Narodowy Bank Polski co miesiąc podaje cztery wskaźniki inflacji bazowej. Dzięki temu możliwe jest lepsze zrozumienie przyczyn jej powstawania i prognozowanie przyszłych tendencji. Wskaźniki inflacji bazowej są również źródłem, które pomaga określić trwałość zjawiska.
Wartości poszczególnych wskaźników inflacji bazowej wyniosły w lutym:
Jak widać, każda z podanych wartości jest niższa niż miesiąc wcześniej. Jak pisaliśmy poprzednio, z uwagi na likwidację programów osłonowych, eksperci spodziewają się jednak wzrostu wartości inflacji w kolejnych miesiącach.
Najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii. Uznaje się, że na pozostałe z nich polityka pieniężna banku centralnego państwa ma największy wpływ. Dzięki temu zmiany wartości tego wskaźnika pozwalają w najlepszym stopniu ocenić skuteczność prowadzonych przez niego działań. Ceny żywności są w dużym stopniu zależne od zmian pogodowych oraz sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym. W przypadku cen energii ustala się je na rynku światowym, przez co często są elementem spekulacji.
620 zł +300 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
620 zł +300 zł
Łatwy