W co inwestować w niepewnych czasach?
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na ulokowanie przynajmniej części swoich oszczędności, aby mogły spokojnie przeczekać trudne czasy niepewności gospodarczej. Możliwości są różne, dzięki czemu łatwo je dostosować do zasobności portfela oraz poziomu znajomości poszczególnej branży.
Symbolem stabilności gospodarczej oraz walutą wciąż używaną na całym świecie jako ta, w której podaje się najczęściej wartości oraz reguluje zobowiązania, jest niezmiennie dolar. W czasach spokojniejszych warto inwestować również w inne stabilne waluty jak Euro, Frank szwajcarski, czy Funt brytyjski. Co ciekawe na zmienności kursów walut można czasami zarobić, ale takie inwestycje nie są pozbawione ryzyka. Jest to klasyczny model „taniej kupić, drożej sprzedać”. Przykładowo dolar amerykański pomimo, iż nie jest najdroższą walutą świata, buduje swoją potęgę właśnie na stabilności.
Na szczęście w dzisiejszych czasach, aby zakupić pożądaną ilość kapitału w obcej walucie nie trzeba opuszczać domu. Można w łatwy sposób skorzystać z ofert dostępnych online:
Nieruchomości zawsze wydawały się dobrą inwestycją. Czy to lokale mieszkalne, czy usługowe – ich wartość w przypadku nowych inwestycji spada bardzo powoli, a w przypadku niektórych nieruchomości z rynku wtórnego potrafi nawet mocno wzrosnąć.
Nieruchomość można sprzedać z zyskiem, ale warto też zastanowić się nad jej wynajmem. Jeśli wynajem to krótko, czy długoterminowy? Przed takim dylematem staną raczej właściciele lokali mieszkalnych, ponieważ firma, która wynajmuje powierzchnie pod swoją siedzibę lub filię zwykle nie myśli o częstej relokacji. Na wynajmie krótkotrwałym można zarobić na pewno więcej, ale wiąże się to z częstszą obsługą takiego lokum. Przykładem może być podnajmowanie mieszkań w ramach popularnego serwisu Air BnB. Nasza nieruchomość pełni wówczas rolę pewnego rodzaju hostelu udostępnianego odpłatnie z naliczaniem dobowym. Trzeba wówczas każdorazowo taki obiekt przygotować dla kolejnych lokatorów oraz samodzielnie zająć się ewentualnymi zniszczeniami.
Innym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. Jest to klasyczny przykład wynajęcia mieszkania studentom na okres roku akademickiego, czy młodej parze na dowolny ustalony w umowie okres. Jest to opcja zdecydowanie łatwiejsza i niemal bezobsługowa, jeśli trafimy na sumiennych i spokojnych lokatorów, którzy uiszczają wszelkie opłaty w terminie. Jeśli mimo to wydaje nam się, że poświęcimy zbyt wiele czasu na załatwianiu przeróżnych spraw związanych z takim wynajmem, to możemy zatrudnić w tym celu wyspecjalizowaną firmę opiekującą się najmem. Świadczą one usługi kompleksowe, od poszukiwań lokatora, przez podpisanie z nim umowy, egzekwowanie czynszu, realizowanie opłat, na drobnych naprawach kończąc. Firmy takie pobierają niewielką opłatę, najczęściej w postaci miesięcznych umówionej prowizji od wysokości ustalonego czynszu.
Jeśli interesuje Cię ta forma inwestycji, ale Twój obecny kapitał nie pozwala jeszcze na zakup nieruchomości, możesz zawsze rozważyć kredyt hipoteczny. Wile osób korzysta z takiego rozwiązania przeznaczając późniejszy czynsz na spłatę rat kredytu.
Złoto od najdawniejszych czasów jest symbolem zamożności oraz pewnych inwestycji. Nie inaczej jest w czasach obecnych. Do niedawna mogliśmy nawet obserwować sytuację, w której niemal wszystkie kraje świata systematycznie „uzbrajały się” w ten kruszec, łącznie z Polską. Jeśli dla dużych państw, jak Rosja, Chiny, czy USA złoto okazuje się dobrą inwestycją na trudne czasy, to dla przeciętnego Kowalskiego nie jest inaczej.
Zakup złota jest na pewno opcją zabezpieczenia dostępną dla szerszego grona konsumentów niż chociażby zakupienie nieruchomości, choćby najmniej atrakcyjnej. Możemy bowiem kupić tyle złota, ile wyda nam się słuszne i na ile możemy sobie pozwolić – od monety po sztabkę. Jeśli martwimy się, gdzie możemy przechować taki zakup, możemy pozostawić go w depozycie np. w instytucji, w której go zakupiliśmy. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to warto część takiego kapitału umieścić w domu w sejfie lub innym trudno dostępnym miejscu.
Dzieła sztuki, a szczególnie obrazy ze względu na łatwość w przechowywaniu, są dobrą formą inwestycji, ale nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim na dobrej sztuce trzeba się znać lub poprosić o pomoc kogoś kto dobrze oszacuje nam potencjał takiej inwestycji. Ostatecznie nie mamy też pewności, czy szybko znajdziemy rynek zbytu dla takiej inwestycji.
Podobnie rzecz się ma w przypadku motoryzacji. Wiadomym jest, że zakup „zwykłego” auta, choćby najbardziej luksusowego i drogiego mija się z celem, ponieważ jego wartość i tak będzie nieubłaganie topnieć. Muszą to być zatem wyjątkowe egzemplarze, limitowane, najlepiej wyróżniające się unikalną historią. Niestety taki „depozyt” należy przechowywać w specjalnie przystosowanych warunkach, a mimo to jest narażony na zniszczenie lub co gorsza kradzież.
Wielu zapewne słyszało powiedzenie, że „diamenty są wieczne”. Popularności tej tezy na pewno pomogła jedna z części kultowego filmu o agencie 007. Twierdzenie te ma również uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ faktycznie wartość tego wyjątkowo drogocennego kamienia charakteryzuje przez lata jest stabilna.
Dostępną od ręki i dla niemal każdego formą inwestycji są produkty bankowe w postaci lokat i kont oszczędnościowych. Lokaty zawsze kojarzą się z pewnym depozytem nadwyżki naszych oszczędności przy jednoczesnym, niewielkim zysku. W dobie internetu wiele banków proponuje wygodne tzw. e-lokaty. Wniosek składamy w całości online, bez wychodzenia z domu i zasilamy lokatę środkami na zadeklarowany wcześniej czas. Założenie lokaty najczęściej nie wiąże się z koniecznością posiadania konta osobistego w danym banku.
Więcej informacji na temat lokat dowiesz się z naszego poradnika po lokatach, a najlepsze oferty znajdziesz w naszym rankingu lokat bankowych.
Alternatywą do lokat bankowych są konta oszczędnościowe. Takie konto jest zazwyczaj dostępne dla posiadaczy podstawowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w tym samym banku. Warto śledzić promocyjne oprocentowania takich kont ponieważ są one zmienne i ogłaszane najczęściej dla nowych środków – to znaczy kapitału, który dopiero ulokujemy w danym banku. Dodatkowo część ofert przewiduje wyższe procentowanie na takim koncie dla nowych klientów, którzy dopiero otworzą konto osobiste.
Więcej na temat kont oszczędnościowych oraz aktualnej oferty dowiesz się z naszego rankingu kont oszczędnościowych.
***
Jak widać możliwości na bezpieczne ulokowanie oszczędności w niepewnych czasach jest wiele i zależą od fantazji oraz możliwości finansowych każdego z nas. Zanim jednak podejmiemy jakieś decyzje, warto wcześniej zgłębić nieco wiedzę dotyczącą interesującego nas obszaru inwestycji.
akurat posiadanie nieruchomości zapewnia sporo bezpieczeństwa wg mnie. sama interesuję się pięknymi apartamentami w Rowach (Lubicz Apartamenty), bo mimo że to inwestycja dość chłonna finansowo to niewątpliwie zwracalna.