zgarnijpremie.pl » Wiadomości » 230. rocznica insurekcji kościuszkowskiej. Pamiątkowe monety Narodowego Banku Polskiego

230. rocznica insurekcji kościuszkowskiej. Pamiątkowe monety Narodowego Banku Polskiego

14 maj 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Polskie powstanie narodowe przeciwko Rosji i Prusom z 1794 roku zostało upamiętnione przez Narodowy Bank Polski. Z okazji jego 230. rocznicy wyemitowano złote i srebrne monety kolekcjonerskie.

Złota moneta pamiątkowa

Złota moneta ma nominał 100 zł. Wykonano ją ze złota o próbie Au 900. Jej średnica to 21 milimetrów, a waga wynosi 8 gram. Jej nakład to 1200 sztuk. Awers monety zawiera sztandar chorągwi kosynierów krakowskich z nadaną mu przez Kościuszkę dewizą „Żywią i bronią”. Na rewersie umieszczono portret Tadeusza Kościuszki z polskim Orderem Virtuti Militari oraz amerykańskim Orderem Cyncynata. Wzorem był staloryt Antoniego Oleszczyńskiego z 1829 r.

Srebrna moneta

Srebrna moneta posiada nominał 50 zł. Wykonano ją ze srebra próby Ag 999. Wymiary monety to 32 × 50 milimetrów. Jej waga wynosi 62,20 grama. Srebrną monetę wydano w nakładzie 6000 sztuk. Awers monety to symbole walk powstańczych — szlacheckie szable skrzyżowane z chłopskimi kosami. Rewers zawiera wizerunek płaskorzeźby Alfreda Dauna z 1896 r., przedstawiającej święcenie pałaszy generałów Tadeusza Kościuszki i Józefa Wodzickiego. Sama płaskorzeźba znajduje się na murze domku loretańskiego przy klasztorze oo. Kapucynów w Krakowie.

Dostępność okolicznościowych monet

Obie monety można nabyć od 14 maja 2024 roku we wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Są dostępne również w sklepie internetowym NBP. Ich ceny to: 2900 zł – za złotą oraz 1000 zł – za srebrną monetę.

Kolejna emisja monet okolicznościowych odbędzie się 22 maja 2024 roku. Wtedy do obiegu zostanie wprowadzona moneta o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Opactwo Benedyktynów w Tyńcu”.

Źródło grafiki: Narodowy Bank Polski


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Revolut
Revolut
Premia

50 zł + Plan Revolut Premium za 0 zł

Karencja

Osoby nieposiadające wcześniej konta w Revolut.

Nowy klient

Warunki

0 zł za Plan Premium przez 3 miesiące

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część