zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Jednogroszówki do likwidacji? Społeczny projekt z poparciem prezydenta

Jednogroszówki do likwidacji? Społeczny projekt z poparciem prezydenta

1 października 2025 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Petycja, która miałaby uporządkować system płatności detalicznych, trafiła na biurko prezydenta. Jej autorzy domagają się, by jednogroszówki i dwugroszówki zostały wycofane z obiegu.

Problemy z grosikami

Autorzy projektu zauważają, że jednogroszówki i dwugroszówki to monety, które są źródłem problemów w transakcjach gotówkowych. Widać to szczególnie w sklepach, gdzie sprzedawcy często mają problemy z wydaniem reszty. Drobnych równie często brakuje klientom.

Pomysłem na rozwiązanie tej sytuacji ma być wycofanie z obiegu monet o najniższych nominałach. Oprócz tego płatności miałyby być zaokrąglane tak, by nie było konieczności wydawania 1 i 2 gr.

Jednogroszówki w rękach prezydenta

O tym, że petycja trafiła na biurko prezydenta, można się było dowiedzieć z rozmowy, którą przeprowadzono z nim w Radiu ZET. Karol Nawrocki na antenie radia odniósł się do jej założeń. Podkreślił, że są bardzo racjonalne, zwłaszcza że koszt produkcji najniższych nominałów monet przewyższa ich wartość.

Inicjatywa zakłada utworzenie Funduszu Społecznych Zaokrągleń. Nowy podmiot zasiliłby zysk z przetopienia wycofanych monet. Co więcej, na jego konto trafiałaby również nadwyżka z zaokrągleń. W przypadku zaokrąglenia w górę miałby finansować ją konsument. W odwrotnej sytuacji byłby to koszt przedsiębiorcy. Fundusz miałby wspierać „społeczeństwo obywatelskie i solidarność społeczną”.

Do tak dużych zmian jednak jeszcze daleko. Propozycję analizuje obecnie Kancelaria Prezydenta. By weszła w życie, musiałaby również zyskać poparcie parlamentarnej większości.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Smart
Konto Smart
Premia

do 1000 zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego ani wspólnego w złotych w Erste Banku od co najmniej 1 czerwca 2024 r.

Od 01.06.2024 r.

Warunki
  • 700 zł – premia główna za założenie konta od 1 czerwca do 31 lipca 2026 r. wraz ze zgodami marketingowymi. Nagroda przyznawana jest za aktywność w pierwszym, drugim i trzecim miesiącu po otwarciu rachunku. W każdym z tych miesięcy należy zapewnić wpływ min. 1500 zł , wykonać 5 płatności kartą lub BLIK-iem oraz dodać cel oszczędnościowy w usłudze Moje Cele. Łącznie otrzymasz 3 x 200 zł za poszczególne miesiące oraz 100 zł premii dodatkowej za zachowanie pełnej ciągłości.
  • 200 zł – za założenie konta dla dziecka w wieku 7-17 lat i spełnienie warunków aktywności przez nieletniego (osobna promocja).
  • 100 zł – za skuteczne polecenie konta rodzinie i znajomym w programie poleceń.

700 zł+ 200 zł+ 100 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część