Konto bankowe jest dzisiaj jednym z elementów rzeczywistości, które towarzyszą nam od momentu, gdy zaczniemy zarabiać do końca naszych dni. Coraz częściej jednak w ten świat możemy wprowadzać już nasze dzieci.
Ma to kilka niezaprzeczalnych zalet, a koszty są bardzo niewielkie. Po pierwsze przyzwyczaja to nasze latorośle do przyszłego kontaktu z tak podstawowym narzędziem, jakim jest konto bankowe. Po drugie ułatwia mu zarządzanie swoimi oszczędnościami, szczególnie w czasach wszechobecnych płatności mobilnych. A, gdy dziecko dostaje kartę płatniczą ze swoim nazwiskiem, podświadomie buduje odpowiedzialność za zgromadzone własnoręcznie pieniądze.
Odpowiedzmy na pytania, czy trudno jest założyć konto dla dziecka i ile nas to będzie kosztowało.
Zasadnicze pytanie, jakie należy sobie zadać to kim jest dziecko w języku instytucji bankowych? Jest to poniekąd zdeterminowane prawem, jakie obowiązuje w naszym kraju. Choć samego dostępu do systemu bankowego nie blokują żadne ustawy. Niemniej pełną zdolność do czynności prawnych mają w Polsce osoby pełnoletnie. Natomiast ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają osoby małoletnie, które ukończyły 13 rok życia, a wszystkie osoby poniżej tego wieku zgodnie z polskim prawem nie mają. Nie wnikając tutaj w kwestie osób, które z jakichś powodów zostały prawnie ubezwłasnowolnione.
Młody człowiek, który nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, może jednak posługiwać się zgromadzonymi finansami o ile nie mają znacznej wielkości oraz dotyczą bieżących, codziennych płatności.
Konto dziecka w większości przypomina tradycyjne konta rodzica. Można w nim znaleźć również podobne funkcje, takie jak:
Zwykle jednak interfejs jest zaprojektowany w ten sposób, by być przyjaźniejszy pod względem komunikacji do niższych kryteriów wiekowych młodego klienta.
Na otwarcie konta bankowego w sytuacji, gdy osoba otwierająca rachunek jest małoletnia, potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Wypełnia on wniosek w oddziale banku lub online. Oczywiście przydatnym będzie w tym dowód osobisty. W przypadku opiekuna, konieczne będzie przekazanie numeru PESEL, skróconego odpisu urodzenia, legitymacji szkolnej lub paszportu. Jest to zależne od wymagań konkretnego banku.
Głównie jednak system działa w ten sposób, że założenie konta dziecka traktuje się, jako stworzenie subkonta dołączonego do konta rodzica. Wtedy wystarczy tak naprawdę kilkanaście kliknięć w serwisie bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.
Przed odpowiedzią, należy sobie zadać inne pytanie: w jakim banku powinniśmy my, jako rodzice posiadać konto bankowe? To, że od lat jesteśmy związani z jakimś bankiem, nie oznacza, że jesteśmy skazani na niego do końca życia. Szczególnie, że instytucje bankowe oferują realne pieniądze za założenie u nich konta. Warto zobaczyć, jakie znajdziemy promocje w obecnym miesiącu w ofertach otwierania konta.
Dopiero, jak wybierzemy świadomie dla siebie optymalną ofertę na prowadzenie konta, z pasującą nam obsługą bankowości elektronicznej, zajmijmy się kwestią wyboru rachunku dla naszego dziecka. Tak, by mogło uczyć się obsługi w tej samej instytucji bankowej, co my.
Poza kosztami, należy pamiętać, że zaczniemy przygotowywać dziecko do przyszłego zarządzania swoimi oszczędnościami w panelu banku dla dorosłych. Dlatego warto wziąć pod uwagę, jakie rozwiązania preferujemy w kwestii łatwości obsługi i oferty banku jako takiej. I nie kierować się tylko kosztami obsługi.
Konto dla dziecka jest przypisane do rachunku bankowego oraz oczywiście umożliwia skorzystania z karty płatniczej. Cena zależy od oferty konkretnego banku. Oferty wahają się od 0 do kilkunastu złotych. Niektóre instytucje dają możliwość wykupienia opaski na rękę w technologii zbliżeniowej RFID. Szczególnie w przypadku dodatku do rachunku dziecka może to być dobry pomysł i zapobiec zagubieniu takiej “karty”.
Poza kartą, która wciąż jest podstawową formą płatności, należy zwrócić uwagę na aplikację mobilną. Warto wziąć pod uwagę taką, która udostępnia więcej zaawansowanych funkcji oprócz samych przelewów, by edukację finansową rozpocząć od jak najmłodszych lat na drobnych sumach pieniędzy.
Niektóre banki oferują także jako osobną opcję, konto oszczędnościowe. Jest to analogiczne rozwiązanie, jak przy ofertach dla dorosłych. Zasadniczo odznacza się ono dużo wyższym oprocentowaniem, niż analogiczne rachunki ROR. Dodatkowo posiadacz konta ma przy okazji możliwość definiowania celów swoich oszczędności. Może to być motywujące, gdy można śledzić postępy swojej zbiórki. Co powstrzymuje przed pochopnym wydawaniu zgromadzonych pieniędzy na bieżące potrzeby.
Część banków ma ustawione także programy automatycznego przesyłania pewnej sumy na konto oszczędnościowe. Albo w formie zdefiniowanych wcześniej cyklicznych sum, lub zaokrągleń kwot przeprowadzanych transakcji albo pewnego procentu, który automatycznie trafia na drugie konto.
Konto formalnie należy do rodzica, który może nim zarządzać, jak każdym innym kontem. Własne konto dla dziecka lub dzieci jest de facto subkontem od tego głównego. Wobec tego podgląd konta dziecka jest możliwy przez cały czas istnienia z poziomu konta rodzica.
Pierwsze co należy zrobić to zalogować się do własnego serwisu bankowego i odnaleźć odpowiednią opcję założenia konta bankowego dla swoich dzieci.
Warto od razu sprawdzić, jakie limity są domyślnie ustawione na danym koncie. Zwykle ograniczenia dotyczą wykonywanych transakcji oraz wypłat z bankomatów. W razie, gdyby oboje rodziców chciało mieć podgląd wydatków dziecka, a nie posiadają wspólnego konta bazowego, można wystąpić o pełnomocnictwo na zasadach ogólnych.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest też włączenia powiadomień, by otrzymywać informacje za każdym razem, kiedy dziecko użyje karty lub autoryzuje inną płatność.
Podsumowując. By zapobiec wykluczeniu cywilizacyjnemu dziecka, warto go od najmłodszych lat wprowadzać w kwestie zarządzania finansami osobistymi. Ucząc przy tym odpowiedzialnego płacenia za pomocą karty debetowej lub aplikacji. A z drugiej strony mieć bezpieczny wgląd w posunięcia swojego dziecka, by móc na czas zareagować i edukować na drobnych kwotach, by w przyszłości umiało zarządzać większymi sumami.
Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?
Przeczytaj też: Płatności odroczone – czym są i jak z nich korzystać?
Bezwarunkowo darmowy rachunek
0 zł
Bezwarunkowo darmowa karta
0 zł
0-6 zł
7,1% do 25 tys. zł