zgarnijpremie.pl » Recenzje » Konta osobiste - recenzje » Nowe Konto Santander – sprawdzamy następcę Konta Jakie Chcę

Nowe Konto Santander - sprawdzamy następcę Konta Jakie Chcę

26 lip 2023 Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Konto Santander zastąpiło Konto Jakie Chcę Santander Banku Polska od lipca 2023. To bezpośredni następca konta osobistego Banku Zachodniego WBK. Kiedy w 2010 roku ogłoszono przejęcie BZ WBK przez hiszpański Santander, był to jeden z najpopularniejszych rachunków dla klienta indywidualnego w Polsce.

Jak założyć nowe Konto Santander

Santander Bank Polska przewiduje w tej chwili 3 sposoby na otwarcie nowego Konta Santander. W zależności od naszych potrzeb, czy możliwości do wyboru mamy:

 • otwarcie konta w placówce stacjonarnej Santander Banku Polska – metoda wymaga udania się do najbliższego oddziału banku (należy zabrać dowód osobisty). Umowę o konto zawiera się w kilkanaście minut. W przypadku fizycznej karty płatniczej należy poczekać na przesyłkę pocztową od kliku do kilkunastu dni;
 • otwarcie konta za pomocą kuriera – metoda dostępna z poziomu strony internetowej banku, aplikacji mobilnej (należy pobrać na telefon) oraz bankowości internetowej (należy być już klientem banku). Przy tej metodzie należy wypełnić wniosek danymi z dowodu osobistego oraz poczekać od kliku do kilkunastu dni na kuriera. Specjalny kurier dostarczy do nas umowę wraz z fizyczną kartą płatniczą oraz potwierdzi naszą tożsamość. Jeden egzemplarz podpisanej umowy przekaże do banku;
 • otwarcie konta przez internet – najwygodniejsza forma założenia Konta Santander przewiduje otwarcie rachunku całkowicie przez internet. Metoda dostępna z poziomu strony internetowej banku (potwierdzenie tożsamości na selfie), aplikacji mobilnej (potwierdzenie tożsamości na selfie) oraz bankowości internetowej (jako obecny klient banku nasza tożsamość jest już potwierdzona). Bank podczas zakładania konta potwierdza naszą tożsamość za pomocą wykonanych zdjęć dowodu osobistego oraz twarzy. Umowa w wersji elektronicznej zostaje wysłana widomością email.

Korzystanie z rachunku bankowego oraz karty płatniczej

Opłata za utrzymanie samego rachunku w przypadku nowego Konta Santander pozostała bez zmian i wynosi 6 zł miesięcznie. Uległy jednak warunki pozwalające uniknąć tej opłaty. Tym razem wystarczy wykonać transakcje kartą wydaną do konta lub BLIKIEM o wartości min. 300 zł (wcześniej było to min. 500 zł) w miesiącu. Dla osób poniżej 26 roku życia utrzymanie Konta Santander jest bezwarunkowo darmowe.

O ile opłata za konto została utrzymana na tym samym poziomie o tylko otrzymanie karty płatniczej kosztuje teraz 9 zł miesięcznie zamiast wcześniejszych 8 zł. Na szczęście warunek pozwalający na uniknięcie tego kosztu jest taki sam, jak w przypadku utrzymania konta. Wystarczy wykonać transakcje kartą wydaną do konta lub BLIKIEM o wartości min. 300 zł. Dla osób poniżej 26 roku życia warunek ten został ograniczony do wykonania min. 1 płatności w miesiącu na dowolną kwotę kartą wydaną do konta (lub GooglePay/Apple Pay) lub BLIKIEM.

Dostępne karty płatnicze i transakcje walutowe

O ile nie otwieramy Konta Santander w promocji to wyrobienie fizycznej karty płatniczej jest opcjonalne. Posiadanie jej w materialne postaci jednak ma swoje zalety. Tym bardziej jeśli korzystamy z funkcji wielowalutowej to może się ona okazać doskonałym środkiem płatniczym podczas pobytu zagranicą. Wymaga to od nas otwarcia dodatkowych rachunków walutowych oraz zasilenie ich środkami w odpowiedniej walucie. Można to zrobić korzystając z popularnych kantorów internetowych lub najwygodniej z Kantoru Santander dostępnego całodobowo z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Zakupiona waluta od razu zasili nasz rachunki walutowe. Podczas transakcji karta samodzielnie rozpozna walutę operacji i obciąży właściwy rachunek.

Karta płatnicza do konta wciąż może się okazać niezbędna przy płatnościach za wiele usług i produktów. Niektórzy dostawcy usług, zwłaszcza w formie abonamentowej lub subskrypcyjnej wymagają podania danych naszej karty, aby możliwe było skorzystanie z ich oferty. Jeśli jednak nie chcemy nosić ze sobą fizycznej karty płatniczej to możemy korzystać z jej wirtualnej wersji. Posiada ona te same dane identyfikacyjne jak:

 • Numer karty
 • Imię i nazwisko posiadacza        
 • Datę utraty ważności
 • Kod CVC bezpieczeństwa

Posiadając te dane możemy dowolnie płacić kartą wirtualną za zakupy w Internecie (jeśli oczywiście sprzedawca udostępnia taką metodę płatniczą). Kartą wirtualną można również płacić w sklepach stacjonarnych, ale w tym celu potrzebujemy urządzenie mobilne (smartfon lub smartwatch) z modułem NFC. Wirtualną kartę wystarczy powiązać z jedną z aplikacji płatniczych jak Google Pay, czy Apple Pay, aby płacić zbliżeniowo terminalem (tak jak fizyczną kartą płatniczą).

UWAGA: W ofercie Santander Banku Polska nie znajdziemy takiego produktu, jak wirtualna karta płatnicza. Sposobem na korzystanie z niej jest zamówienie tradycyjnej karty płatniczej i nieaktywowanie jej. Przez cały czas od otwarcia konta możemy korzystać z jej wirtualnej postaci w aplikacji mobilnej. Należy pamiętać, że pomimo nieaktywowania fizycznej karty za jej cyfrowy odpowiednik będzie naliczana prowizja 9 zł miesięcznie (chyba, że spełnimy warunek aktywności).

Katy wielowalutowe do płatności zagranicznych

Wracając do tematu transakcji walutowych to, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów przewalutowania musimy otworzyć Konto24 walutowe. Do wyboru mamy 4 waluty obce: EURUSDGBP oraz CHF. Warto przy tym zaznaczyć, że posiadanie rachunków w obcych walutach nie jest w Santander Banku Polska bezwarunkowo darmowe. Opłata za posiadanie każdego rachunku to 10 zł, czyli całkiem sporo. Na szczęście możemy uniknąć tego kosztu, jeśli na danym rachunku będziemy utrzymywać minimalne saldo 20 jednostek danej waluty (przykładowo 20 euro, czy 20 dolarów).

Aby dokonywać transakcji bezgotówkowych zagranicą możemy wybrać 3 rodzaje kart płatniczych:

 • Karta Mastercard Walutowa – to karta dedykowana rachunkom walutowym. Można nią płacić w EUR, USD i GBP. Dzięki niej nie zapłacimy za przewalutowanie podczas transakcji w obcej walucie. Jej koszt to 0,80 jednostek danej waluty. Karta wyposażona jest z zabezpieczenie 3D-secure, Chargeback oraz usługę Kantor, dzięki której zasilimy nasze rachunku walutowe;
 • Karta Dopasowana – to podstawowa karta płatnicza, która możemy otrzymać wraz z Kontem Jakie Chcę. Co więcej możemy też wybrać, przez którą organizację płatniczą chcemy, aby nasza karta była wydana: Mastercard lub Visa. Jej koszt to 8 zł, ale spełniając opisane wcześniej warunki aktywności będzie to w pełni darmowy środek płatniczy. Karta Dopasowana również posiada zabezpieczenia 3D-secure i Chargeback, dodatkowo usługę Cashback (wypłacanie gotówki przy płatnościach w sklepach), a jeśli jeśli wybierzemy kartę Mastercard to możemy korzystać z możliwości wpłacania gotówki na konto w wybranych punktach sprzedaży;
 • Karta Visa Select – to karta o większych możliwościach, o czym świadczy, że jest też podstawową kartą do Konta Select Santander Banku Polska. Sama karta jest darmowa, ale Konto Select to już koszt nawet 30 zł miesięcznie. Unikniemy tej opłaty jeśli w miesiącu zapewnimy powyżej 10 000 zł wpływów oraz utrzymamy średnie saldo na poziomie 150 000 zł. Karta Select posiada wszystkie opisane wcześniej funkcje, a dodatkowo płacąc nią możemy liczyć na zniżkę 9% w Rentalcars.com oraz do 4% zwrotu na Booking.com.

Koszty przelewów oraz korzystania z bankomatów

Standardowo wszystkie przelewy internetowe zwykłe są darmowe. To co wyróżnia ofertę Santander Banku Polska to całkowicie pozbawione opłat przelewy typu natychmiastowego. W przypadku konkurencyjnych banków taki przelew to koszt ok 10 zł każdorazowo. Dodatkowo z Kontem Santander wykonamy za darmo przelew BLIK na telefon oraz przelewy SEPA.

Naturalnie korzystanie z bankomatów własnych jest pozbawione prowizji. W odnowionym Koncie Santander opłata za operacje przy użyciu obcych maszyn została ustawiona na 3 zł każdorazowo, co nie jest wygórowaną stawką. Jeśli spodziewamy się częstego korzystania z bankomatów innych instytucji to warto rozważyć wykupienie za 5 zł miesięcznie pakietu darmowych wypłat z wszystkich maszyn na terenie kraju (tutaj też ta opłata została pomniejszona z 7 zł miesięcznie).

Prowizja za wypłaty z bankomatów za granicą w EUR to koszt 5 zł każdorazowo, a w przypadku innych walut aż 10 zł.

W przypadku klientów, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia wypłaty z wszystkich bankomatów na terenie Polski, jak i za granicą jest darmowe. Dodatkowo każdy klient Santander Banku Polska nie poniesie dodatkowej opłaty za wybranie gotówki z bankomatów grupy Santander w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentynie i USA.

Udając się do oddziału Santander Banku Polska, zapłacimy prowizję niemal od wszystkich podstawowych operacji. Od polecenia zwykłego przelewu zewnętrznego czy wewnętrznego, przez wpłatę gotówki, na sporządzeniu zestawienia operacji na koncie – za wszystko zapłacimy 10 zł (chyba, że mamy mniej niż 26 lat, wówczas podstawowe zlecenia w placówce będą darmowe).

Promocje Santander Banku Polska


Aktualne promocje Santander Banku Polska

Czy odnowione Konto Santander jest lepsze od Konta Jakie Chcę?

Banki cały czas konkurują między sobą, dopasowując coraz to lepsze oferty kont osobistych dla potencjalnych klientów. W ostatnich 2 latach mogliśmy zaobserwować podwyżki w cennikach wielu banków. Zmiany nie ominęły również Santandera. Jednak nie zawsze są to podwyżki, bo za część czynności zapłacimy nawet mniej. Ponadto zredukowaniu uległy warunki uniknięcia podstawowych opłat za utrzymanie konta oraz karty płatniczej do konta.

Miłym dodatkiem jest nieograniczona ilość darmowych przelewów zewnętrznych typu natychmiastowego. Do darmowych poleceń zwykłych zostaliśmy już przyzwyczajeni, ale transakcje przyspieszone bez opłat to niewątpliwie cecha wyróżniająca Konto Santander.

Aby zachęcić klientów do skorzystania z oferty Santander Bank Polska wciąż oferuje Konto Santander w atrakcyjnych promocjach. Jest wciąż do kilkuset złotych premii dla nowego klienta za otwarcie konta z kartą oraz spełnienie wskazanych warunków aktywności przez kilka miesięcy.

Dodatkowo wciąż możemy zyskać do 300 zł zwrotu za płatności podstawowych rachunków (25 zł miesięcznie). Rachunki za prąd, gaz, internet, czy wodę  można opłacać w każdy możliwy sposób: przelewem, zleceniem stałym, poleceniem zapłaty.

Propozycji Konta Santander towarzyszy również oferta Lokaty Mobilnej. Obecnie skorzystamy z 7% do 20 000 zł przez 4 miesiące.

Podsumowanie

Zmiany we flagowym koncie osobistym Santander Banku Polska poza uproszczeniem nazwy na Konto Santander są niewielkie, ale w ogólnym rozrachunku na plus. Uproszczenie warunków aktywności zauniknięcie opłatza konto i kartę powinno się spodobać nowym klientom. A skoro o nich mowa to jako nowy klient wciąż możemy skorzystać z promocji, która daje najwięcej korzyści wraz z Kontem Santander. Sumując wszystkie możliwe do zdobycia nagrody często można zdobyć prawie 1000 zł. W zależności od edycji premie można zdobyć za:

 • Założenie konta i aktywność
 • Polecenie konta lub otwarcie konta z polecenia
 • Skorzystanie z Kantoru Santander
 • Założenia konta dla nastolatka
 • Zwroty za płatności rachunków

Podstawowe opłaty

UsługaOpłataWarunki
Utrzymanie Konta Santander6 zł0 zł, za wydanie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM w miesiącu / 0 zł do 26 lat
Utrzymanie podstawowej karty0 zł / 9 zł 0 zł, za wydanie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM w miesiącu / min. 1 płatność kartą (również mobilnie) lub BLIK do 26 lat
Przelewy internetowe zwykłe0 złnie dotyczy
Przelewy ekspresowe0 złnie dotyczy
Wypłaty z bankomatów obcych w kraju 0-5 zł0 zł jeśli wykupisz abonament miesięczny za 5 zł. Standardowa prowizja wypłaty to 3 zł każdorazowo / 0 zł do 26 lat
Wypłaty z bankomatów za granicą0-10 zł5 zł za wypłaty w EUR i 10 zł za inne waluty / 0 zł do 26 lat

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

950 zł +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za Konto dla dziecka
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część