorzystne vs. Konto Godne Polecenia!

4 maja 2023 (Aktualizacja 10.08.2023) Komentarze ok. 12 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Początkujący przedsiębiorca rozpoczynając przygodę „na swoim” musi odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań, jak przykładowo jaką formę opodatkowania wybrać, czy jakie kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) podać podczas rejestracji firmy. Nie mniej ważnym elementem tej układanki jest wybór najlepszego do naszych potrzeb konta firmowego. Jest to o tyle ważne, że rachunek firmowy będzie podstawowym narzędziem do zarządzania finansami naszej działalności (płacenie podatków, pensji pracownikom i rozliczanie się z kontrahentami). Wybór odpowiedniego konta firmowego to nie tylko wyzwanie dla początkującego przedsiębiorcy. Jeśli prowadzimy firmę od jakiegoś czasu, a dotychczasowy rachunek oraz jego obsługa nie spełnia naszych oczekiwań to pora rozejrzeć się za nowym kontem firmowym, najlepiej w promocji.

Podstawowe opłaty

Jak to bywa zarówno z kontami osobistymi, jak i firmowymi ich utrzymanie może być niemal zawsze darmowe, ale w zamian bank wymaga aktywnego korzystania z tych produktów. Aktywność ta zazwyczaj sprowadza się do wykonania wskazanych w szczegółach oferty czynności w trakcie miesiąca. To samo dotyczy kosztów obsługi fizycznej karty płatniczej wydawanej do rachunku.

W niniejszym tekście porównujemy konkretne dwa konta oferowane w konkretnych promocjach. I Tak się właśnie składa, że osoby korzystające z promocji Konta Firmowego Godnego Polecenia zwolnione są bezwarunkowo z opłat zarówno za prowadzenie samego rachunku, jak i karty do niej – bezterminowo! Jeśli ktoś otworzyłby to konto poza promocją to musiałby liczyć się z miesięcznym kosztem 25 zł za samo prowadzenie rachunku oraz kolejne 7 zł za utrzymanie karty płatniczej. Na szczęście takie osoby mogą uniknąć zbędnych kosztów, jeśli w przypadku konta wykonają przelew do ZUS o wartości min. 200 zł oraz w przypadku karty wydadzą bezgotówkowo min. 400 zł.

Oferta Konta Przekorzystnego Biznes w promocji również zakłada darmowe prowadzenie konta wraz z kartą płatniczą, ale „tylko” przez okres 12 miesięcy. Poza promocją Aby uniknąć 9 zł miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku trzeba wykonać w miesiącu przynajmniej 1 z 3 aktywności: przelew do ZUS lub US o dowolnej wartości, zapewnić min. 2000 zł wpływów na rachunek, wykonać min. 1 transakcję wymiany walut lub spłacić min. 1 ratę leasingu w Pekao Leasing. 8 zł opłaty za kartę płatniczą można uniknąć wydając nią w miesiącu min. 500 zł.

UsługaKonto Przekorzystne BiznesKonto Firmowe Godne Polecenia
Utrzymanie konta0 zł przez rok / 9 zł lub 0 zł za przelew ZUS lub US lub 2000 zł wpływów lub 1 ratę Leasingu0 zł
Obsługa karty0 zł przez rok / 8 zł lub 0 zł za wydanie min. 500 zł0 zł
Utrzymanie rachunku pomocniczego10 zł10 zł

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Korzystanie z bankomatów i wpłatomatów

W kwestii korzystania z bankomatów to Konto Firmowe Godne Polecenia zostawia daleko w tyle konkurenta. Zakładając rachunek w promocji zwolnione z opłat są operacje z wszystkich bankomatów w kraju oraz za granicą (dotyczy to również bankomatów spoza grupy Santander). Osoby, które zechciałyby wybrać gotówkę za pomocą usługi Cashback również nie poniosą dodatkowych kosztów.

Konto Przekorzystne Biznes pomimo promocji nie oferuje całkowicie darmowego korzystania z wszystkich bankomatów. Naturalnie maszyny własne są bezpłatne, ale za skorzystanie z bankomatów obcych instytucji przyjdzie zapłacić prowizję w wysokości 2% wartości transakcji, ale nie mniej niż 5 zł. Taka sama opłata obowiązuje w przypadku bankomatów za granicą. Na szczęście w obu sytuacjach użytkownik tego konta ma prawo do 2 darmowych transakcji w miesiącu. Usługa Cashback to koszt 2 zł.

Warunki korzystania ze wpłatomatów również przemawia za promocyjną ofertą Santandera, ponieważ za korzystanie z maszyn własnych nie są pobierana żadne opłaty. W przypadku konta Pekao zwolnione z prowizji są operacje o wartości do 100 tys. zł miesięcznie. Po przekroczeniu tej kwoty przedsiębiorca będzie musiał zapłacić prowizję w wysokości 0.2% od wartości wpłaty. Dla mniejszych przedsiębiorców nie będzie stanowiło to problemu, ale firmy obracające większymi kwotami muszą liczyć się z tą opłatą.

UsługaKonto Przekorzystne BiznesKonto Firmowe Godne Polecenia
Bankomaty obce2 razy w miesiącu za 0 zł / później 2%, nie mniej niż 5 zł0 zł
Bankomaty obce zagraniczne  
Wpłatomaty0 zł do 100 tys. zł miesięcznie / 0,2% wartości powyżej 100 tys. zł miesięcznie0 zł
Cashback2 zł0 zł

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Koszty przelewów

Cechą wspólną obu kont (dotyczy to niemal wszystkich rachunków firmowych) są bezwarunkowo darmowe przelewy podatku do ZUS oraz Urzędu Skarbowego.

Natomiast w przypadku najzwyklejszych przelewów zewnętrznych wykonywanych za pomocą internetu to użytkownicy konta Banku Pekao SA otrzymują miesięczny pakiet 15 darmowych transakcji tego typu. Każdy kolejny to koszt 1,50 zł. Można uniknąć zbędnych opłat za przelewy, jeśli będą one wykonywane za pomocą aplikacji mobilnej PeoPay.

Osoby, które wybrały rachunek od Santander Banku Polska otrzymują możliwość wykonywania zwykłych przelewów zewnętrznych bez limitów za darmo. Do tego w każdym miesiącu 10 darmowych przelewów natychmiastowych BlueCash. Każdy kolejny oraz wszystkie natychmiastowe przelewy Express Elixir to koszt 10 zł. W przypadku konkurenta każdy przelew natychmiastowy kosztuje 10 zł.

Polecenie zapłaty oraz ustawienie zlecenia stałego w przypadku Konta Godnego Polecenia jest bez limitów darmowe. Posiadając Konto Przekorzystne Biznes za polecenie zapłaty również nie jest przewidziana opłata, ale za ustawienie zlecenia stałego już tak. Na szczęście każdy użytkownik ma prawo do 15 takich operacji za darmo w miesiącu. Każdy kolejny poza pakietem to koszt 1,50 zł.

Dla firm o zasięgu międzynarodowym korzystniejsze opłaty przygotował Bank Pekao (dotyczy to tylko przelewów typu europejskiego. Użytkownik otrzymuje w miesiącu prawo do 15 darmowych przelewów SEPA. Za każdy kolejny poza pakietem trzeba zapłacić 1,50 zł. Posiadacze konta Santandera zapłacą 1,30 zł za przelew poza pakietem, ale miesięczna pula darmowych transakcji w jego przypadku wynosi 10 sztuk.

Przelewy międzynarodowy typu SWIFT to dla posiadaczy Konta Przekorzystnego Biznes koszt 0,25%, min. 30 zł maks. 120 zł, zaś Konta Firmowego Godnego Polecenia 0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł.

Usługa            Konto Przekorzystne BiznesKonto Firmowe Godne Polecenia
Przelewy ZUS i US0 zł0 zł
Przelew zwykły0 zł za 15 przelewów w miesiącu / 1,50 zł za każdy kolejny / 0 zł za wszystkie przelewy w aplikacji PeoPay0 zł
Przelew natychmiastowy10 zł0 zł za 10 przelewów BlueCash w miesiącu / 10 zł za każdy kolejny + wszystkie przelewy  Express Elixir
Zlecenie stałe 0 zł
Polecenie zapłaty0 zł0 zł
Przelew europejski SEPA0 zł za 15 w miesiącu / 1,50 zł poza pakietem0 zł za 10 w miesiącu / 1,30 zł poza pakietem
Przelew międzynarodowy SWIFT0,25%, min. 30 zł maks. 120 zł0,25%, min. 25 zł maks. 200 zł
Autoryzacje kodem SMS0 zł za 20 w miesiącu / 0,30 zł za każdy kolejny0 zł

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Obsługa w placówce

Obsługa konta oraz zlecanie operacji finansowych w oddziałach banków nie jest już tak popularne jak kiedyś. Dzięki rozbudowanym, ale przystępnym w użyciu narzędziom każdy posiadacz zarówno konta firmowego Pekao S.A., jak i Santander Banku Polska w większość czynności wykona sam. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba skorzystania z pomocy konsultanta w placówce banku.

W przypadku konta od „banku z żubrem” za wpłaty i wypłaty przy okienku trzeba zapłacić prowizję w wysokości 0,3% wartości transakcji, ale nie mniej niż 8 zł. Wyjątkiem są wpłaty do 10 tys. zł miesięcznie. Posiadacze Konta firmowego SBP zapłacą zarówno za wpłaty i wypłaty w oddziale 0,65% wartości transakcji, ale nie mniej niż 20 zł prowizji.

Koszt polecenia przelewu w placówce wychodzi na korzyść Banku Pekao S.A., ponieważ został wyceniony na 15 zł, zaś w Santander Banku Polska na aż 25 zł. Natomiast to W Santanderze zlecenie stałe kosztuje mniej, bo 3 zł każdorazowo, podczas gdy w Pekao 5 zł.

UsługaKonto Przekorzystne BiznesKonto Firmowe Godne Polecenia
Wpłata w oddziale0,3%, nie mniej niż 8 zł / do 10 tys. zł miesięcznie 0 zł0,65%, nie mniej niż 20 zł
Wypłata w oddziale0,3%, nie mniej niż 8 zł0,65%, nie mniej niż 20 zł
Przelew w oddziale15 zł25 zł
Zlecenie stałe w oddziale3 zł5 zł

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Dodatkowe usługi dla firm

Nie mniej istotną kwestią w wyborze właściwego rachunku firmowego są jego możliwości do sprawnego zarządzania finansami działalności. Często wręcz koszty takich narzędzi są sprawą drugorzędną, jeśli pozwalają one firmie na płynne funkcjonowania, a nawet przyczyniają się do jej rozwoju.

W przypadku obu kont banki oferują szereg przydatnych instrumentów ułatwiających i wspierających prowadzenie biznesu. Bank Pekao S.A. udostępnił posiadaczom swojego konta możliwość posiadania rachunków walutowych wraz z kartą wielowalutową. Do tego dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie lub potrzebujących wsparcia Pekao przygotowało ofertę Pożyczki Przekorzystnej Biznes na dowolny cel przy zwolnieniu z opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku. Pozostałe oferty kredytowe to Finansowanie inwestycji, Leasing, Faktoring oraz Gwarancje BiznesMax (zabezpieczanie kredytów). Dla osób potrzebujących wparcia w prowadzeniu rachunków Pekao przygotowało ofertę Księgowości z Żubrem. Za 9 zł netto miesięcznie otrzymuje się dostęp do platformy księgowej online wraz ze wsparciem profesjonalnych księgowych.

Oferta usług dodatkowych dla firm Santander Banku Polska nie jest uboższa, a można nawet zauważyć, że jest w niej kilka dodatkowych pozycji. Oczywiście bank świadczy usługi eFaktoringowe, eKsięgowoć, eLeasing, a także eWadia, czy eUmowy. Ta ostatnia usługa może przydać się  zwłaszcza osobą nie mających jeszcze doświadczenia w przygotowywaniu oraz zawieraniu umów (np. ze swoimi kontrahentami). Usługa wparcia księgowego podzielona jest na 3 plany zakresowe. Najtańszy Plan Podstawowy za 5 zł netto miesięcznie ogranicza się do wystawiania faktur, prowadzenia księgowości oraz wystawiania deklaracji. Plan Optymalny za 15 zł netto miesięcznie rozszerzony jest o możliwość połączenia z bankowością i opłacanie kosztów, ZUS i podatków prosto z aplikacji. Plan Premium za 25 zł netto miesięcznie to już pełna automatyzacja księgowania, rozczytywania faktur, ich oznaczania oraz pełne wsparcie profesjonalnych księgowych.

Do obu kont banki oferują możliwość skorzystania z terminala płatniczego. W ofercie Banku Peako S.A. w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, jeśli firma po raz pierwszy planuje przyjmować płatności terminalem to korzystanie z urządzenia MiniPOS PAX A50 będzie darmowe przez 2 lata. Dla innych użytkowników będzie to koszt zaledwie 1 zł miesięcznie przez 2 lata. Z kolei w ofercie Santander Banku Polska znajdziemy do wyboru terminal stacjonarny, mobilny oraz w telefonie (za pomocą aplikacji SoftPOS na telefonach z NFC). W każdym z tych przypadków pierwszy rok użytkowania będzie darmowy w ramach wspomnianego programu Polska Bezgotówkowa. Kolejne darmowe miesiące to efekt osobnych promocji. Kosztowo w tej kwestii lepiej wypada oferta Pekao, zaś bogactwo wyboru jest po stronie Santandera.

Promocje kont firmowych

Zarówno w promocji Konta Przekorzystnego Biznes, jak i Konta Firmowego Godnego Polecenia poza korzystniejszymi warunkami korzystania z tych kont jest przewidziana premia. W przypadku rachunku Pekao można zyskać maksymalnie 2000 zł podzielone na:

 • 600 zł – 10% zwrotu z transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą debetową Mastercard
 • 600 zł – za umowę o terminal płatniczy i transakcje na min. 500 zł miesięcznie z terminala POS
 • 800 zł – za zawarcie pierwszej umowy o jeden z produktów: kredyt/pożyczkę z gwarancją lub leasing z Pekao Leasing lub faktoring z Pekao Faktoring

Za otwarcie konta od Santander Banku Polska nowy klient może zyskać 1500 zł w podziale:

 • do 900 zł można otrzymać w formie zwrotów naliczanych przez okres 6 miesięcy (maksymalnie po 150 zł / miesiąc). Bank zwraca 3% od łącznej wartości wszystkich transakcji wykonanych kartą;
 • 300 zł za zawarcie umowy o produkt kredytowy w ciągu 6 miesięcy od przystąpienia do promocji;
 • 300 zł za zawarcie umowy o produkt leasingowy o wartości min. 10 000 zł w ciągu 6 miesięcy od przystąpienia do promocji.

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Metody otwarcia konta firmowego

Osoby, które zdecydują się na otwarcie Konta Przekorzystnego Biznes mogą to zrobić w 100% online wybierając metodę weryfikacji tożsamości „na selfie”. Bardziej tradycyjną metodą jest wizyta w najbliższym oddziale Banku Pekao S.A.

Jeśli ktoś wybierze Konto Godne Polecenia to również może się pofatygować do placówki Santander Banku Polska lub złożyć wniosek za pomocą formularza online. Sfinalizowanie umowy odbywa się w obecności kuriera, który potwierdzi tożsamość klienta i dostarczy komplet dokumentów wraz z kartą płatniczą.

Wynik pojedynku

Zarówno Konto Przekorzystne Biznes Banku Pekao S.A., jak i Konto Firmowe Godne Polecenia mają swoje mocne strony. Nie bez przyczyny w większości rankingów kont firmowych oba te rachunki zajmuję dwa pierwsze miejsca. Zarówno podstawowe funkcje konta rozliczeniowego dla działalności, jak i bogata oferta dodatkowych usług wspierających biznes nie rozczarują przyszłych użytkowników obu kont.

Dla początkujących, dobrych przedsiębiorców Konto Firmowe Godne Polecenia może wydać się atrakcyjniejszym wyborem z racji bezwarunkowo darmowego konta bezterminowo. Natomiast Konto Przekorzystne Biznes nawet po upływie darmowych 12 miesięcy nie będzie złym wyborem ze względu na łatwe do uniknięcia opłaty. Ostateczna decyzja powinna sprowadzać się do wygodne i bezpiecznego korzystania z narzędzi finansowych. W tym wypadku mocnym graczem jest Bank Pekao S.A. ze swoją aplikacją mobilną PeoPay.

Oba te konta sprawdzą się równie dobrze w płatnościach zagranicznych. Klient może otworzyć rachunki w obcych walutach oraz zasilić je w internetowym kantorze swojego banku. W przypadku konta Pekao jest to aż 18 walut do wyboru, a rachunki są bezwarunkowo darmowe. Santander w swojej ofercie posiada 16 walut. Prowadzenie jednego z 3 (EUR, USD i GBP) jest całkowicie darmowe.

Najważniejsze cechy w skrócie:

Konto Przekorzystne BiznesKonto Firmowe Godne Polecenia
+ nowoczesna aplikacja mobilna PeoPay+ całkowicie darmowe konto w promocji
+ wyższa premia do zdobycia w promocji+ cała gama dodatkowych usług dla firm
+ darmowe rachunki walutowe+ darmowe przelewy zwykłe i 10 natychmiastowych
– ograniczona liczba darmowych przelewów zwykłych– tylko jeden rachunek walutowy za darmo
– mniej korzystne korzystanie z bankomatów obcych– droższa obsługa w placówce banku

Złóż wniosek o Konto Przekorzystne Biznes     Złóż wniosek o Konto Firmowe Godne Polecenia

Inne atrakcyjne promocje kont firmowych:

3300 zł premii za iKonto Biznes Alior Bank w promocji 

350 zł premii za otwarcie mBiznes Konta Standard mBank w promocji

400 zł premii za terminal w promocji darmowego BIZnet Konta Nest Banku

2400 zł premii za Konto Mój Biznes i Konto Millennium 360 w promocji

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne Biznes
Konto Przekorzystne Biznes
Utrzymanie konta
 • 0 zł przez 1 rok – nowo założonym firmom (do 12 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności) przez pierwszych 12 miesięcy od daty zawarcia umowy;
 • poza promocją 12 zł lub 0 zł jeśli w miesiącu zapewni się wpływ min. 2 000 zł lub 1 przelew ZUS/US lub 1 transakcję terminalem lub 1 wymianę walut lub 1 płatność leasing.

0-12 zł

Utrzymanie karty

7 zł lub 0 zł za wykonanie transakcji bezgotówkowych w miesiącu na kwotę min. 500 zł.

0-8 zł

Wypłata z bankomatów obcych

0 zł za wypłaty z bankomatów własnych i do 2 wypłat miesięcznie w innych. Każde kolejne to 2% prowizji – min. 5 zł.

5 zł (2%)

Czy premia?

Najpóźniej do 31.08.2024 załóż Konto Przekorzystne Biznes z kartą debetową do konta oraz dostępem do bankowości elektronicznej i wyrażonymi zgodami marketingowymi:

 • 300 zł – za zdalne otwarcie konta;
 • 600 zł – za płatności bezgotówkowe;
 • 600 zł – za umowę kredytową;
 • 500 zł – za korzystanie z terminala płatniczego.

(czytaj więcej)

2000 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część